Piękny poetycki wieczór w Dębnowoli

Piękny poetycki wieczór w Dębnowoli

Jaka droga każdego z nas aż tu przywiodła? – pytał w swym wierszu pt. Znaki zapytania Paweł Heintsch – ksiądz, poeta, krytyk literacki, żołnierz Armii Krajowej…  Dziś – Zacny Patron Publicznego Gimnazjum w Dębnowoli. Otóż wieczorem 29 stycznia 2016 roku, odpowiadając na serdeczne zaproszenie, wielu mieszkańców naszej Małej Ojczyzny wybrało drogę właśnie do Dębnowoli. Gościom przyświecał piękny cel: by niepamięć w PAMIĘĆ przemienić i uczcić 8. rocznicę śmierci Patrona tutejszego gimnazjum.

Rozpoczynając Wieczorek Poetycki, dyrektor szkoły – Maciej Lidak – w swym uroczystym słowie wstępnym przypomniał, iż Publiczne Gimnazjum im. ks. Pawła Heintscha w Dębnowoli  odziedziczyło po swym wyjątkowym Patronie wielki dar – poetycki testament: serc, dusz, intelektualnych głębokich dociekań, refleksji oraz ponadczasowych prawd i drogowskazów.  Ów testament to zaszczyt, przywilej dla spadkobierców, ale również doniosłe zobowiązanie do krzewienia w Ojczyźnie dzieła życia poety – księdza. Przygotowanym „Wieczorkiem Poetyckim” młodzież gimnazjalna zobowiązanie to przepięknie spełniła, lirycznie wołając o pamięć o Tym, który to miejsce, tę szkołę uczynił swą WYBRANĄ, UKOCHANĄ, ZAUFANĄ, GODNĄ. I tak oto Duch Patrona odbył niezwykłą PIELGRZYMKĘ… PIELGRZYMKĘ wśród błogosławieństw i gimnazjalistów… PIELGRZYMKĘ liryczną, muzyczną, taneczną, multimedialną… Podczas niej poezja księdza Pawła znów ożyła, nabrała blasku, nowych odsłon interpretacyjnych, wtargnęła w samo źródło odczuwania i przeżywania – aż do najgłębszych wzruszeń. Występujący uczniowie wcielili się w role zarówno z tej jasnej, jak i ciemnej strony mocy. Nadzieja i pokusa rywalizowały, przenikały się aż do zatracenia. Goście mogli doświadczyć, jak po tej dramatycznej walce wygrała ta właściwa postać niełatwych ludzkich wyborów…

Wieczorek Poetycki w Dębnowoli to była uczta  – tak po spektaklu zebrani recenzowali artystyczne dokonania społeczności szkolnej. Radna Krystyna Kurach, przewodnicząca Komisji Zdrowia, Oświaty, Kultury i Sportu Rady Miejskiej w Warce powiedziała wzruszona: Kiedy kilka lat temu byłam w Dębnowoli na wieczorku poświęconym twórczości księdza Pawła Heintscha, myślałam, że uroczyściej, piękniej, bardziej porywająco już być nie może… Jakże się myliłam… Słowa uznania odebrali zarówno Uduchowieni Aktorzy, jak i ich opiekunowie – nauczycielki: Monika Sulewska, Joanna Szczepaniak, Krystyna Mulik, Joanna Ostrowska. To dzięki ich zaangażowaniu Publiczne Gimnazjum im. ks. Pawła Heintscha w Dębnowoli po raz kolejny stało się propagatorem idei Dobra i Piękna w duchu twórczej siły ekspresji.

W niezwykłym poetyckim wieczorze udział wzięli zaproszeni goście, wśród nich: radni Rady Miejskiej – wspomniana wcześniej Krystyna Kurach oraz Jerzy Kołodziejski, radni Powiatu Grójeckiego i jednocześnie dyrektorzy gminnych instytucji: Centrum Sportu i Rekreacji – Marian Górski i „Dworku na Długiej” – Andrzej Zaręba, dziekan Dekanatu Wareckiego – ks. Stanisław Dobkowski, proboszcz parafii Ofiarowania NMP w Ostrołęce – ks. Wiesław Bąkowski, dyrektorzy sąsiednich szkół podstawowych z Ostrołęki i Konar – Dorota Iskra i Lidia Grzegorek oraz sołtysi najbliższych sołectw.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania „Dworkowi na Długiej” za pomoc w profesjonalnym nagłośnieniu Wieczorku.

MsKm

Udostępnij:
← Daleka podróż na początek semestru WAW "Miara człowieka" w DKF-ie →

Dodaj komentarz