Więcej
  Strona głównaInstytucjeW Ostrołęce promują zdrowe żywienie

  W Ostrołęce promują zdrowe żywienie

  Na terenie Gminy Warka w Publicznej Szkole Podstawowej im. Stefana Czarnieckiego w Ostrołęce trwa akcja promujaca zdrowe żywienie wsród dzieci. W ramach tego projektu miałam przyjemność poprowadzić wykład dla rodziców na temat rosnącego problemu otyłości i nadwagi wśród dzieci oraz poruszyć kwestię wpływu prawidłowego żywienia na przyszłość dzieci.

  W Polsce ilość dzieci z problemami na tle żywieniowym wzrasta z każdym rokiem. Obecnie co 4-ty chłopiec w wieku 11-12lat i co 5-ta dziewczynka w tym przedziale wiekowym ma nadmierną masę ciała. Wyniki badań są alarmujące i sugerują konieczność interwencji. 

  W Szkole Podstawowej w Ostrołęce problem również zaczyna być widoczny. Ogromne uznanie należy się Pani Dyrektor mgr Dorocie Iskra, ktora w trosce o swoich podopiecznych stworzyła akcje prozdrowotną. Zauważono, że pomimo tego, iż szkoła znajduje się w zagłębiu sadowniczym, bardzo mały odsetek dzieci przynosi te owoce do szkoły na drugie śniadanie. W ramach tego projektu rodzice, zadeklarowali się dostarczać do szkoły świeże jabłka co spotkało się z ogromnym entuzjazmem u dzieci. Dyrekcja planuje również wprowadzić wodę do picia dla dzieci oraz rozważa wprowadzenie warsztatów kulinarnych i spotkań edukacyjnych dla uczniów.

  Jako dietetyk kliniczny, edukator ds. żywienia dzieci mam wiedzę, co należy zrobić, aby zatrzymać falę pogarszającej się sytuacji zdrowotnej polskich dzieci. Nie mam jednak bezposredniego wpływu na to co moi podopieczni jedzą w domu, w szkole na podwórku. Wierzę, że we współpracy z dyrekcjami szkół, z rodzicami oraz z samymi dziećmi możemy wiele zmienić. Badania  pokazują, że aż 80% otyłych nastolatków stanie się w przyszłości otyłymi dorosłymi. Otyłość jest obecnie epidemią na skalę światową, jest główną przyczyną wielu chorób m.in cukrzycy, chorób układu sercowo-naczyniowego, nowotworów. Jest jedną z głównych przyczyn przedwczesnej śmierci. Jeśli możemy zrobić coś dobrego dla naszych dzieci oraz jeśli chcemy zadbać o ich przyszłość, dajmy im dobry przykład, bądźmy dla nich autorytetem, nauczmy ich zdrowych nawyków żywieniowych.

  Dietetyk kliniczny,
  mgr Paulina Trzepla
  Poradnia dietetyczna ZdroweLove
  Prima-Med Warka
  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJPOPULARNIEJSZE