W ostatni dzień stycznia, piątkowy wieczór, w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce odbył się pierwszy w tym roku „Wieczór z Kulturą”.
Wieczór niezwykły, który przeniósł nas w krainę rozległych hal i wyniosłych szczytów górskich Skalnego Podhala. Na scenie wystąpiła znakomita wokalistka z Podhala Hanka Rybka wraz ze swoimi przyjaciółmi, Góralami.
Hanka Rybka jest absolwentką Akademii Muzycznej w Katowicach. Jak sama przyznaje, muzyka jest dla niej „naturalnym dopełnieniem codziennego życia”. Od najmłodszych lat współpracowała z zespołami góralskimi, wielokrotnie uczestniczyła w koncertach kapel i zespołów ludowych w kraju i za granicą – ma za sobą setki koncertów. Za swoje osiągnięcia wraz z zespołem otrzymała z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 2022 r. została dyrektorem prestiżowego Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Obok artystki wystąpili wspaniali muzycy: Dawid Czernik – skrzypce; Tadeusz Stasik – skrzypce, wokal; Jakub Kluś – skrzypce, akordeon; Robert Czech – kontrabas, basy; Paweł Trebunia-Tutka – altówka, wokal.
Artyści zaprezentowali tradycyjne utwory góralskie, często anonimowe, opowiadające o codziennym życiu, pracy, emocjach, miłości – wśród nich wspaniale zaaranżowane „Krywaniu, Krywaniu” czy „Juz Janicek nie zyjy”, „Kiebyś Ty tak za mną…”. Usłyszeliśmy także muzykę z pobliskich krain: Słowacji – utwór „Słonko wysło z za Muranio”, Orawy i innych regionów Karpat. Charakterystyczne brzmienie instrumentów, tradycyjne stroje, pełna humoru „góralsko gadacka” wprowadziły niepowtarzalny klimat folkloru podhalańskiego. Nie mogło zabraknąć przepięknej „góralskiej” kolędy zaśpiewanej wspólnie z publicznością „Oj, Maluśki, Maluśki”.
To muzyczne spotkanie z Podhalem było okazją do przypomnienia postaci Władysława Matlakowskiego – urodzonego w Warce chirurga, badacza podhalańskiej sztuki ludowej, podróżnika i tłumacza z angielskiego, dla którego Zakopane i Podhale stało się ukochanym miejscem. W tym roku przypada 175. rocznica jego urodzin i 130. rocznica śmierci, a w naszym Muzeum przypomnimy go poprzez realizację wystawy biograficznej.
Serdecznie dziękujemy artystom oraz wspaniałej publiczności – to był cudowny „Wieczór z Góralską Kulturą”. Zapraszamy na kolejne koncerty!
fot. R. Donica