Zimowe harce w Warce…

Zimowe harce w Warce…

Pomimo braku zimowej aury podczas tegorocznych „Ferii w Warce” nie można było narzekać na brak atrakcji. A wszystko za sprawą zajęć, warsztatów oraz wyjazdów organizowanych przez cztery jednostki samorządowe – trzy gminne czyli „Dworek na Długiej”, Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną i Centrum Sportu i Rekreacji oraz jedną powiatową – Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego. Zarówno dusze artystyczne, sportowcy jak i fascynaci historii mogli odnaleźć coś dla siebie.

Co działo się w Dworku?

Pierwszego dnia dzieci w ramach warsztatów plastycznych stworzyły ryżowe bałwanki oraz wspólnie namalowały duże „Obrazy naszych marzeń”. W kolejnych dniach powstały „puszyste” materiałowe ramki na zdjęcia, własnoręcznie pomalowane kubki czy duże wyklejane i malowane postacie z bajek. Na zakończenie karnawału i jednocześnie pierwszego tygodnia ferii odbył się Bal Karnawałowy, na którym nie zabrakło wielu kreatywnych przebrań. Była wycieczka do kina na film „Dobry dinozaur”, było wspólne oglądanie bajek, były rozgrywki sportowe z wykorzystaniem PS3 oraz tańce… z Michaelem Jacksonem, były warsztaty teatralne i wspólne robienie balonikowych zwierzątek. Nie zabrakło również spotkania z Policją oraz ratownikiem medycznym. Dzieci dowiedziały jak dbać o bezpieczeństwo swoje, bliskich oraz kolegów i koleżanek. Ważną częścią zimowych ferii było spotkanie z wareckimi harcerzami, którzy stworzyli namiastkę obozu, ułożyli grę terenową i pokazali harcerskie zabawy. Ostatni dzień ferii spędzonych w Dworku wprowadził wszystkich w Walentynkowy nastrój, a to za sprawą przepięknych  kartek stworzonych przez uczestników warsztatów.  Krakowski Teatr MASKA zaprezentował pełną humoru bajkę pt. “Moc dobrego wychowania” o tym jak być grzecznym i używać magicznych słów „proszę”, „dziękuję” i „przepraszam”, które są oznaką dobrego wychowania. (Zajęcia w „Dworku” odbywały się w dniach 1, 2, 3, 4, 5, 9, 10 i 12 lutego).

Tymczasem w bibliotece…

Dzień (8 lutego) w miejskiej bibliotece rozpoczął spektakl „Skradzione mądrości” – pełna humoru opowieść o tym, że każda przeczytana książka jest prawdziwą przygodą. Dzieci wspólnie z Sową, Czarodziejem i Biedronkiem Donkiem przeżywały różne emocje i zwroty akcji. Następnie podczas cyklu zajęć plastycznych dzieci wyczarowały wesołe bałwanki, korzystając z papieru, kredek i plasteliny oraz niezwykłe Walentynkowe serduszka dla swoich bliskich.

W CeSiR… na sportowo

Centrum Sportu i Rekreacji  zapewniło moc atrakcji dla aktywnych. Na Hali Sportowej odbywały się zawody i rozgrywki w tenisa, koszykówkę, siatkówkę oraz piłkę nożną. Na basenie można było spróbować swoich sił w panowaniu kajakiem ale i bezpośrednio w wodzie uczestnicząc w różnego rodzaju wodnych grach i zabawach. Dzieci miały również okazję pojeździć na łyżwach na lodowisku w Grójcu oraz odwiedzić Komendę Powiatową Policji. Na zakończenie sportowych ferii… była energetyczna BOKWA. (Zajęcia w CeSiR i na krytej pływalni odbywały się w dniach 1, 2, 3, 4, 5, 9, 10, 11 i 12 lutego).

Historia da się lubić

Muzeum im. K. Pułaskiego oprócz swoich działań związanych z feriami włączyło się w ogólnowarecką akcję proponując uczestnikom dnia w Muzeum (11 lutego) poznanie historii Warki w atrakcyjnej formie z wykorzystaniem otwartej kilka miesięcy temu wystawy. Ponad to dzieci uczestniczyły w grach i zabawach historycznych oraz warsztatach plastycznych podczas których robiły własne korony i miecze.

Statystycznie akcja „Ferie w Warce”

W ciągu 10 dni odbyło się 68 godzin zajęć w których wzięło udział 314 dzieci (niepowtarzalnych dzieci!). Najwięcej uczestników, w jednej z 4 uczestniczących w akcji instytucji, było 3 lutego w „Dworku” – 71 dzieci. Każdego dnia z oferowanych zajęć, czy kulturalnych, czy realizowanych często równolegle sportowych korzystało średnio 65 dzieci. Najwięcej razy w zajęciach uczestniczyły następujące osoby: 9 dni (Kwiatkowska Łucja, Mizieliński Piotr, Wąsik Maksymilian), 8 dni (Kwiatkowska Zuzanna, Leszczyńska Amelia, Strachota Maja, Szewczyk Magda), 7 dni (Kołodziejska Oliwia, Kozłowski Jan, Kurzepa Joanna, Lis Patrycja, Strachota Gabriela, Szeląg Natalia), 6 dni (Lisowska Kinga, Regulska Marianna). Najbardziej zaangażowanym wolontariuszem była Kamila Witkowska!

Kolejne ferie, na które już dziś zapraszamy… za rok.

Akcja „Ferie w Warce” organizowana była przy wsparciu Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Udostępnij:
← (po)Ruszmy Warkę z Nestle Daleka podróż na początek semestru WAW →

Dodaj komentarz