Więcej
  Strona głównaInstytucjeDworek na DługiejZnamy uczestników konkursu „SpłyWarka” 2024

  Znamy uczestników konkursu „SpłyWarka” 2024

  27 lipca 2024 r. odbędzie się już XII. edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Turystycznej „SpłyWarka”. W tym roku zainteresowanie Festiwalem przerosło oczekiwania organizatorów. Do konkursu zgłosiło się aż 21 wykonawców! 8 lipca 2024 r. komisja kwalifikacyjna w składzie: Kamila Gostkowska, Sławomir Klimczuk, Leszek Owczarczyk, Andrzej Zaręba miała niełatwe zadanie – podjęła się wyboru artystów, których zaprosi do udziału w Festiwalu.

  Do konkursu „SpłyWarka” 2024 zakwalifikowali się:

  • Azyl M. (Tychy)

  Zespół tworzą Anna Fąfara – skrzypce oraz Tomek Czekała – gitara i wokal. Nurt krainy łagodności jest im najbliższy, a w piosenkach słuchacz odnajdzie emocje i uczucia, które towarzyszą każdemu człowiekowi. Teksty do piosenek są autorstwa Tomka oraz zaprzyjaźnionych z zespołem poetów – Grzegorza Szafoniego, Aleksandry Bacińskiej i Bianki Kunickiej. Autorem muzyki do wszystkich piosenek jest Tomek.

  • Bartek Kazimierczak (Chełm)

  Gra i śpiewa swoje piosenki od ponad dwudziestu lat. Jego największą inspiracją jest amerykański folk i country oraz twórczość naszych rodzimych bardów. Uważa piosenkę za najwspanialszą formę wyrazu i drugi, najważniejszy wynalazek ludzkości. Zaraz po gitarze akustycznej. Niezbyt często brał udział w konkursach, ale udało mu się zdobyć kilka nagród. Najważniejsza z nich to Grand Prix im. Jonasza Kofty podczas Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Autorskiej OPPA 2023 w Warszawie oraz Nagroda Związku Polskich Autorów i Kompozytorów ZAKR Kryształowy Kamerton. Jego piosenki były także doceniane, między innymi, na Ogólnopolskim Studenckim Przeglądzie Piosenki „YAPA” i Festiwalu Piosenki Studenckiej i Turystycznej „Bakcynalia”. Z Pawłem Pikusem grywają razem od 2004 roku, między innymi pod szyldem Klaus Trzaska Band.

  • Dominik Żulicki (Radomsko)

  Urodził się w 1980 roku w Skarżysku-Kamiennej, jest autorem tekstów, kompozytorem i piosenkarzem. Laureat festiwali poetyckich i turystycznych, m.in. OPPA, Bazuna, Festiwal im. Wojtka Belona w Busku Zdroju czy SpłyWarka w Warce. Pisze piosenki, pełne pytań o cel i sens życia z pogranicza poezji śpiewanej i piosenki autorskiej. Od lat ściśle współpracuje z Miejskim Domem Kultury w Radomsku.

  • drzewo (Kraków)

  Projekt „drzewo” to duet powstały w 2022 roku z potrzeby dzielenia się z ludźmi tym, co wypływa prosto z serca. Wykonują utwory autorskie, będące fuzją głęboko poetyckich tekstów Aleksandry Denkowicz-Arizanov oraz miękkich, zabarwionych orientalnie melodii Mateusza Kowalczyka.

  Wrażliwe refleksje o życiu, świecie i abstrakcyjne efekty nocnych kontemplacji podane zostają w towarzystwie muzyki, która hipnotyzuje słuchacza… prostotą. Podczas koncertów wykorzystują różnorodne instrumenty muzyczne, m.in. gitarę akustyczną, shruti box, bębny obręczowe, tank drumy, ukulele, pochodzące z całego świata.

  Wierzą że zadaniem muzyki jest łączyć i zbliżać do sienie ludzi. Na ich koncerty mogą przychodzić wszyscy, bez względu na wiek, status społeczny, doświadczenie muzyczne czy pochodzenie.

  Najchętniej grywają w kameralnych przestrzeniach: domach i klubach kultur, klimatycznych kawiarenkach, salach warsztatowych lub szkołach jogi. Uwielbiają też koncerty w plenerze – w kontakcie z naturą, wśród dobrych ludzi, na miękkiej trawie…

  • Falochron (Chełm)

  Polski zespół pochodzący z Chełma (woj. Lubelskie), założony w 2021 roku przez Grzegorza Sykułę i Michała Słomińskiego, muzyków dawnego zespołu 4 Pory RoQ. Zespół Falochron tworzy odrębny nowy gatunek muzyczny, który wywodząc się z takich form jak poezja śpiewana i indie folk jest jednak ewolucją tych form w kierunku brzmień powszechnie kojarzonych ze współczesną, popularną muzyką alternatywną, muzyką filmową, a także słyszalnymi wpływami jazzu czy bluesa. Są zdobywcami m.in. nagrody głównej na legendarnym Ogólnopolskim Studenckim Przeglądzie Piosenki Turystycznej „YAPA” (Łódź 2022) czy nagrody na 50-tych Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie (2024). W tym roku zespół Flaochron wziął również udział w 15. edycji programu „Mam Talent”, docierając do półfinału programu. Muzyka oraz większość tekstów jest dziełem autorskim zespołu.

  • Julia Milewska i Michał Czech (Lublin)

  Julia Milewska to obiecująca młoda wokalistka o hipnotyzującym głosie i niebanalnym feelingu. Zdobywczyni takich nagród jak: 1. miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Młodych Wokalistów i Zespołów Wokalnych „Debiuty” 2023 (Lublin), wyróżnienie na XIII Ogólnopolskim Jesiennym Konkursie Poezji Śpiewanej „Na strunach poezji” (Lublin), 2. miejsce na 14. Festiwalu „Strojne w Biel” (Lublin) 3. miejsce na XXXIII Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Poetyckiej  “Kwiaty na Kamieniach” (Bytom). W marcu 2024 r. premierę miał jej debiutancki singiel “Alchemia zmierzchu”, bardzo dobrze przyjęty przez publiczność oraz recenzentów. Jej twórczość wyróżnia się niepokojącym i melancholijnym klimatem. Poetyckim tekstom towarzyszy muzyka inspirowana bluesem i jazzem.

  • Katarzyna Kaher Zawadzka (Łubki, gm. Wojciechów)

  Pasjonatka śpiewu i gry na gitarze. Pisze piosenki inspirowane codziennością.

  • Magdalena Przybyszowska (Kraków)

  Jest wokalistką zespołu MILAM – pisze swoje piosenki oraz teksty, które nagrywane są w studiu w Krakowie. Zespół nie może wziąć udziału w tym dniu w festiwalu, dlatego postanowiła spróbować swoich sił solo – podczas konkursu zagra na pianinie.

  • Po Słowie (Łochów)

  Zespół powstał w grudniu 2023 roku w Łochowie. Grupa realizowała się i zdobywała praktykę w różnych projektach muzycznych jak i gatunkach – wreszcie spotykając się na wspólnej drodze, którą jest poezja śpiewana. Wykonują autorskie kompozycje do swoich tekstów oraz piszą muzykę do wierszy zaprzyjaźnionych poetów, takich jak:

  – Iwona Benartowicz – pedagog, teatrolog, redaktorka Radia Ty i Ja;

  – Stanisław Florczak – poeta, którego praca twórcza została zauważona i kilkakrotnie nagradzana.

  Chcą, żeby nasza muzyka poruszała nie tylko ucho, ale również i duszę oraz przenosiła słuchaczy w wyjątkowy świat poezji.

  • Przedwieczór (Dębe Wielkie)

  Zespół stworzony przez wokalistkę Barbarę Majewską i gitarzystę Radosława Laskowskiego. W listopadzie 2023 roku wydali swój pierwszy album EP „Przedwieczór”, na którym umieścili najważniejsze dla nich utwory inspirowane niecodzienną codziennością i poszukiwaniem spokoju w zabieganym świecie.

  Są laureatami festiwali, takich jak: Spotkania Zamkowe Śpiewajmy Poezję, YAPA, Międzynarodowy Festiwal Szlakiem Bardów, Biłgorajskie Spotkania z Poezją Śpiewaną i Piosenką Autorską, SpłyWarka, FOPA Ślesin, Kwiaty na Kamieniach i Finał Turnieju Poezji Śpiewanej we Włocławku.

  • Ta jedna chwila (Warszawa)

  Zespół tworzy małżeństwo: Martyna i Sławek Rudniccy. Jako zespół debiutowali w 2010 roku i mają na koncie kilka nagród, między innymi pierwsze miejsce festiwalu KROPKA w Głuchołazach i NOCNIK w Łęczycy w 2015 roku, a także nagrodę za najlepszą piosenkę OTGPS w Szklarskiej Porębie w roku 2014. Teraz po dłuższej przerwie wracają na festiwalowe sceny.

  • Tabor Absurdum (Warszawa)

  Skład zespołu to:

  Emilia Potocka – pochodząca z Dolnego Śląska, była tancerka i nauczycielka tańca, z wykształcenia iberystka. W zespole komponuje, pisze teksty, śpiewa, gra na gitarze oraz bałałajce. Jest miłośniczką i zbieraczką tradycyjnych, starych, ludowych pieśni i piosenek.

  Kamila Stechnij – pochodząca z Lubelszczyzny multiinstrumentalistka i graficzka. Wychowanka Zespołu Ludowego Roztocze, z którego wyniosła zamiłowanie do muzyki i kultury ludowej. W zespole współtworzy aranżacje, gra na skrzypcach, pile muzycznej oraz mandolinie.

  Jako zespół Tabor Absurdum artystki zaczęły grać we wrześniu tamtego roku (2023)

  Tworzą w nurcie piosenki literackiej i autorskiej. Zgrywają się bardzo jako duet i odrobinę z absurdów świata.

  Osiągnięcia i nagrody:

  – Nagroda Grand Prix – (koncert w Piwnicy pod Baranami), otrzymana na XIV Przeglądzie Piosenki Poetyckiej im. Piotra Skrzyneckiego w listopadzie 2023.

  Koncert będziemy miały zaszczyt i radość zagrać 20.09.2024

  – kwalifikacje i udział w koncertach konkursowych: XI Festiwal Piosenki Dołującej – wrzesień 2023; Ogólnopolski Przegląd Piosenki Poetyckiej w Oleśnie – październik 2023; XI Ogólnopolski Festiwal Piosenki Poetyckiej i Turystycznej „Przy Kominku”  – listopad 2023 (nominacja na Bazunę 2024 – ich piosenka znalazła się w złotej dwudziestce Przeglądu)); VII Międzynarodowy Festiwal Piosenki Szlakiem Bardów, grudzień 2023; 17. Festiwal Fopa Ślesin 2024 – nominacje na 60. Studencki Festiwal Piosenki oraz na FOPĘ 2025; przejście eliminacji do VI Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Przemysława Gintrowskiego „Pamiątki” lipiec 2024

  • Tomasz Wolak

  Pianista, organista i wokalista. Występuje solo lub ze swoim zespołem „Rock Band” z Nowego Sącza, którego jest liderem. Komponuje  i aranżuje. Uprawia bardzo szeroko pojętą muzykę rozrywkową – od rocka progresywnego i blues – po piosenkę poetycką i literacką. Wielokrotny laureat rozmaitych festiwali, m.in. im. Wojtka Bellona w Busku Zdroju, festiwalu „Bakcynalia” w Lublinie. Finalista festiwalu Kryształowy kamerton, który odbywa się w Warszawie. Tegoroczny podwójny laureat festiwalu „Stacja Kutno” (3 miejsce i nagroda publiczności) oraz festiwalu bluesowego w Rzeszowie. Wielki kibic sportowy i miłośnik turystyki górskiej.

  • TRIOdoDUETU

  to część kapeli TRIOdoKWARTETU. Tym razem mają możliwość zagrania w składzie ograniczonym, stąd propozycja dostosowania nazwy do sytuacji. Zespół TRIOdoKWARTETU powstał w 2019 roku. Tworzyła go czwórka przyjaciół: Kasia Jaskólska, grająca na flecie, Jarek Tomaszewski, śpiewający i grający na gitarze akustycznej, Przemko „Swiatobeat” Olczak z gitarą elektryczną i Kamil Hanson Mamul z gitarą basową. Grupa nagrała płytę pt. „NIE,BO”. Po pewnym czasie miejsce Kasi Jaskólskiej zajęła Ania Mamul, śpiewając i grając na flecie i pianinie. Mają za sobą koncert na żywo w Radiu Gdańsk, a w zeszłym roku w Piwnicy pod Baranami w Krakowie. Przed sobą mają szerokie plany.

  • Z dna szuflady

  Korzenie Szuflady sięgają początków XXI w. W obecnej postaci muzyk funkcjonuje od 2022 r. Od tego czasu zagrał kilkadziesiąt koncertów w całej Polsce (od Wisły po Bydgoszcz, od Wałbrzycha po Przemyśl). Przez dwa lata gościł na wielu festiwalowych scenach. M.in. SpłyWarce (2022 i 2023), Natchnieni Bieszczadem (2023), Wrzosowisko w Kędzierzynie Koźlu (2022).

  Festiwal organizowany jest w partnerstwie z Buskim Samorządowym Centrum Kultury oraz organizowanym przez nich XV Ogólnopolskim Festiwalem Piosenki im. Wojtka Belona „Niechaj zabrzmi Bukowina”.

  Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli:

  • Marszałek Województwa Mazowieckiego – Adam Struzik
  • Starosta Powiatu Grójeckiego – Krzysztof Ambroziak
  • Burmistrz Warki – Tomasz Rawski

  Patronaty medialne:

  • Radio Rzeszów
  • Radio Ostrowiec
  • Jabłonka – dwutygodnik informacyjny
  • Nowe Dni – dwutygodnik informacyjny
  • Kurier Warecki – miesięcznik informacyjno-kulturalny
  • Grójeckie24.pl – portal informacyjny
  • Warka24.pl – portal informacyjny
  • GminaWarka.pl – portal informacyjny
  • TV.Warka.pl
  Dworek na Długiej
  Dworek na Długiejhttp://dworek.warka.pl/
  Gminna Instytucja Kultury w Warce. Adres: ul. Długa 3, 05-660 Warka. Tel. +48 667 22 70, 793 800 142. Godziny pracy: październik – maj w godz. 8:00–20:00 (pon. – czw.) i 8:00–16:00 (pt.); czerwiec–wrzesień w godz. 8:00–16:00 (pon.–pt.).

  NAJPOPULARNIEJSZE