Cała szkoła czyta dzieciom

Cała szkoła czyta dzieciom

O cudownym wpływie książek na rozwój dziecka powiedziano i napisano już chyba wszystko. Każdy wie, że czytanie wzbogaca słownictwo, stymuluje rozwój wyobraźni, uczy formułowania myśli, a przecież im sprawniejszy język, tym łatwiej nam wyrażać własne zdanie, jest także pretekstem do rozmowy o trudnych emocjach. Zgadzamy, że czytanie to jeden z najlepszych sposobów relaksu i przeciwwaga dla bombardujących dziecko nadmiarem bodźców mediów elektronicznych. Niestety, tak często powtarzamy „nie ma telewizji –będziesz czytać’’ sugerując najgorszy wymiar kary- czytanie.

Jak zatem wychować młodego czytelnika? Jak wzbudzić w dzieciach miłość do książek? Tego ambitnego, ale jakże trudnego zadania, podjęła się wychowawczyni kl. IIe Beata Marchel w ramach realizowanego projektu promującego czytelnictwo wśród dzieci.

W działania zostali włączeni wszyscy uczniowie pierwszego etapu edukacyjnego. Projekt potrwa cały rok i obejmuje m. in. poznawanie polskich baśni i legend,  przygotowanie ilustracji do ulubionych książek, sporządzanie recenzji zachęcających do czytania wybranych pozycji,  inscenizację wraz z przygotowaniem kostiumów, scenografii oraz scenariusza sztuki na podstawie wybranych przez dzieci ulubionych fragmentów dziecięcej literatury.

Nie obędzie się bez różnorodnych konkursów związanych z czytaniem np. „Tworzę własną bajkę” czy „Mój bohater literacki”. Realizując te zadania uczniowie wykażą się także  talentami plastycznymi, literackimi i oratorskimi.

Ważnym punktem podejmowanych działań są zaplanowane wizyty w bibliotece szkolnej, która włączyła się w realizację głównych celów projektu. Na podkreślenie zasługuje fakt, że w ramach zrealizowanego niedawno programu „Książki naszych marzeń” – współfinansowanego przez Gminę Warka i MEN, biblioteka wzbogaciła się o 97 nowych pozycji. I co ważne – nie są to jedynie obowiązkowe lektury, a cieszące się popularnością  księgarniane nowości dla najmłodszych czytelników.

Realizatorzy projektu zaangażowali do działań także  rodziców zaczynając od przypomnienia i pogłębienia ich wiedzy dotyczącej pożytków płynących z czytania oraz metod zachęcania dzieci sięgania po książkę.

Projektem tym społeczność szkoły PSP nr 2 włącza się w realizację ministerialnych priorytetów na bieżący rok szkolny oraz akcji „Cała Polska czyta dzieciom”.

PSP nr 2 w Warce

Udostępnij:
← Poznaliśmy tajną historię Mongołów! Niższy podatek rolny w gminie Warka →

Dodaj komentarz