Aktywni Seniorzy górą

Aktywni Seniorzy górą

W niedzielę 19 lipca odbył się w Warce „Dzień Aktywności Seniora Powiatu Grójeckiego”. Impreza zgromadziła ponad 300 seniorów. Celem było spotkanie w jednym miejscu i czasie osób działających w grupach seniorskich z naszego powiatu i inspirowanie oraz pobudzanie ich do aktywności. Organizatorem było Stowarzyszenie W.A.R.K.A. – ale impreza została przygotowana przy wsparciu wielu Partnerów, wolontariuszy i przy zaangażowaniu grup seniorskich.

„Dzień Aktywności Seniora Powiatu Grójeckiego” rozpoczął się Paradą Seniorów ulicami Warki. Przyodziani w zdobione kolorowo kapelusze, stroje ludowe maszerowali w  orszaku za ludowym wozem konnym przy dźwiękach raźnej muzyki. Na rynku zostali powitani przez władze samorządowe Warki w osobie Wiceburmistrz Teresy Knyzio. Obecni byli również przedstawiciele współorganizatorów imprezy – Dyrektor Centrum Sportu i Rekreacji w Warce – Marian Górski oraz Dyrektor Gminnej Instytucji Kultury „Dworek na Długiej” i jednocześnie społeczny Prezes Stowarzyszenia W.A.R.K.A. – Andrzej Zaręba. Po odsłuchaniu wareckiego „hejnału” z wieży strażackiej orszak seniorów pomaszerował dalej na miejsce imprezy tj. Kemping Sielanka nad Pilicą.

Na Kempingu seniorzy zostali przywitani iście po królewsku chmurą serpentyn. Na początku coś specjalnego dla gości spoza Warki – wykład o walorach 7-wiekowego grodu nad Pilicą i możliwościach aktywności seniorów jaką jest kultywowanie dziedzictwa swojego miejsca zamieszkania oraz rekreacja i turystyka. Po poczęstunku był czas na poznawanie się grup przy przygotowanych pieczołowicie i z zaangażowaniem stoiskach przy których można było np. skosztować własnoręcznie robionych gofrów, smalcu, sałatek, zapoznać się z dorobkiem grupy, zobaczyć pięknie wyszywane rękodzieła i wiele innych.

Seniorzy mogli wziąć udział w przeróżnych zajęciach grupowych i indywidualnych. Dla chętnych do ruchu fizycznego były zajęcia z aerobiku, bokwy, chodzenie z kijkami oraz strzelanie z broni sportowej. Osoby rozmiłowane w rękodziele mogły nauczyć się technik decoupagu, namalować na torbie płóciennej, ułożyć własną wiązankę kwiatów czy zrobić własnoręcznie mydełko. Ważne, że przedmioty wytworzone przez siebie w ramach warsztatów seniorzy mogli zabrać na pamiątkę. Dla spragnionych wiedzy odbyły się spotkania podczas których przedstawiciele Policji i Sanepidu przedstawili kwestie bezpieczeństwa seniorów i zdrowego trybu życia. Dla spragnionych ćwiczeń umysłowych czekały gry planszowe. Nie zabrakło dobrej zabawy przy śpiewach i tańcach – były elementy m.in. ludowe a także biesiadne.

Imprezie towarzyszyła wystawa „15 lat w Polce i 10 lat w Powiecie Grójeckim Programu „Działaj Lokalnie”

„Dzień Aktywności Seniora Powiatu Grójeckiego” zorganizowany został przez Stowarzyszenie W.A.R.K.A.  jako element projektu „Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej Seniorów Powiatu Grójeckiego”  w ramach Rządowego Programu na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020

W organizacji pomagali: Centrum Sportu i Rekreacji w Warce, Gminna Instytucja Kultury „Dworek na Długiej” oraz Zakład Usług Komunalnych w Warce Sp. z o.o.

Partnerami Przedsięwzięcia były samorządy: Belska Dużego, Chynowa, Grójca, Jasieńca, Nowego Miasta nad Pilicą, Pniew, Warki oraz Starostwa Powiatowego w Grójcu.

Instytucje i grupy wspierające: Uniwersytet Trzeciego Wieku w Warce, Komisariat Policji w Warce, Komenda Powiatowa Policji w Grójcu, Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Grójcu, WARG – Warecki Klub Gier Planszowych i Fantastyki, Wolontariusze „Dnia Aktywności Seniora Powiatu Grójeckiego”.

Zaangażowane grupy seniorskie:

 1. Grupa „Relaks” z Belska Dużego
 2. Klub Emeryta Pełnia Życia w Chynowie
 3. Grupa „Niepokorni” z Drwalewa
 4. Uniwersytet Trzeciego Wieku z Grójca
 5. Seniorzy przy Miejsko Gminnej Bibliotece Publicznej w Grójcu
 6. Grupa Seniorska „Biesiada z Grójca”
 7. Grupa „Krobowianka” z Krobowa
 8. Koło Seniorów z Jasieńca
 9. Nowomiejski Klub Seniora Rodzinka
 10. Klub Ludzi Aktywnych z Wilczorudy
 11. Uniwersytet Trzeciego Wieku w Warce
 12. Grupa Seniorska z Bończy
 13. Grupa Seniorska „Aktywne Piaseczno”
 14. Grupa Seniorska z Michałowa Górnego
 15. Grupa Seniorska z Ostrołęki
 16. Grupa Seniorska „Młodzi Duchem” z Michalczewa
 17. Klub Złotego Wieku w Warce

 

Udostępnij:
← Dbajmy o to co piękne! Spłyń na fali dobrej zabawy! →

Dodaj komentarz