Czas na „SpłyWarkę”

26 lipca na Przystani na Winiarach w Warce odbędzie się III Przegląd Piosenki Turystycznej „SpłyWarka”. Gwiazdą tegorocznej imprezy będzie ikona poezji śpiewanej – Wolna Grupa Bukowina – autorzy utworów: „Majster Bieda”, „Bukowina”, „Bez słów (Chodzą ulicami ludzie)”, „Sielanka o domu”, „Rzeka”, „Pejzaże Harasymowiczowskie”. Zanim jednak rozbrzmią szlagiery polskiej piosenki turystycznej publiczność rozgrzewać będą Dariusz Rączka z zespołem Fantasmagoria oraz Michał Pastuszak ze swoim zespołem.Zaczynamy o 18:30 – wstęp na koncert jest wolny.

III Przegląd Piosenki Turystycznej „SpłyWarka” organizowany jest przez Samorząd Miasta Warki i Gminna Jednostka Kultury „Dworek na Długiej” w ramach IX Ogólnopolskiego Spływu Kajakowego rzeką Pilicą im. Krzysztofa Książka, który organizowany jest przez Klub Kajakowy KOREK. Partnerem jest „Przystań na Winiarach”.

Wolna Grupa Bukowina

Wolna Grupa Bukowina – polska grupa muzyczna z nurtu poezji śpiewanej powstała na początku lat 70. XX wieku. Wolna Grupa Bukowina zadebiutowała w 1971 roku na Giełdzie Piosenki Turystycznej w Szklarskiej Porębie. Zespół przyjechał z Buska – Zdroju, a założył go ówczesny maturzysta Wojciech Bellon. Piosenką Wojtka „Ponidzie” wyśpiewali jedną z głównych nagród. Miała formułę zespołu otwartego, toteż występowało z nią wielu znanych polskich wykonawców i muzyków. Trzon zespołu stanowili: Wojciech Bellon – twórca tekstów większości piosenek, Grażyna Kulawik, Wojciech Jarociński i Wacław Juszczyszyn. Poza sporym dorobkiem fonograficznym zespół ma na swym koncie wielokrotnie nagrodzone występy w licznych polskich festiwalach w tym na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, udział w studenckich festiwalach FAMA oraz dwukrotny występ dla 150 tysięcznej widowni na Przystanku Woodstock. Zespół ma też za sobą wielokrotne występy zagraniczne w Europie a także dla Polonii w Kanadzie, USA i Irlandii.

Wolna Grupa Bukowina stale od ponad 40 lat z nieustającym powodzeniem koncertuje w Polsce zdobywając sobie coraz to nowe pokolenia wiernych słuchaczy. Stała się obecnie na polskiej scenie muzycznej zjawiskiem trwałym i znaczącym.

Obecny skład Wolnej Grupy Bukowina to:

  • Grażyna Kulawik – śpiew,
  • Wojciech Jarociński – śpiew, gitara
  • Wacław Juszczyszyn – śpiew, gitara
  • Wojciech Maziakowski – gitara basowa
  • Marek Zarankiewicz – instrumenty perkusyjne
  • Krzysztof Żesławski – gitara elektryczna

Dariusz Raczka

Fantasmagoria – zespół muzyczny założony w Warce przez Dariusza Rączkę, jego nieustającego lidera, głównego kompozytora i autora niektórych tekstów. Początki zespołu sięgają roku 1998. Debiut: 2001 r. Jednak podstawa obecnego składu okrzepła w 2011 r. W repertuarze zespołu znajdujemy wyraziste, dobre teksty (najczęściej napisane przez prawdziwych, zwykle umarłych już poetów) zaaranżowane klasycznie, balladowo. Grupa nie stroni jednak od różnych stylów muzycznych. Można tu znaleźć także elementy bluesa, swingu czy nawet reggae i bossanovy.

Obecny skład:

Dariusz Rączka (śpiew, gitara akustyczna, harmonijka, kompozycje),

Anna Kolasa-Rączka (śpiew),

Piotr Czechowski – (cajon, perkusjonalia, gitary różne, aranżacje),

Maciej Rejmentowski (gitary różne, aranżacje),

Artur Stypułkowski (gitary różne, aranżacje) ,

Piotr Bryda (instrumenty klawiszowe).

Zespół, jak i sam lider niejednokrotnie udowadniał na różnego rodzaju przeglądach i festiwalach wysoką jakość wykonywanej muzyki o czym świadczą zdobyte nagrody i wyróżnienia, m.in. podczas I Festiwalu Piosenki Dołującej w Zimnych Dołach k/Zalesia Górnego, na Ogólnopolskich Spotkaniach z Balladą w Iłży, w Ogólnopolskim Festiwalu im. Wojtka Belona w Busku Zdroju, w Ogólnopolskim Turnieju im. Jana Kochanowskiego w Pionkach.

Michal Pastuszak

Michał Pastuszak jest instruktorem teatralnym w Miejskim Domu Kultury w Dęblinie. Na co dzień jednak zajmuje się piosenką artystyczną. Od kilkunastu lat organizuje w swojej placówce koncerty i spektakle poetycko-muzyczne. Tworząc muzykę do wierszy poetów polskich i zagranicznych wraz ze swoimi podopiecznymi bierze udział w konkursach
i festiwalach, na których zdobywa liczne nagrody. Regularnie również bywa zapraszany do udziału w jury konkursów recytatorskich i poezji śpiewanej. Równolegle do pracy zawodowej tworzy piosenkę autorską i koncertuje z niżej wymienionymi muzykami.

Piotr Mazurek – gitara

Sławek Frydecki – bas

Rafał Ringwelski – trąbka, flugelhorn

Marek Kozak – perkusja

Plakat SPLYWARKA - gotowy krzywe

Dworek na Długiejhttp://dworek.warka.pl/
Gminna Instytucja Kultury w Warce. Adres: ul. Długa 3, 05-660 Warka. Tel. +48 667 22 70. Stałe godziny pracy : Pn-Pt 8.oo-16.oo Dodatkowo w godzinach popołudniowych i w sobotę odbywają się zajęcia tematyczne z instruktorami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

NAJNOWSZE

NAJPOPULARNIEJSZE