Warsztaty językowe z Claudia Molnár
Dzięki współpracy z wydawnictwem Językowym MM Publications uczniowie ZS w Warce mieli okazję wziąć udział w warsztatach, które poprowadziła Claudia Molnár – native speaker z Wielkiej Brytanii.
Claudia Molnár uczy języka angielskiego od ponad 20 lat i posiada tytuły CELTA, DELTA, PGCE oraz tytuł magistra pedagogiki (TESOL). Jest doktorantką w dziedzinie wielojęzyczności poprzez nauczanie, a głównym obszarem jej badań jest rozwijanie pewności siebie i autonomii ucznia w kontekście szkolenia nauczycieli. Obecnie pełni funkcję Prezesa IATEFL na Węgrzech.
Po przeprowadzce z Londynu do Węgier Claudia Molnár przez pięć lat uczyła w gimnazjum, a obecnie jest kierownikiem Katedry Pedagogiki Języka Angielskiego w Instytucie Studiów Angielskich i Amerykańskich Uniwersytetu Panońskiego w Veszprém. Pracuje również jako freelancer oraz trener ELT i autor.
W trakcie trzech inspirujących spotkań uczniowie mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności w zakresie zrozumienia wypowiedzi trenerki, jak i również wyrażania swoich myśli w języku angielskim. Wśród poruszanych tematów znalazły się współczesne trendy związane z wykorzystaniem gier, popularnych aplikacji czy social mediów, a także zagadnienia dotyczące świąt, mody i czasu wolnego.
Nie zabrakło także wskazówek jak się skutecznie uczyć i motywowania naszych uczniów, aby rozwijali swoje umiejętności oraz korzystali z każdej sposobności, aby zdobytą wiedzę odważnie wykorzystywać.
Wszystkie poruszane tematy, rozwiązywane zadania oraz ożywiona dyskusja z trenerką bez wątpienia stanowiły inspirację oraz motywację do nauki języków
obcych, które były myślą przewodnią spotkania zorganizowanego przez Małgorzatę Walczak oraz zespół nauczycieli języków obcych.
Umowa współpracy z Radomską Izbą Rzemiosła
13 listopada 2024 r. w Radomskiej Izbie Rzemiosła i Małej Przedsiębiorczości odbyło się spotkanie partnerskie na rzecz rozwoju dualnego w którym wzięły udział dyrektor Anna Górnicka i kierownik szkolenia praktycznego – Beata Wolska. W ramach Rządowego Programu Rozwoju Polski i realizacji Zadania Publicznego, by rozwijać potencjał Izby Rzemiosła podjęto dialog z przedstawicielami z zakresu promocji zatrudnienia, szkolnictwa zawodowego, przedsiębiorcami i przedstawicielami organizacji pozarządowych. Obecne były władze miasta wiceprezydent Marta Michalska-Wilk i starosta Radomski Waldemar Trelka. Istotnym tematem były priorytety Unii Europejskiej – ustawiczne kształcenie dorosłych i pomoc młodym ludziom w nabywaniu kwalifikacji i kompetencji, umożliwiające wejście na rynek pracy i zwiększenie jej konkurencyjności. Prelegenci wskazywali na bariery i aspekty prawne oraz podkreślali znaczną rolę samorządów we wspieraniu szkolnictwa zawodowego. Na spotkaniu obecni byli dyrektorzy Zespołów Szkół, przedsiębiorcy i wykładowcy uczelni. W przerwie kawowej można było zawrzeć umowę Porozumienia Partnerskiego z Izbą Rzemiosła i Małej Przedsiębiorczości.
Święto Odzyskania Niepodległości
Już po raz kolejny uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół w Warce włączyli się do akcji „Szkoła do Hymnu”, aby wspólnie świętować Narodowe Święto Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11 śpiewając „Mazurek Dąbrowskiego”.
DKMS
6 listopada w naszej szkole przeprowadzono akcję rejestracji potencjalnych dawców szpiku. Baza dawców DKMS powiększyła się o kolejne osoby, które chcą w przyszłości oddać cząstkę siebie i uratować czyjeś życie. Środki pieniężne zebrane podczas kiermaszu ciast zasiliły konto fundacji. Organizatorem akcji był Adam Wrzesień. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym.
Zwolnieni z teorii
5 listopada sale numer 12 i 16 zmieniły się w aule online, by uczniowie naszej szkoły mogli uczestniczyć w spotkaniu z przedstawicielami projektu Zwolnieni z Teorii. Młodzież z klas: 3 THh, 3 TLa, 3TLb, 4TL, 2Thh otrzymała praktyczne wskazówki, jak krok po kroku realizować swoje pomysły na biznes w praktyce. Opiekunkami spotkania były: Aneta Wodzińska i Agata Gabler-Śliwa.
Lekcja o funduszach europejskich
„Lekcja o Funduszach Europejskich” to akcja edukacyjna skierowana do uczniów i nauczycieli szkół ponadpodstawowych w Polsce Wschodniej. Jej organizatorem jest Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest przedsiębiorczość startupowa oraz możliwości pozyskania wsparcia w tym obszarze, w szczególności z Funduszy Europejskich. Uczniowie poznają korzyści z prowadzenia własnej firmy, uczą się jak zbudować pierwszy, uproszczony model biznesowy. Celem akcji jest budowanie postaw przedsiębiorczych, zachęcenie uczniów do samodzielności i kreatywności w planowaniu swojej ścieżki zawodowej. W naszej szkole chęć uczestnictwa w akcji zgłosiła Aneta Wodzińska wraz z klasami 3THH i 2 TL – w których przeprowadziła zajęcia. Do lekcji wykorzystane zostały pomoce dydaktyczne m.in.: film, broszury edukacyjne oraz karty pracy, które otrzymała szkoła w ramach uczestnictwa w projekcie. Mamy nadzieję, że w następnym roku szkolnym po raz kolejny będziemy uczestniczyć w tej akcji edukacyjnej.
Zawody szkolne w siatkówce
W ZS zakończyły się rozgrywki szkolne w piłce siatkowej.
I miejsce zajęła drużyna Ruchard Team,
II – Specjalsi,
III – Wixapol.
Wszystkim gratulujemy sukcesu i ducha walki!
Wycieczka do Radomia
24 października 2024r. uczniowie klas 1TGI, 1TL, 2TGO oraz kilka osób z innych oddziałów wybrali się na wycieczkę do Radomia. Wyjazd był pełen atrakcji – rozpoczęliśmy od projekcji filmu, który dostarczył nam wielu emocji i tematów do rozmów. Następnie przespacerowaliśmy się piękną ulicą Żeromskiego, poznając historię i urok tego miejsca. Na koniec wycieczki czekała nas odrobina zdrowej rywalizacji podczas gry w kręgle. Było dużo śmiechu, zabawy i – jak zawsze – ducha sportowej rywalizacji.
Takie dni na pewno zostaną z nami na długo. Czekamy na kolejne wyjazdy i wspólne przygody!
Jak segregować śmieci?
8 listopada Anna Maślanek – przedstawicielka Zakładu Usług Komunalnych w Warce – omówiła naszym uczniom z klas 3THH, 2THH, 2TI i 4TH metody selektywnej zbiórki odpadów i możliwości ich zagospodarowania. Recykling wywiera niezwykle pozytywny wpływ zarówno na ekosystem i środowisko, w którym żyjemy, jak i na gospodarkę oraz sprzyja ograniczeniu eksploatowania naturalnych zasobów Ziemi.
Spotkanie zorganizował Andrzej Marek.
Akademia Polonijna
14 listopada w Muzeum im. K. Pułaskiego w Warce odbyło się kolejne spotkanie w ramach cyklu Akademia Polonijna. Tym razem dr Paweł Sieradzki z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zapoznał nas z dziedzictwem materialnym katolicyzmu polskiego w USA. W barwny sposób opowiedział o losach polskich emigrantów z XIX i początku XX w. oraz o ich determinacji w dążeniu do zachowania tożsamości, którego namacalnym śladem są piękne świątynie. Elwira Zawadzka była obecna wraz z uczniami z Koła Historycznego.
Dziękujemy za ten niezwykle interesujący wieczór.
Akcja Iluminacja
W naszej szkole z okazji finału kampanii Dzieciństwo Bez Przemocy rozbłysło czerwone światło. To znak sprzeciwu wobec krzywdzenia dzieci i wyraz solidarności z tymi, które krzywdy doznały… 19 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy Wobec Dzieci i to właśnie do obchodów tego dnia przygotowywali się uczniowie. Akcję zorganizowała psycholog Ewa Stykowska.
Dar Życia
18 listopada w naszej szkole odbyła się kolejna akcja oddawania krwi. Przeprowadzona została we współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. dr. Konrada Vietha w Radomiu. Krew oddały w sumie 24 osoby, z tego duża część to nasi uczniowie. Serdecznie dziękujemy za ten nieoceniony dar! I już teraz zapraszamy na wiosenne wydanie akcji. Akcję zorganizował ks. Piotr Jaworski.
Olimpiada Logistyczno – Spedycyjna
Na początku grudnia uczniowie klas piątych uczących się w zawodzie Technik Logistyk wzięli udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Spedycyjno – Logistycznej organizowanej przez Wydział Ekonomiczny Uniwersytetu Gdańskiego. Brali oni także udział w egzaminach próbnych przygotowujących do nadchodzącego egzaminu zawodowego. Życzymy powodzenia!
Płacę podatki
21 listopada odbyło się spotkanie z pracownikami Urzędu Skarbowego w Grójcu na temat: „Podatki i rejestracja działalności gospodarczej”, w którym wzięli udział uczniowie klas: 3TI, 3TG, 3TLA, 3TLB, 2THh, 3THh. Dziękujemy za cenną wiedzę.
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
20 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. To wyjątkowe święto, które ma na celu propagowanie wiedzy o prawach najmłodszych zawartych w Konwencji o Prawach Dziecka, uchwalonej przez ONZ. W tym dniu zwracamy szczególną uwagę na prawa każdego do życia, edukacji, zdrowia, równości i szacunku. Każde dziecko ma swoje prawa, ale także obowiązki, o których z pedagogiem szkolnym porozmawiała klasa 1TL. Na spotkaniu wspólnie stworzono plakat pod hasłem ,,Nasze prawa, ważna sprawa”.
Efektywne szkolnictwo zawodowe w Powiecie Grójeckim
W Zespole Szkół w Warce rusza nowy projekt „Efektywne szkolnictwo zawodowe w Powiecie Grójeckim”. Zapraszamy uczniów Technikum do udziału w rekrutacji. Możecie podnieść swoje kompetencje, uzyskać certyfikat ukończenia wybranego kursu oraz poszerzyć swoją wiedzę z doradztwa zawodowego.
Obecnie trwa rekrutacja do projektu, którego koordynatorem została Marzena Maciak.
Andrzejki w ZS na Obwodowej
Andrzejki w ZS Warka przeszły do historii, ale jakie to były emocje! Laliśmy wosk i szukaliśmy znaków przyszłości – niektóre kształty były naprawdę… oryginalne.
Przyszłe zawody? Astronauta, lekarz, a nawet tester ciastek – marzenia nie mają granic.
Imiona przyszłych mężów i żon? Wróżby wzbudziły sporo śmiechu (Andrzeje byli w czołówce).
Ciasteczka z wróżbą okazały się hitem – kto zgadł swoją przyszłość na słodko?
Dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę i świetną atmosferę. Do zobaczenia za rok!
Dziękujemy Samorządowi Uczniowskiemu – uczniom i opiekunkom za przygotowanie tego wydarzenia.
Spotkanie „Akademickie Inicjatywy”
2 grudnia odbyło się w naszej szkole spotkanie w ramach Akademickich Inicjatyw. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas maturalnych, którzy w ramach doradztwa zawodowego uzyskali informacje na temat kierunków studiów i uczelni, na których mogą kontynuować naukę. Zapoznali się z kluczowymi elementami świadomego wyboru swojej ścieżki akademickiej.
Stypendia Prezesa Rady Ministrów
Uczeń klasy piątej technikum informatycznego Daniel Górnicki uzyskał Stypendium Prezesa Rady Ministrów za wyniki w nauce w roku szkolnym 2023/2024.
Uroczysta gala wręczenia stypendiów uczniom szkół delegatury radomskiej odbyła się w Pałacu Deskurów w Radomiu. Danielowi dyplom stypendium wręczyła Dyrektor Radomskiej Delegatury Kuratorium Oświaty Anetta Tomczyk.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Z wizytą na Politechnice Warszawskiej
4 grudnia 2024 r. uczniowie klas piątych uczących się w zawodzie Technik Logistyk wraz z nauczycielami: Aldoną Rzeźnik i Adamem Wrześniem odwiedzili Wydział Transportu Politechniki Warszawskiej. Mieli oni możliwość odbycia zajęć laboratoryjnych o tematyce kolejowej i magazynowej oraz zwiedzenia Gmachu Głównego. Uczniowie zostali zapoznani z zasadami rekrutacji i możliwością kontynuowania nauki na studiach wyższych.
Spotkanie z Jagną Rolską
5 grudnia mieliśmy okazję uczestniczyć w spotkaniu z Jagną Rolską, autorką książki „Farciarz”. Jest to fascynująca opowieść o losach powstańca warszawskiego – Jerzego Oględzkiego ps. „Jur”, młodego człowieka, któremu podczas trudnych lat wojennych niesamowite szczęście pozwoliło kilkakrotnie uniknąć śmierci.
Spotkanie odbyło się w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w ramach cyklu „Zrozumieć Historię”.
Dziękujemy Dyrektor Muzeum, Iwonie Stefaniak, za przekazanie egzemplarza książki do szkolnej biblioteki.
Mikołajki w ZS
W piątek, 6 grudnia naszą szkołę odwiedził Mikołaj w towarzystwie swoich uroczych Śnieżynek. Rozdawał słodkości wszystkim grzecznym uczniom, ale… niektórzy musieli się zadowolić symboliczną rózgą. Było wesoło, magicznie i pełno świątecznego ducha. Dziękujemy Mikołajowi i jego ekipie za odwiedziny.