Więcej
  Strona głównaInstytucjeDworek na DługiejGrupa Rekonstrukcji Historycznej WARKA w gotowości...

  Grupa Rekonstrukcji Historycznej WARKA w gotowości…

  Hasło „historia” często kojarzy nam się ze szkolną lekcją, książką i faktami, o których mogliśmy tylko posłuchać lub przeczytać…

  Jednak w Gminie Warka słowo „historia” to zdecydowanie coś więcej! Ten teren pamięta niezwykłe wydarzenia i niezwykłych bohaterów, którzy znacząco wpływali na losy zarówno lokalnej społeczności jak i całego Narodu.

  W 150. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego obserwowaliśmy początki zawiązującej się Grupy Rekonstrukcji Historycznej. Uczestniczyła ona w obchodach ukazując wizerunek powstańca z 1863 roku. 8 lutego 2014 roku w Gminnej Jednostce Kultury „Dworek na Długiej” w Warce oficjalnie zawiązała się Grupa Rekonstrukcji Historycznej WARKA. Było to początkiem związanego z nią projektu.

  W ramach tej operacji, dzięki środkom unijnym udało się zakupić dla członków grupy 4 komplety mundurów wraz z wyposażeniem z czasów Powstania Listopadowego. Pamięć o tym wydarzeniu jest dla mieszkańców Warki szczególna ze względu na osobę Piotra Wysockiego, który tu właśnie mieszkał i był inicjatorem wybuchu powstania w 1830 roku.

  Rekonstruktorzy po otrzymaniu nowych strojów wyruszyli do szkół na terenie gminy Warka aby tam poprowadzić „żywe lekcje historii”. Dzięki mundurom mogli zaprezentować i opowiedzieć dzieciom jak w rzeczywistości wyglądali walczący żołnierze, jakie stosowali techniki walki, jakie były ich zachowania. Było to niezwykłe doświadczenie dla uczniów, gdyż mogli oni zobaczyć na żywo coś, co dotąd znali tylko z książek czy filmów. Ta lekcja historii pozwoliła zapamiętać wiele szczegółów dotyczących tego historycznego wydarzenia a być może w niektórych rozbudziła chęć i pasję zgłębiania historycznych tajemnic.

  Grupa w strojach z czasów Powstania Listopadowego oficjalnie uczestniczyła w wareckich obchodach 184. rocznicy jego wybuchu. Uczestnicy obchodów mieli okazję podziwiać nowe stroje i usłyszeć kilka słów o realizowanym projekcie.

  Członkowie grupy przedstawili również poszczególne elementy wyposażenia żołnierza z 1830 roku.

  Projekt ten to początek oficjalnego działania Grupy na ternie gminy Warka. Jej członkowie zdobywają doświadczenie uczestnicząc w wielu wydarzeniach historycznych. Projekt był początkiem rozrastania się grupy i realizowania wielu inicjatyw z jej udziałem.

  Zobacz galerię zdjęć TU!

  Projekt „Grupa Rekonstrukcji Historycznej WARKA” realizowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach dotacji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

  pASEK Z LOGAMI zm

   

  Dworek na Długiej
  Dworek na Długiejhttp://dworek.warka.pl/
  Gminna Instytucja Kultury w Warce. Adres: ul. Długa 3, 05-660 Warka. Tel. +48 667 22 70, 793 800 142. Godziny pracy: październik – maj w godz. 8:00–20:00 (pon. – czw.) i 8:00–16:00 (pt.); czerwiec–wrzesień w godz. 8:00–16:00 (pon.–pt.).

  NAJPOPULARNIEJSZE