0.9 C
Warka
środa, 30 listopada, 2022
Więcej
  Strona głównaInstytucjeDworek na DługiejZakon Cystersów na ziemiach polskich

  Zakon Cystersów na ziemiach polskich

  Warecka Akademia Wiedzy w Dworku na Długiej

  zaprasza na kolejny, bezpłatny wykład

  w czwartek, 26 lutego o godz. 1730

  „Zakon Cystersów na ziemiach polskich”

  Wykładowca: Piotr Marczak

  Cystersi to kontemplacyjny odłam benedyktynów. Zakon ten powstał we Francji, w Citeaux pod Dijon w 1098 r. Surowo przestrzegali oni reguły św. Benedykta celebrując nocne modły i długie posty, zachowując milczenie i oddając się pracy fizycznej. Osiedlali się najchętniej na niezagospodarowanych odludziach i tam zakładali znakomicie prosperujące, nowoczesne folwarki.

  Do Polski zostali sprawdzeni już w 1140 r. przez biskupa wrocławskiego Janika i osiedli w Brzeźnicy – Jędrzejowie. Później powstały także klasztory w Lądzie, Łeknie (Wągrowcy), Oliwie, Lubiążu, Sulejowie, Wąchocku, Koprzywnicy, Mogile.

  Zakonnice cysterski zaprosiła do Polski św. Jadwiga i osadziła je w Trzebnicy. Z cystersami związany był słynny kronikarz – biskup krakowski, mistrz Wincenty.

  Zakon nie przetrwał jednak w Polsce zbyt długo, prawdopodobnie dlatego, że niezbyt chętnie przyjmowano do niego Polaków, twierdząc, że „ich reguła zbyt dla Polaków uciążliwa”.

  Dzieje cystersów w Polsce zaprezentuje Państwu znakomity historyk – Piotr Marczak.

  Zapraszamy

  plakat WAW_Cystersi - 2

  Dworek na Długiej
  Dworek na Długiejhttp://dworek.warka.pl/
  Gminna Instytucja Kultury w Warce. Adres: ul. Długa 3, 05-660 Warka. Tel. +48 667 22 70. Stałe godziny pracy : Pn-Pt 8.oo-16.oo Dodatkowo w godzinach popołudniowych i w sobotę odbywają się zajęcia tematyczne z instruktorami.

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE