7.9 C
Warka
piątek, 7 października, 2022
Więcej

  Pamiętajmy o Katyniu…

  Marzec i kwiecień roku 1940 był dla naszego narodu niezwykle dramatyczny.  Blisko 22 tysiące obywateli polskich, którzy stanowili elitę narodu, jego potencjał obronny, intelektualny i twórczy zostało bestialsko zamordowanych bez sądów, bez wyroków, na podstawie list śmierci, strzałem w tył głowy. Byli to polscy jeńcy, którzy trafili do sowieckiej niewoli po agresji Armii Czerwonej we wrześniu 1939 roku.

  Informację o odkryciu masowych grobów w Katyniu pierwsi podali Niemcy 13 kwietnia 1943 roku. Dwa dni później radio moskiewskie zakomunikowało, że zbrodnię popełnili Niemcy w 1941 roku podczas zajmowania okolic Smoleńska. Prawda o „Zbrodni Katyńskiej” była ukrywana przez ponad pół wieku. Dopiero 13 kwietnia 1990 roku władze ZSRR przyznały, że zbrodnię popełniło NKWD, a dwa lata później prezydent Borys Jelcyn ujawnił pierwsze dokumenty.

  W niedzielę, 12 kwietnia 2015 w Warce odbędą się uroczystości upamiętniające 75. rocznicę „Zbrodni Katyńskiej”. Uroczystość rozpocznie się o godz. 10:15 w Kościele Matki Bożej Szkaplerznej w Warce. Odbędzie się tam uroczysta Msza Św. z udziałem pocztów sztandarowych w intencji Ojczyzny i poległych Polaków oraz krótki program poetycko-muzyczny, który zaprezentuje młodzież z Publicznego Gimnazjum w Warce. Następnie wszyscy udadzą się pod pomnik „Krzyże Katyńskie” na wareckim cmentarzu gdzie złożone zostaną kwiaty i zapalone znicze. Ostatnia część uroczystości odbędzie się w „Dworku na Długiej”, gdzie odczytany zostanie rys historyczny oraz wręczone zostaną medale i odznaczenia.

  Wszystkich chcących uczcić pamięć poległych Polaków zapraszają organizatorzy – Samorząd miasta i Gminy Warka, Gminna Instytucja Kultury „Dworek na Długiej”, Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych – Koło w Warce, Parafia pw. Matki Bożej Szkaplerznej, Publiczne Gimnazjum nr 1 im. Stanisława Marciniaka w Warce Zakładu Usług Komunalnych Sp. z o. o.

  Plakat_Katyn 2015

  Poprzedni artykułTeatr na… dachu!
  Następny artykułWspólne sprzątanie brzegów Pilicy
  Avatar photo
  Dworek na Długiejhttp://dworek.warka.pl/
  Gminna Instytucja Kultury w Warce. Adres: ul. Długa 3, 05-660 Warka. Tel. +48 667 22 70. Stałe godziny pracy : Pn-Pt 8.oo-16.oo Dodatkowo w godzinach popołudniowych i w sobotę odbywają się zajęcia tematyczne z instruktorami.

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE