Kronika policyjna i dwa słowa Komendanta

Instytucje, Samorząd, Wiadomości 7 października 2019
Kronika policyjna i dwa słowa Komendanta

28 sierpnia 2019 r. policjanci z Warki otrzymali zgłoszenie o kradzieży z włamaniem do domku letniskowego na terenie gminy Warka. Policjanci, którzy pojechali na miejsce podczas sprawdzania terenu ujawnili w lesie cztery osoby, a wraz z nimi skradzione przedmioty. Trzech mężczyzn i kobieta mieli przy sobie artykuły spożywcze, odzież oraz naczynia pochodzące z kradzieży. Przy zatrzymanych zostały ujawnione również inne rzeczy, mogące pochodzić z kradzieży do innych ogródków działkowych. Wobec dwóch mężczyzn i kobiety, mieszkańców Warszawy i gminy Wąchock zastosowano środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego. Natomiast wobec 60-letniego, karanego wcześniej za podobne przestępstwa, mężczyzny sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci trzymiesięcznego aresztu. Zatrzymanym grozi do 10 lat więzienia.

Wareccy policjanci codziennie podejmują działania w celu zatrzymywania osób ukrywających się przed wymiarem sprawiedliwości. Tylko w ciągu ostatniego tygodnia zatrzymali aż 6 takich osób. Wśród nich są osoby m. in. które powinny trafić do więzienia za niezapłacone grzywny lub unikające odbycia kary pozbawienia wolności, zaginione oraz poszukiwane listami gończymi. Od początku 2019 roku funkcjonariusze zatrzymali blisko 60 takich osób. Praca związana z zatrzymywaniem osób poszukiwanych to niejednokrotnie długie i mozolne zbieranie danych, pozwalające odnaleźć miejsce ukrywania się poszukiwanego. Osoby ukrywające się przed wymiarem sprawiedliwości są bardzo ostrożne. Zdarzają się przypadki gdzie, nawet nie wychodzą ze swoich kryjówek a jedzenie lub inne środki potrzebne do życia dostarczają im zaufane osoby. Ale osoby ukrywające poszukiwanych muszą liczyć się z odpowiedzialnością karną. Za ukrywanie takiej osoby grozi nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Kryminalni z Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu, Komendy w Żyrardowie i Policjanci z Komisariatu Policji w Warce na początku września 2019r., wpadli na trop osób, które mogły mieć związek z brutalnymi rozbojami, do których doszło w Wymysłowie (pow żyrardowski) oraz w Warce. Do pierwszego zdarzenia doszło w Wymysłowie pod koniec lipca, do drugiego na koniec sierpnia w Warce. Sprawcy bili pracowników salonów, a później je okradali. Policjanci wspólnie zatrzymali do tych dwóch spraw siedem osób. Sąd zastosował tymczasowy areszt wobec dwóch osób: 30-letniego mieszkańca powiatu  żyrardowskiego, który usłyszał dwa zarzuty rozboju oraz 44-letniego mieszkańca gminy Jasieniec, który odpowie za rozbój, pomocnictwo w rozboju oraz posiadanie i udzielanie środków odurzających. Kolejne trzy osoby, dwóch mężczyzn i kobieta, zostały objęte dozorem policyjnym – zarzut pomocnictwa w rozboju usłyszeli 19- i 20-latek, którzy bezpośrednio pomagali przy przestępstwach. Mężczyznom podejrzanym o rozboje i pomocnictwo w nich grozi nawet do 12 lat więzienia.

Dwa słowa Komendanta

Serdecznie Witam wszystkich mieszkańców miasta  i gminy Warka.

Pomimo naszych apeli po raz kolejny jedna z mieszkanek Warki padła ofiarą  oszustów działających metodą „na policjanta”. W 23 sierpnia 2019r., otrzymaliśmy sygnał o sytuacji dotyczącej oszukania seniorki z naszego miasta do której zadzwonił mężczyzna podając się za funkcjonariusza Policji i opowiedział zmyśloną historię W tym przypadku po pieniądze przyszedł mężczyzna do jej domu. Niestety 83 letnia kobieta uwierzyła w opowiedzianą przez telefon historię i przekazała oszustom swoje oszczędności.

Oszuści często posługują się książkami telefonicznymi, z których wybierają osoby o imionach charakterystycznych dla osób starszych. W celu wywarcia większego wrażenia i zdobycia zaufania oszuści coraz częściej podszywają się nie tylko za członka rodziny, ale również za urzędnika lub przedstawiciela jakiejś organizacji bądź instytucji. Wmawiają również, że są funkcjonariuszami Centralnego Biura Śledczego lub policjantami, a pieniądze są potrzebne na wykupienie z problemów członka ich rodziny lub prowadzą sprawę oszustw i wyłudzania pieniędzy. W rozmowie oszuści zawsze proszą o dyskrecję. W ten sposób wyłudzają od pokrzywdzonych często oszczędności całego życia.

Bądźmy ostrożni i nie ufajmy takim telefonom. Nie reagujmy pochopnie na hasło, że syn czy wnuczek potrzebują pomocy, gdy tylko usłyszymy głos w słuchawce. Należy sprawdzić czy jest to prawdziwy krewny, np. poprzez skontaktowanie się z innymi członkami rodziny. Pamiętajmy, że sami możemy zweryfikować dzwoniącego, dlatego nie bójmy się do nich zadzwonić i ustalić, czy przedstawiona sytuacja ma miejsce. Lepiej wykonać jeden telefon więcej, niż stracić swoje oszczędności.

Jeśli osoba dzwoniąca przedstawia się za policjanta, to pamiętajmy, że prawdziwi policjanci nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. Nigdy też nie poproszą o zaangażowanie naszych pieniędzy do jakiejkolwiek akcji. Żadna służba zajmująca się ściganiem oszustów nie działa w taki sposób, że żąda od seniora przekazywania jakichkolwiek pieniędzy. Jeżeli ktokolwiek prosi, abyśmy przekazali pieniądze obcej osobie, to na pewno jest to próba oszustwa. O wszystkich podejrzanych sytuacjach należy natychmiast poinformować policję:

dyżurnego Komisariatu Policji w Warce tel. 048 667 65 00, kom. 506 906 363 lub dzielnicowych: mł. asp. Aneta Ścisłowska tel. 887 884 558, st. asp. Andrzej Duda tel. 519 035 320,   mł. asp. Artur Opszalski tel. 519 035 323.

Z poważaniem,

Komendant Komisariatu Policji w Warce – podkom. Paweł Lewandowski

Udostępnij:
← Już w ten weekend Food Trucki po raz drugi w Warce! Nowe szatnie w CeSiR! →

Dodaj komentarz