Więcej
  Strona głównaInstytucjeCeSiRWareckie "Tajemnicze Ogrody"

  Wareckie „Tajemnicze Ogrody”

  13 września  – w piękny, jeszcze letni dzień –  grupa miłośników przyrody wybrała się na popołudniowe spotkania w ogrodach. Już po raz trzeci Uniwersytet III Wieku pod patronatem CeSiR Warka zorganizował „Tajemnicze Ogrody”.

  Pierwszym punktem zwiedzania ogrodów był Zakrzew. Pani Kasia Dąbrowska przy zgłoszeniu do projektu sugerowała, że „to taki sobie ogródek , na nieurodzajnej ziemi …” a co my tam zobaczyliśmy – wspaniałe otoczenie pięknego domu, z niesamowitą ilością roślin, oczko wodne z rybkami,  kilka miejsc wypoczynkowych w różnych zakamarkach ogrodu.  Chodziliśmy po trawie wypielęgnowanej i tak puszystej jak po prawdziwym dywanie. Zachwycało nas również otoczenie – piękny  las, który  tworzył wyższą warstwę zieleni tak przeuroczego miejsca. Zwiedzający dyskutowali, zadawali pytania gospodyni na temat pielęgnacji ogrodu i cieszyli oczy pięknymi widokami. Po krótkim odpoczynku przy  kawie i poczęstunku grupa wyruszyła do kolejnego tajemniczego miejsca.

  Kolejnym miejscem spotkania był ogród Pani Małgosi Chojnackiej, która nie po raz pierwszy zaprosiła nas do swojego ogrodu. Na wejściu zwiedzający minęli szpaler ciekawie uformowanych tui po lewej stronie drogi, a po prawej piękny duży staw, a dalej uwagę wszystkich przyciągnęły różne gatunki hortensji o wielu kształtach i kolorach, drzewa, pigwy, a w sosnowym mini lasku –  urocze dzieła naszej malarki. Ponadto podążając dalej  schodkami w dół goście zachwycali się widokiem płynącej w dole Pilicy  i tajemniczego jej zakątku –słynnej  Rogalki! Przy przygotowanych przez gospodynie pączkach  i potrawach przyrządzonych z warzyw i owoców wychodowanych w ogrodzie, odwiedzający delektowali się jeszcze chwilą urokliwego otoczenia – aby na długo zapadła w ich pamięci.

  Dalszym etapem wycieczki były Winiary i wizyta w pasiece. Pan Andrzej Brzeżnicki zaprosił nas do swoich ukochanych pszczół. Kolorowe ule i uwijające się wokół nich pracowite pszczoły wywarły na nas niesamowite wrażenie.  Obejrzeliśmy jak wygląda budowa ula, ramki, plastry z czerwiem, miodem i pyłkiem. Jak prawdziwi pszczelarze, ubrani w kapelusze pszczelarskie mieliśmy zaszczyt zajrzeć do ula i obejrzeć rodzinę pszczół kaukaskich. Spotkanie było bardzo interesujące, a dociekliwi seniorzy zadawali mnóstwo pytań aby dowiedzieć się jak najwięcej od znawcy, który od kilkudziesięciu lat podtrzymuje tradycje pszczelarskie. Na zakończenie  – degustacja miodów różnych miodów: gryczanego, wielkokwiatowego, rzepakowego, spadziowego i akacjowego. Nasyceni złotem z pasieki ruszyliśmy dalej na teren pobliskich działek.

  Ogród „Eden Harcerza” to azyl i przystań Komendanta ZHP Jurka Kołodziejskiego. Jak zwyczaj harcerski każe rozpoczęliśmy od wciągnięcia flagi na maszt, był czas na wspomnienia oraz śpiewanie piosenek: Stokrotka, Płonie Ognisko. Zapłonęło także ognisko a wraz z nim wstąpił w nas duch beztroskiego dzieciństwa i młodości. Na każdym miejscu widać wypielęgnowane rośliny, a wokół wyselekcjonowane przedmioty związane z kultem harcerskim i wspomnieniami osób, które je tworzyły.

  Na zakończenie zwiedzania tajemniczych ogrodów trafiliśmy do  Krystyny Pączek, która wraz z mężem Władysławem  pokazali nam swój ogród z piękną roślinnością. W gronie Seniorów z Warki i przyjaciół z Grójca podziwialiśmy trud pracy i piękno otaczającej przyrody. Jak na miłośników i znawców przystało  po raz kolejny pokazali nam jak zmienia się ich ogród i jak jest niepowtarzalny. I tak w rodzinnej atmosferze spędzaliśmy miło czas na łonie przyrody. Po dniu pełnym wrażeń członkowie UTW, przy potrawach przyrządzonych przez gospodynię, przy własnych naleweczkach-  snuli już plany na dalszą działalność Uniwersytetu i z sentymentem żegnali odchodzące już lato….

  Bardzo dziękujemy za możliwość obejrzenia ogrodów w w/w Posesjach. !!!

  Grażyna Jagiełło (CeSiR Warka)

  Tajemnicze Ogrody 01 Tajemnicze Ogrody 02 Tajemnicze Ogrody 03 Tajemnicze Ogrody 04 Tajemnicze Ogrody 05

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJPOPULARNIEJSZE