Więcej
  Strona głównaInstytucjeDworek na DługiejNiezwykle zawodowy teatr amatorski

  Niezwykle zawodowy teatr amatorski

  4 grudnia 2012 roku aula Liceum Ogólnokształcącego im. P. Wysockiego w Warce na godzinę zmieniła się w teatr. Zaciemniona sala wypełniona była po brzegi licealistami, ale nie tylko gdyż na spektakl przyszło nieco młodzieży z wareckiego gimnazjum i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych. Z przodu sali improwizowana scena a na niej główny rekwizyt – stół. Rzecz dzieje się w oberży, do której przybywają komedianci. Zakochują się oni w ślicznej karczmarce. Sielska atmosfera i wspólne zabawy zostają zakłócone przez watahę wilków, która osacza biesiadujących. Postanawiają przezwyciężyć strach i odeprzeć atak nieproszonych gości. „Wyjowisko” – bo taki tytuł nosiła zaprezentowana przez Teatr FIAKIER z Warszawy sztuka to zderzenie dwóch światów. Oberża w opowieści staje się ostoją harmonii i spokoju, które zostają skonfrontowane z agresywnym i cynicznym światem zewnętrznym uosobionym przez wilki. Istotną rolę w widowisku pełni muzyka. Klasyczne pieśni Moniuszki, Chopina i Kurpińskiego zostają zderzone z pospolitością i jednorodnością przebojów lansowanych przez media i programy muzyczne.

  Spektakl, w  wykonaniu młodych aktorów przyjęty został w Warce owacyjnie. W pełni zasłużone brawa trwały dobrych kilka minut a aktorzy kilkakrotnie wracali i kłaniali się publiczności. Dla młodych mieszkańców Warki było to duże przeżycie i doświadczenie gdyż aktorzy, którzy zaprezentowali się tak profesjonalnie, że niejeden zawodowy aktor miałby problem z taka grą są niemalże ich rówieśnikami. Część studiuje ale część uczy się jeszcze w warszawskich szkołach średnich. Warto podkreślić, że pracę teatralną rozpoczynali będąc często gimnazjalistami. Poza celami czysto artystycznymi spektakl w auli LO miał również na celu pokazanie młodym ludziom, że warto już w tak młodym wieku pracować nad sobą, że teatr jest właśnie jednym z takich miejsc gdzie kształtują się charaktery i budowana jest emocjonalność wewnętrzna, gdzie zdobywa się doświadczenia, które są przydatne w dorosłym życiu i w końcu, że warto chcieć, próbować i dążyć do ambitnych celów.

  Reżyser spektaklu i jednocześnie opiekun grupy teatralnej – Staszek Dembski dziękował wszystkim, którzy przyczynili się do tego doświadczenia jakim stał się teatr w miejscu, które teatrem nie jest – dyrektor LO Wiesławie Zielonce, pedagog szkolnemu i opiekunowi Grupy Teatralnej PRETEKST działającej przy „Dworku na Długiej” Annie Łobodzie oraz samemu „Dworkowi” i obecnemu podczas spektaklu dyrektorowi Andrzejowi Zarębie, który pomógł sfinansować przyjazd grupy do Warki. Było to już drugie spotkanie z teatrem Staszka Dembskiego – w poprzednim roku, również a auli LO prezentowany był inny spektakl w wykonaniu Teatru Fiakier.

  Galeria zdjęć na http://dworek.warka.pl/niezwykle-zawodowy-teatr-amatorski/

  Dworek na Długiej
  Dworek na Długiejhttp://dworek.warka.pl/
  Gminna Instytucja Kultury w Warce. Adres: ul. Długa 3, 05-660 Warka. Tel. +48 667 22 70, 793 800 142. Godziny pracy: październik – maj w godz. 8:00–20:00 (pon. – czw.) i 8:00–16:00 (pt.); czerwiec–wrzesień w godz. 8:00–16:00 (pon.–pt.).

  NAJPOPULARNIEJSZE