Więcej
    Strona głównaInstytucjeJak minął miesiąc w ZS na Obwodowej

    Jak minął miesiąc w ZS na Obwodowej

    Warsztaty językowe z Claudia Molnár

    Dzięki współpracy z wydawnictwem Językowym MM Publications uczniowie ZS w Warce mieli okazję wziąć udział w warsztatach, które poprowadziła Claudia Molnár – native speaker z Wielkiej Brytanii.

    Claudia Molnár uczy języka angielskiego od ponad 20 lat i posiada tytuły CELTA, DELTA, PGCE oraz tytuł magistra pedagogiki (TESOL). Jest doktorantką w dziedzinie wielojęzyczności poprzez nauczanie, a głównym obszarem jej badań jest rozwijanie pewności siebie i autonomii ucznia w kontekście szkolenia nauczycieli. Obecnie pełni funkcję Prezesa IATEFL na Węgrzech.

    Po przeprowadzce z Londynu do Węgier Claudia Molnár przez pięć lat uczyła w gimnazjum, a obecnie jest kierownikiem Katedry Pedagogiki Języka Angielskiego w Instytucie Studiów Angielskich i Amerykańskich Uniwersytetu Panońskiego w Veszprém. Pracuje również jako freelancer oraz trener ELT i autor.

    W trakcie trzech inspirujących spotkań uczniowie mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności w zakresie zrozumienia wypowiedzi trenerki, jak i również wyrażania swoich myśli w języku angielskim. Wśród poruszanych tematów znalazły się współczesne trendy związane z wykorzystaniem gier, popularnych aplikacji czy social mediów, a także zagadnienia dotyczące świąt, mody i czasu wolnego.

    Nie zabrakło także wskazówek jak się skutecznie uczyć i motywowania naszych uczniów, aby rozwijali swoje umiejętności oraz korzystali z każdej sposobności, aby zdobytą wiedzę odważnie wykorzystywać.

    Wszystkie poruszane tematy, rozwiązywane zadania oraz ożywiona dyskusja z trenerką bez wątpienia stanowiły inspirację oraz motywację do nauki języków

    obcych, które były myślą przewodnią spotkania zorganizowanego przez Małgorzatę Walczak oraz zespół nauczycieli języków obcych.

    Umowa współpracy z Radomską Izbą Rzemiosła

    13 listopada 2024 r. w Radomskiej Izbie Rzemiosła i Małej Przedsiębiorczości odbyło się spotkanie partnerskie na rzecz rozwoju dualnego w którym wzięły udział dyrektor Anna Górnicka i kierownik szkolenia praktycznego – Beata Wolska. W ramach Rządowego Programu Rozwoju Polski i realizacji Zadania Publicznego, by rozwijać potencjał Izby Rzemiosła podjęto dialog z przedstawicielami z zakresu promocji zatrudnienia, szkolnictwa zawodowego, przedsiębiorcami i przedstawicielami organizacji pozarządowych. Obecne były władze miasta wiceprezydent Marta Michalska-Wilk i starosta Radomski Waldemar Trelka. Istotnym tematem były priorytety Unii Europejskiej – ustawiczne kształcenie dorosłych i pomoc młodym ludziom w nabywaniu kwalifikacji i kompetencji, umożliwiające wejście na rynek pracy i zwiększenie jej konkurencyjności. Prelegenci wskazywali na bariery i aspekty prawne oraz podkreślali znaczną rolę samorządów we wspieraniu szkolnictwa zawodowego. Na spotkaniu obecni byli dyrektorzy Zespołów Szkół, przedsiębiorcy i wykładowcy uczelni. W przerwie kawowej można było zawrzeć umowę Porozumienia Partnerskiego z Izbą Rzemiosła i Małej Przedsiębiorczości.

    Święto Odzyskania Niepodległości

    Już po raz kolejny uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół w Warce włączyli się do akcji „Szkoła do Hymnu”, aby wspólnie świętować Narodowe Święto Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11 śpiewając „Mazurek Dąbrowskiego”.

    DKMS

    6 listopada w naszej szkole przeprowadzono akcję rejestracji potencjalnych dawców szpiku. Baza dawców DKMS powiększyła się o kolejne osoby, które chcą w przyszłości oddać cząstkę siebie i uratować czyjeś życie. Środki pieniężne zebrane podczas kiermaszu ciast zasiliły konto fundacji. Organizatorem akcji był Adam Wrzesień. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym.

    Zwolnieni z teorii

    5 listopada sale numer 12 i 16 zmieniły się w aule online, by uczniowie naszej szkoły mogli uczestniczyć w spotkaniu z przedstawicielami projektu Zwolnieni z Teorii. Młodzież z klas: 3 THh, 3 TLa, 3TLb, 4TL, 2Thh otrzymała praktyczne wskazówki, jak krok po kroku realizować swoje pomysły na biznes w praktyce. Opiekunkami spotkania były: Aneta Wodzińska i Agata Gabler-Śliwa.

    Lekcja o funduszach europejskich

    „Lekcja o Funduszach Europejskich” to akcja edukacyjna skierowana do uczniów i nauczycieli szkół ponadpodstawowych w Polsce Wschodniej. Jej organizatorem jest Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest przedsiębiorczość startupowa oraz możliwości pozyskania wsparcia w tym obszarze, w szczególności z Funduszy Europejskich. Uczniowie poznają korzyści z prowadzenia własnej firmy, uczą się jak zbudować pierwszy, uproszczony model biznesowy. Celem akcji jest budowanie postaw przedsiębiorczych, zachęcenie uczniów do samodzielności i kreatywności w planowaniu swojej ścieżki zawodowej. W naszej szkole chęć uczestnictwa w akcji zgłosiła Aneta Wodzińska wraz z klasami 3THH i 2 TL – w których przeprowadziła zajęcia. Do lekcji wykorzystane zostały pomoce dydaktyczne m.in.: film, broszury edukacyjne oraz karty pracy, które otrzymała szkoła w ramach uczestnictwa w projekcie.   Mamy nadzieję, że w następnym roku szkolnym po raz kolejny będziemy uczestniczyć w tej akcji edukacyjnej.

    Zawody szkolne w siatkówce

    W ZS zakończyły się rozgrywki szkolne w piłce siatkowej.

    I miejsce zajęła drużyna Ruchard Team,

    II – Specjalsi,

    III – Wixapol.

    Wszystkim gratulujemy sukcesu i ducha walki!

    Wycieczka do Radomia

    24 października 2024r. uczniowie klas 1TGI, 1TL, 2TGO oraz kilka osób z innych oddziałów wybrali się na wycieczkę do Radomia. Wyjazd był pełen atrakcji – rozpoczęliśmy od projekcji filmu, który dostarczył nam wielu emocji i tematów do rozmów. Następnie przespacerowaliśmy się piękną ulicą Żeromskiego, poznając historię i urok tego miejsca. Na koniec wycieczki czekała nas odrobina zdrowej rywalizacji podczas gry w kręgle. Było dużo śmiechu, zabawy i – jak zawsze – ducha sportowej rywalizacji.

    Takie dni na pewno zostaną z nami na długo. Czekamy na kolejne wyjazdy i wspólne przygody!

    Jak segregować śmieci?

    8 listopada Anna Maślanek – przedstawicielka Zakładu Usług Komunalnych w Warce – omówiła naszym uczniom z klas 3THH, 2THH, 2TI i 4TH metody selektywnej zbiórki odpadów i możliwości ich zagospodarowania. Recykling wywiera niezwykle pozytywny wpływ zarówno na ekosystem i środowisko, w którym żyjemy, jak i na gospodarkę oraz sprzyja ograniczeniu eksploatowania naturalnych zasobów Ziemi.

    Spotkanie zorganizował Andrzej Marek.

    Akademia Polonijna

    14 listopada w Muzeum im. K. Pułaskiego w Warce odbyło się kolejne spotkanie w ramach cyklu Akademia Polonijna. Tym razem dr Paweł Sieradzki z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zapoznał nas z dziedzictwem materialnym katolicyzmu polskiego w USA. W barwny sposób opowiedział o losach polskich emigrantów z XIX i początku XX w. oraz o ich determinacji w dążeniu do zachowania tożsamości, którego namacalnym śladem są piękne świątynie. Elwira Zawadzka była obecna wraz z uczniami z Koła Historycznego.

    Dziękujemy za ten niezwykle interesujący wieczór.

    Akcja Iluminacja

    W naszej szkole z okazji finału kampanii Dzieciństwo Bez Przemocy rozbłysło czerwone światło. To znak sprzeciwu wobec krzywdzenia dzieci i wyraz solidarności z tymi, które krzywdy doznały…  19 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy Wobec Dzieci i to właśnie do obchodów tego dnia przygotowywali się uczniowie. Akcję zorganizowała psycholog Ewa Stykowska.

    Dar Życia

    18 listopada w naszej szkole odbyła się kolejna akcja oddawania krwi. Przeprowadzona została we współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. dr. Konrada Vietha w Radomiu. Krew oddały w sumie 24 osoby, z tego duża część to nasi uczniowie.  Serdecznie dziękujemy za ten nieoceniony dar! I już teraz zapraszamy na wiosenne wydanie akcji. Akcję zorganizował ks. Piotr Jaworski.

    Olimpiada Logistyczno – Spedycyjna

    Na początku grudnia uczniowie klas piątych uczących się w zawodzie Technik Logistyk wzięli udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Spedycyjno – Logistycznej organizowanej przez Wydział Ekonomiczny Uniwersytetu Gdańskiego. Brali oni także udział w egzaminach próbnych przygotowujących do nadchodzącego egzaminu zawodowego. Życzymy powodzenia!

    Płacę podatki

    21 listopada odbyło się spotkanie z pracownikami Urzędu Skarbowego  w Grójcu na temat: „Podatki i rejestracja działalności gospodarczej”, w którym wzięli udział uczniowie klas: 3TI, 3TG, 3TLA, 3TLB, 2THh, 3THh. Dziękujemy za cenną wiedzę.

    Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

    20 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. To wyjątkowe święto, które ma na celu propagowanie wiedzy o prawach najmłodszych zawartych w Konwencji o Prawach Dziecka, uchwalonej przez ONZ. W tym dniu zwracamy szczególną uwagę na prawa każdego do życia, edukacji, zdrowia, równości i szacunku. Każde dziecko ma swoje prawa, ale także obowiązki, o których z pedagogiem szkolnym porozmawiała klasa 1TL. Na spotkaniu wspólnie stworzono plakat pod hasłem ,,Nasze prawa, ważna sprawa”.

    Efektywne szkolnictwo zawodowe w Powiecie Grójeckim

    W Zespole Szkół w Warce rusza nowy projekt „Efektywne szkolnictwo zawodowe w Powiecie Grójeckim”. Zapraszamy uczniów Technikum do udziału w rekrutacji. Możecie podnieść swoje kompetencje, uzyskać certyfikat ukończenia wybranego kursu oraz poszerzyć swoją wiedzę z doradztwa zawodowego.

    Obecnie trwa rekrutacja do projektu, którego koordynatorem została Marzena Maciak.

    Andrzejki w ZS na Obwodowej

    Andrzejki w ZS Warka przeszły do historii, ale jakie to były emocje! Laliśmy wosk i szukaliśmy znaków przyszłości – niektóre kształty były naprawdę… oryginalne.

    Przyszłe zawody? Astronauta, lekarz, a nawet tester ciastek – marzenia nie mają granic.

    Imiona przyszłych mężów i żon? Wróżby wzbudziły sporo śmiechu (Andrzeje byli w czołówce).

    Ciasteczka z wróżbą okazały się hitem – kto zgadł swoją przyszłość na słodko?

    Dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę i świetną atmosferę. Do zobaczenia za rok!

    Dziękujemy Samorządowi Uczniowskiemu – uczniom i opiekunkom za przygotowanie tego wydarzenia.

    Spotkanie „Akademickie Inicjatywy”

    2 grudnia odbyło się w naszej szkole spotkanie w ramach Akademickich Inicjatyw. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas maturalnych, którzy w ramach doradztwa zawodowego uzyskali informacje na temat kierunków studiów i uczelni, na których mogą kontynuować naukę. Zapoznali się z kluczowymi elementami świadomego wyboru swojej ścieżki akademickiej.

    Stypendia Prezesa Rady Ministrów 

    Uczeń klasy piątej technikum informatycznego Daniel Górnicki uzyskał Stypendium Prezesa Rady Ministrów za wyniki w nauce w roku szkolnym 2023/2024.

    Uroczysta gala wręczenia stypendiów uczniom szkół delegatury radomskiej odbyła się w Pałacu Deskurów w Radomiu. Danielowi dyplom stypendium wręczyła Dyrektor Radomskiej Delegatury Kuratorium Oświaty Anetta Tomczyk.

    Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

    Z wizytą na Politechnice Warszawskiej

    4 grudnia 2024 r. uczniowie klas piątych uczących się w zawodzie Technik Logistyk wraz z nauczycielami: Aldoną Rzeźnik i Adamem Wrześniem odwiedzili Wydział Transportu Politechniki Warszawskiej. Mieli oni możliwość odbycia zajęć laboratoryjnych o tematyce kolejowej i magazynowej oraz zwiedzenia Gmachu Głównego. Uczniowie zostali zapoznani z zasadami rekrutacji i możliwością kontynuowania nauki na studiach wyższych.

    Spotkanie z Jagną Rolską

    5 grudnia mieliśmy okazję uczestniczyć w spotkaniu z Jagną Rolską, autorką książki „Farciarz”. Jest to fascynująca opowieść o losach powstańca warszawskiego – Jerzego Oględzkiego ps. „Jur”, młodego człowieka, któremu podczas trudnych lat wojennych niesamowite szczęście pozwoliło kilkakrotnie uniknąć śmierci.

    Spotkanie odbyło się w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w ramach cyklu „Zrozumieć Historię”.

    Dziękujemy Dyrektor Muzeum, Iwonie Stefaniak, za przekazanie egzemplarza książki do szkolnej biblioteki.

    Mikołajki w ZS  

    W piątek, 6 grudnia naszą szkołę odwiedził Mikołaj w towarzystwie swoich uroczych Śnieżynek. Rozdawał słodkości wszystkim grzecznym uczniom, ale… niektórzy musieli się zadowolić symboliczną rózgą. Było wesoło, magicznie i pełno świątecznego ducha. Dziękujemy Mikołajowi i jego ekipie za odwiedziny.

    Redakcja Warka24.pl
    Redakcja Warka24.pl
    Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

    NAJPOPULARNIEJSZE