Informujemy, że startuje projekt “Liderzy Globalnych Wyzwań”. To już drugi projekt realizowany przez Fundację Wspierania Dialogu “Rozmawiajmy” razem z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi.
Dzięki współpracy młodzież rozwija nowe kompetencje, a szkoła zyskuje nowych partnerów.
Edukacja pozaformalna ważnym elementem kształcenia
W 2023 roku ponad 50 uczniów CKZiU wzięło udział w zajęciach związanych z dialogiem, komunikacją i edukacją cyfrową. Finałem projektu był piknik “Rozmowy mimo różnic”, na którym młodzież zaprezentowała efekty swojej pracy w postaci filmów o dialogu i gry terenowej.
Zadanie finansowane było ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Zarówno szkole, jak i Fundacji “Rozmawiajmy” zależało na rozwijaniu tej współpracy. Udało się dzięki grantom przyznawanym na działania z szeroko pojętej “Edukacji globalnej”. Fundacja Edukacja dla Demokracji wspiera od 2005 roku realizację projektów, organizowanych przez organizacje pozarządowe z całej Polski. W tym roku udało się pozyskać dofinansowanie Fundacji “Rozmawiajmy” na działania właśnie w CKZiU w Nowej Wsi. Z projektami w tematach edukacji globalnej można zapoznać się na stronie: https://fed.org.pl/globalna/
Projekty edukacji pozaformalnej wpisują się w podstawę programową. Uczą obywatelskiego zaangażowania, twórczego i kreatywnego spędzania czasu. Takie projekty mają być impulsem do pozytywnej zmiany postaw w kierunku podejmowania aktywności, które służą szkole i lokalnej społeczności.
Globalne wyzwania dotyczą też młodych ludzi
Edukacja globalna ma prowadzić do zrozumienia przyczyn i konsekwencji zjawisk występujących na świecie w różnych sferach życia czyli takich zmian globalnych, które mają wpływ na życie jednostki. Żyjemy w złożonym ekosystemie, otoczeni przez klęski żywiołowe czy konflikty. To są zjawiska, które dotyczą każdego z nas i oddziaływują na każdego z nas. Skutki powodzi będziemy odczuwać latami, a wojna toczy się tuż za naszą granicą i zmusiła do emigracji miliony ludzi. Każdy z nas chce żyć w bezpiecznym świecie, edukacja globalna, która ten świat tłumaczy, pozwala lepiej radzić sobie z trudnymi wyzwaniami. Tym samym, zarówno nauka o klimacie, prawach człowieka, gospodarce, konfliktach, zasobach naturalnych – to wszystko można określić jako edukację globalną.
Wiedza, która wzmacnia
“Projekt “Liderzy Globalnych Wyzwań” przeznaczony jest dla małej grupy młodzieży. Zaczynamy od warsztatów dialogowych pogłębiających kompetencje komunikacyjne oraz współpracę w grupie – mówi Iwona Kozieja-Grabowska, trenerka dialogu i wiceprezeska Fundacji “Rozmawiajmy” – takie spotkania i ćwiczenia to dobre wprowadzenie do dalszych aktywności”.
W ramach projektu dialog, edukacja globalna i edukacja cyfrowa łączą się ze sobą, by przynieść efekt synergii. Finał w postaci gry terenowej i pikniku planowany jest w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej, który odbywa się co roku w trzecim tygodniu listopada.
“Wspólnie z młodzieżą stworzymy Biblioteczkę Edukacji Globalnej czyli zbiór pozycji, które musisz przeczytać, żeby lepiej zrozumieć świat. Zorganizujemy też grę o wyzwaniach globalnych jako podsumowanie warsztatów” – dodaje Iwona Przybyła, trenerka kompetencji cyfrowych i koordynatorka projektu z ramienia Fundacji “Rozmawiajmy”.
Ważne jest zaangażowanie szkoły
Żaden projekt nie może się rozwijać bez dobrego partnerstwa. Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi koło Warki przygotowuje uczniów do dorosłego życia, którego elementem jest twórcza postawa.
„Współpracujemy jako szkoła po raz drugi z Fundacją Wspierania Dialogu „Rozmawiajmy” przy realizacji projektów – dodaje dyrektor CKZiU w Nowej Wsi Anna Dacka. Dzięki zaangażowaniu przedstawicieli Fundacji i nauczycieli CKZiU uczniowie mają możliwość rozwijania kompetencji miękkich takich jak umiejętność prowadzenia dialogu. Nabywają również szereg umiejętności społecznych, komunikacyjnych i cyfrowych. Jestem przekonana, że wspólna realizacja kolejnego projektu dotyczącego „Edukacji globalnej” przyniesie pozytywne efekty dla uczniów, szkoły i Fundacji”.
Włącz się!
Chociaż projekt będzie toczył się na terenie szkoły i jego uczestnikami będą wybrani uczniowie, to organizatorzy przewidzieli aktywności dla osób, które będą śledziły losy projektu.
Co możesz zrobić:
- Przeczytałeś ciekawą książkę w temacie edukacji globalnej, która powinna trafić do młodzieży?
Obserwuj strony www CKZiU i Fundacji “Rozmawiajmy” oraz social media na FB CKZiU i Fundacji “Rozmawiajmy”. Znajdziesz tam post, pod którym możesz wpisać swoją propozycję. Uczniowie wybiorą najciekawsze z tytułów i stworzą Biblioteczkę Edukacji Globalnej.
- Znasz inną szkołę, w której warto zorganizować zajęcia z edukacji globalnej? Koniecznie wyślij do nich linka do tego artykułu, a szczególnie do strony: https://fed.org.pl/globalna/ . Nauczyciele znajdą tam dużo inspiracji do zorganizowania zajęć w swoich szkołach.
Projekt jest współfinansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej.