Niezwykły koncert we wrociszewskiej świątyni

Niezwykły koncert we wrociszewskiej świątyni

W niedzielę 29 września w kościele we Wrociszewie odbędzie się niezwykły koncert upamiętniający 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki, 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej oraz 101. rocznicę przybycia rodziny Wyszyńskich do Wrociszewa.  O godz. 11:30 w Kościele pw. Małgorzaty Dziewicy i Męczennicy we Wrociszewie odbędzie się uroczysta msza i koncert. W uroczystościach weźmie udział m.in. 91-letni Wacław Cybulski, który jako nastolatek asystował w pracy organisty Stanisławowi Wyszyńskiemu i dobrze znał Prymasa. Wrociszew to parafia bardzo mocno związana z osobą Prymasa Tysiąclecia. Jego ojciec Stanisław od 1918 roku, przez 30 lat pełnił tu funkcję organisty i był niekwestionowanym autorytetem moralnym i społecznym. Sam Stefan Wyszyński jeszcze jako kleryk w domu ojca spędzał czas wolny od studiów seminaryjnych. Chętnie przebywał wśród mieszkańców Wrociszewa, także pomagając im w pracach gospodarskich, czy towarzysząc w odpoczynku nad rzeką Pilicą i okolicznych łąkach, co znajduje potwierdzenie we wspomnieniach ówczesnych wrociszewian i relacjach ich potomków.

Wydarzenie artystyczne odbędzie się w ramach ogólnopolskiego projektu autorskiego Roberta Grudnia (XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej Radom-Orońsko-Warszawa 2019 oraz „Moniuszko i jego czasy – Zrozumieć Niepodległą”).

Maestra Alicja Węgorzewska prezentuje:
Jerzy Zelnik – aktor
Dariusz Stachura – tenor
Bogdan Kierejsza – skrzypce
Robert Grudzień – piano, organy
Chór parafialny, Kamil Wemberger – dyrygent
Anna Drela – scenariusz, Jan Rejczak – konsultacja

Lokalnym Partnerem wydarzenia jest Zakład Usług Komunalnych w Warce Sp. z o.o. (instytucja, której 100% właścicielem jest Gmina Warka)

Udostępnij:
← Światowy Dzień Jabłka w Warce! Przedszkole Piłkarskie Legii Warszawa otwarte! →

Dodaj komentarz