Więcej
    Strona głównaInstytucjeGórnik w "Barbórkę" odwiedził Michałów

    Górnik w „Barbórkę” odwiedził Michałów

    Kiedyś w szkołach i przedszkolach hucznie obchodzono święto górnicze, a dziś…

    Czy warto odnowić to święto, przypomnieć dzieciom trudy i niebezpieczeństwa pracy górników, ich bogatą kulturę i piękne stroje świąteczne? Z czym nam dorosłym kojarzy się Barbórka, a co pozostanie w pamięci naszych dzieci? Może warto ocalić od zapomnienia górnicze zwyczaje? Kiedyś cała Polska uczestniczyła w świętowaniu. Wszystkie środowiska bez względu na rejon Polski „dobrowolnie” angażowały się w uroczystości barbórkowe.

    A czym dziś jest Barbórka dla dzieci?

    Naszym dzieciom pewnie kojarzy się tylko z samochodowym Rajdem Barbórki. Aby ocalić od zapomnienia górnicze zwyczaje, 4 grudnia, do szkoły w Michałowie został zaproszony prawdziwy górnik – dziadek jednej z uczennic. Opowiadał dzieciom o ciężkiej i niebezpiecznej pracy górników oraz demonstrował elementy stroju i wyposażenia górnika. Każdy mógł z bliska wszystko obejrzeć, dotknąć, a nawet przymierzyć.

     

    Na dzieciach duże wrażenie zawsze robił strój górniczy. Czy pamiętamy, z czego taki strój się składa?

    Czako – to czapka z pióropuszem.

    Pelerynka – czasami dla ochrony przed wodą kapiącą ze stropu naciągano na głowę kaptur, który przedłużał się w dłuższą lub krótszą pelerynkę.

    Aksamitne paski z guzikami po obu stronach bluzy to pozostałości po zaszywkach, w które wtykano nasączone siarką lonty, by nie zamokły i były pod ręką.

    Pióropusz – to symbol miotełki z ptasich piór, którą górnik wymiatał drobny gruz z otworów strzałowych, a nosił ją zatkniętą przy czapce.

    Obecnie kolory pióropusza mają różne znaczenia: zielony – oznacza członka nadzoru, biały – sztygara, czarny – zwykłego górnika, czerwony – członka orkiestry górniczej.

    Górnicza szpada obecnie jest odznaką honorową dla wyróżniających się górników. Wywodzi się ona z broni używanej przez średniowiecznych poszukiwaczy złota, którym służyła do obrony.

     

    A godło górnicze?

    Godło stanowią młot żelazny, perlik, nie mający wystającego górą trzonka oraz klin żelazny również na trzonku, zwany żelazkiem. Barwami górniczymi są czerń i zieleń. Czerń symbolizuje ciemności podziemia. Zieleń symbolizuje uczucia pracującego górnika, tęskniącego do przyrody i światła.

    Może dzięki takiemu spotkaniu Barbórka pozostawi w michałowskich uczniach trwały ślad.

     

    Info. PSP Michałów

    Redakcja Warka24.pl
    Redakcja Warka24.pl
    Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

    NAJPOPULARNIEJSZE