Górnik w „Barbórkę” odwiedził Michałów

Górnik w „Barbórkę” odwiedził Michałów

Kiedyś w szkołach i przedszkolach hucznie obchodzono święto górnicze, a dziś…

Czy warto odnowić to święto, przypomnieć dzieciom trudy i niebezpieczeństwa pracy górników, ich bogatą kulturę i piękne stroje świąteczne? Z czym nam dorosłym kojarzy się Barbórka, a co pozostanie w pamięci naszych dzieci? Może warto ocalić od zapomnienia górnicze zwyczaje? Kiedyś cała Polska uczestniczyła w świętowaniu. Wszystkie środowiska bez względu na rejon Polski „dobrowolnie” angażowały się w uroczystości barbórkowe.

A czym dziś jest Barbórka dla dzieci?

Naszym dzieciom pewnie kojarzy się tylko z samochodowym Rajdem Barbórki. Aby ocalić od zapomnienia górnicze zwyczaje, 4 grudnia, do szkoły w Michałowie został zaproszony prawdziwy górnik – dziadek jednej z uczennic. Opowiadał dzieciom o ciężkiej i niebezpiecznej pracy górników oraz demonstrował elementy stroju i wyposażenia górnika. Każdy mógł z bliska wszystko obejrzeć, dotknąć, a nawet przymierzyć.

 

Na dzieciach duże wrażenie zawsze robił strój górniczy. Czy pamiętamy, z czego taki strój się składa?

Czako – to czapka z pióropuszem.

Pelerynka – czasami dla ochrony przed wodą kapiącą ze stropu naciągano na głowę kaptur, który przedłużał się w dłuższą lub krótszą pelerynkę.

Aksamitne paski z guzikami po obu stronach bluzy to pozostałości po zaszywkach, w które wtykano nasączone siarką lonty, by nie zamokły i były pod ręką.

Pióropusz – to symbol miotełki z ptasich piór, którą górnik wymiatał drobny gruz z otworów strzałowych, a nosił ją zatkniętą przy czapce.

Obecnie kolory pióropusza mają różne znaczenia: zielony – oznacza członka nadzoru, biały – sztygara, czarny – zwykłego górnika, czerwony – członka orkiestry górniczej.

Górnicza szpada obecnie jest odznaką honorową dla wyróżniających się górników. Wywodzi się ona z broni używanej przez średniowiecznych poszukiwaczy złota, którym służyła do obrony.

 

A godło górnicze?

Godło stanowią młot żelazny, perlik, nie mający wystającego górą trzonka oraz klin żelazny również na trzonku, zwany żelazkiem. Barwami górniczymi są czerń i zieleń. Czerń symbolizuje ciemności podziemia. Zieleń symbolizuje uczucia pracującego górnika, tęskniącego do przyrody i światła.

Może dzięki takiemu spotkaniu Barbórka pozostawi w michałowskich uczniach trwały ślad.

 

Info. PSP Michałów

Udostępnij:
← Tajemnice geniusza odkryte Nowa POsłanka zza miedzy →

Dodaj komentarz