Więcej
  Strona głównaInstytucjeDworek na DługiejPowstała Grupa Rekonstrukcji Historycznej WARKA

  Powstała Grupa Rekonstrukcji Historycznej WARKA

  W ubiegłym roku, z okazji 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego w całym kraju odbywało się wiele mniejszych lub większych uroczystości upamiętniających tamten zryw Polaków w walce o wolność. Podobnie było również w Warce i najbliższej okolicy. Uczestnicząc w uroczystościach zarówno w Warce (22.01, 4.06), Anielinie Kępie (5.05), Gołębiowie (18.05) czy w innych miejscach (Zwoleń, Henryków Urocze, Bukówno) nie dało się nie zauważyć, ludzi przebranych w stroje powstańcze. To pasjonaci historii, dla których czynny udział w tego typu uroczystościach to sposób na podtrzymanie tradycji oręża polskiego oraz pomysł na żywe świadectwo patriotyzmu i obywatelskiego obowiązku.

  8 lutego 2014 r. w Gminnej Jednostce Kultury „Dworek na Długiej” oficjalnie zawiązała się Grupa Rekonstrukcji Historycznej WARKA.

  Sześciu członków założycieli (Przemysław Barszcz, Sławomir Gabler, Adam Gajownik, Grzegorz Kocyk, Jan Marczak, Lech Ozimkiewicz), którzy uczestniczyli w zebraniu przyjęli regulamin i podjęli decyzję o jeszcze bardziej profesjonalnym kultywowaniu tradycji historycznych naszego narodu.

  Impulsem do przygotowania przez „Dworek na Długiej” projektu zakładającego formalne utworzenie Grupy była aktywność i pasja osób, które we własnym zakresie wyposażyły się w stroje z czasów powstania 1863 roku i z chęcią uczestniczyły w licznych wydarzeniach historycznych. Dzięki pozyskanej dotacji nowopowstała Grupa wyposażona zostanie w 4 komplety strojów z czasów Powstania Listopadowego, w którym walki toczył bohater Warki – Piotr Wysocki. Zorganizowane zostaną również w szkołach gminy Warka żywe lekcje historii o dwóch powstaniach narodowych, w których udział brali bohaterowie związani z Warką – wspomniany wyżej Wysocki (1830 r.) oraz pułkownik Władysław Kononowicz (1863 r.).

  Pierwszym dowódcą Grupy wybranym jednogłośnie został Sławomir Gabler a jego zastępcą – Grzegorz Kocyk, który będzie dodatkowo sprawował opiekę merytoryczną nad działaniami Grupy.

  Najbliższym wydarzeniem, podczas którego po raz pierwszy oficjalnie zaprezentuje się warecka Grupa będzie 150. rocznica Bitwy pod Lipą, która miała miejsce 15 lutego 1864 roku. Uroczystości rozpoczną się w niedzielę 16 lutego o godz. 10:00 w kościele pw. Św. Wawrzyńca w Głowaczowie.

  Osoby zainteresowane udziałem w Grupie Rekonstrukcji Historycznej WARKA zapraszamy do zapoznania się z regulaminem i kontakt z dowódcą, jego zastępcą lub „Dworkiem na Długiej”.

   

  Regulamin GRH WARKA

  Sławomir Gabler – dowódca – slawomirgabler4@op.pl

  Grzegorz Kocyk – zastępca dowódcy – vesspazjan@op.pl

  Dworek na Długiej – dworek@dworek.warka.pl, tel. +48 6672270

   

  Projekt „Grupa Rekonstrukcji Historycznej WARKA” realizowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach dotacji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

  Loga - pasek zm

  Dworek na Długiej
  Dworek na Długiejhttp://dworek.warka.pl/
  Gminna Instytucja Kultury w Warce. Adres: ul. Długa 3, 05-660 Warka. Tel. +48 667 22 70, 793 800 142. Godziny pracy: październik – maj w godz. 8:00–20:00 (pon. – czw.) i 8:00–16:00 (pt.); czerwiec–wrzesień w godz. 8:00–16:00 (pon.–pt.).

  NAJPOPULARNIEJSZE