13.2 C
Warka
czwartek, 28 września, 2023
Więcej
  Strona głównaInstytucjeDworek na DługiejSulejman i Roksolana, czyli... "Wspaniałe stulecie"

  Sulejman i Roksolana, czyli… „Wspaniałe stulecie”

  Warecka Akademia Wiedzy w Dworku na Długiej zaprasza wszystkich swoich stałych i nowych słuchaczy na prelekcję pt.: „Sulejman i Roksolana, czyli… Wspaniałe stulecie”, którą poprowadzi znakomita popularyzatorka wiedzy historycznej, wnikliwa badaczka, ceniona wykładowczyni: Monika Agnieszka Klimowicz.

  Spotkanie odbędzie się, jak zwykle w czwartek, 19 listopada 2015r. o godz. 1730.

  Bardzo lubiany i chętnie oglądany przez telewidzów, serial ,, Wspaniałe stulecie” opowiada o czasach panowania padyszacha Sulejmana I (lub II) Wspaniałego ( lub Prawodawcy), którego rządy przypadają na lata 1520 – 1566.  Jest to okres kiedy, kobiety mają znaczny wpływ na politykę nie tylko w krajach europejskich, ale także w imperium osmańskim. Na naszym Mazowszu księżna Anna Mazowiecka ( siostra Janusza i Stanisława) samodzielnie włada ojcowizną i przez długie lata skutecznie broni swej niezależności przed królem Zygmuntem Starym. Równocześnie żona tegoż władcy- królowa Bona Sforza – śmiało decyduje o wielu sprawach istotnych dla Rzeczypospolitej .

  Na dworze Sulejmana także wzrasta znaczenie kobiet – mówi się nawet o okresie ,, rządów sułtanek”. Szczególnie wyróżnia się tu Rossa – Roksolana – Hürrem:  ukochana żona padyszacha. Podobno nawet korespondowała z Boną.

  Podczas tego wykładu omówimy właśnie tło historyczne serialu poświęconego związkowi Sulejmana i Hürrem. Przyszło im żyć w niezwykle ciekawych czasach, a ich małżeństwo ,, uznać można za jeden z najbardziej zadziwiających romansów wszechczasów” – jak to określa Jerzy S. Łątka, autor książki „Sulejman II Wspaniały. Zdobywca, władca, reformator”.

  Zapraszamy do Dworku na Długiej.

  Hanna Szczepanowska – koordynatorka WAW w Dworku na Długiej

  Plakat WAW - Sulejman

   

   

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł
  Dworek na Długiej
  Dworek na Długiejhttp://dworek.warka.pl/
  Gminna Instytucja Kultury w Warce. Adres: ul. Długa 3, 05-660 Warka. Tel. +48 667 22 70. Stałe godziny pracy : Pn-Pt 8.oo-16.oo Dodatkowo w godzinach popołudniowych i w sobotę odbywają się zajęcia tematyczne z instruktorami.

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE