Sulejman i Roksolana, czyli… „Wspaniałe stulecie”

Sulejman i Roksolana, czyli… „Wspaniałe stulecie”

Warecka Akademia Wiedzy w Dworku na Długiej zaprasza wszystkich swoich stałych i nowych słuchaczy na prelekcję pt.: „Sulejman i Roksolana, czyli… Wspaniałe stulecie”, którą poprowadzi znakomita popularyzatorka wiedzy historycznej, wnikliwa badaczka, ceniona wykładowczyni: Monika Agnieszka Klimowicz.

Spotkanie odbędzie się, jak zwykle w czwartek, 19 listopada 2015r. o godz. 1730.

Bardzo lubiany i chętnie oglądany przez telewidzów, serial ,, Wspaniałe stulecie” opowiada o czasach panowania padyszacha Sulejmana I (lub II) Wspaniałego ( lub Prawodawcy), którego rządy przypadają na lata 1520 – 1566.  Jest to okres kiedy, kobiety mają znaczny wpływ na politykę nie tylko w krajach europejskich, ale także w imperium osmańskim. Na naszym Mazowszu księżna Anna Mazowiecka ( siostra Janusza i Stanisława) samodzielnie włada ojcowizną i przez długie lata skutecznie broni swej niezależności przed królem Zygmuntem Starym. Równocześnie żona tegoż władcy- królowa Bona Sforza – śmiało decyduje o wielu sprawach istotnych dla Rzeczypospolitej .

Na dworze Sulejmana także wzrasta znaczenie kobiet – mówi się nawet o okresie ,, rządów sułtanek”. Szczególnie wyróżnia się tu Rossa – Roksolana – Hürrem:  ukochana żona padyszacha. Podobno nawet korespondowała z Boną.

Podczas tego wykładu omówimy właśnie tło historyczne serialu poświęconego związkowi Sulejmana i Hürrem. Przyszło im żyć w niezwykle ciekawych czasach, a ich małżeństwo ,, uznać można za jeden z najbardziej zadziwiających romansów wszechczasów” – jak to określa Jerzy S. Łątka, autor książki „Sulejman II Wspaniały. Zdobywca, władca, reformator”.

Zapraszamy do Dworku na Długiej.

Hanna Szczepanowska – koordynatorka WAW w Dworku na Długiej

Plakat WAW - Sulejman

 

 

Udostępnij:
← Kino Grójec: Wzgórze Krwi Nocny Maraton Horrorów w Grójcu →

Dodaj komentarz