21.4 C
Warka
środa, 27 września, 2023
Więcej
  Strona głównaInstytucjeDworek na DługiejKomu Bóg, komu Ojczyzna miła! Za mną!

  Komu Bóg, komu Ojczyzna miła! Za mną!

  360 lat temu pod Warką rozegrała się bitwa, w której wojska polskie pod wodzą Stefana Czarnieckiego pokonały szwedzkiego najeźdźcę. Zwycięstwo spod Warki miało ogromne znaczenie dla podniesienia ducha narodu, ponieważ szwedzki najazd na Polskę w 1655 roku był miażdżącym ciosem. Pod Warką pokonaliśmy Szwedów po raz pierwszy na otwartym polu. Pokazaliśmy, że potrafimy zwyciężać! Sukces ten rozpoczął zwycięską ofensywę, która w rezultacie doprowadziła do pokoju oliwskiego w 1660 roku. Bitwa pod Warką 1656 roku stanowi jedną z najciekawszych kart historii grodu nad Pilicą dlatego nie możemy dopuścić do zapomnienia tej ważnej daty w dziejach historii naszego kraju. 7 kwietnia 2016 roku odbędą się obchody miejskie związane z 360. rocznicą zwycięskiej „Bitwy pod Warką”.

  Serdecznie zapraszamy do aktywnego uczestnictwa!

  Program uroczystości:

  14:00 Kościół Św. Mikołaja Biskupa w Warce

  • Rys historyczny
  • Uroczysta Msza Święta z udziałem Pocztów Sztandarowych

   

  15:15 Rynek – Plac Stefana Czarnieckiego

  • Hymn Państwowy
  • Powitanie uczestników
  • Apel Pamięci
  • Salwa Honorowa
  • Złożenie kwiatów pod pomnikiem Hetmana Stefana Czarnieckiego
  • Otwarcie wystawy plenerowej poświęconej Hetmanowi Stefanowi Czarnieckiemu
  • Wręczenie nagród w konkursie wiedzy „Nasza Historia” oraz konkursie plastycznym „Szczęśliwa pod Warką wiktoryja
  • Występ Orkiestry Wojskowej

   

  Warecka Akademia Wiedzy działająca w „Dworku na Długiej” zaprasza o godz. 17:30 na wykład „Bitwa pod Warką w tradycjach patriotycznych i regionalnych”, który wygłosi dr Remigiusz Matyjas.

  Każdy uczestnik uroczystości otrzyma komiks „Bitwa pod Warką 1656” wydany przez Muzeum im. K. Pułaskiego i Stowarzyszenie W.A.R.K.A.

  Organizatorami uroczystości są: Samorząd Miasta i Gminy Warka, 1 Grójecki Ośrodek Radioelektroniczny im. ppłk. Jana Kowalewskiego, Gminna Instytucja Kultury „Dworek na Długiej”, Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego, Parafia Św. Mikołaja w Warce oraz Publiczna Szkoła Podstawowa im. Stefana Czarnieckiego w Ostrołęce.

  Plakat CZARNIECKI zm2

  Dworek na Długiej
  Dworek na Długiejhttp://dworek.warka.pl/
  Gminna Instytucja Kultury w Warce. Adres: ul. Długa 3, 05-660 Warka. Tel. +48 667 22 70. Stałe godziny pracy : Pn-Pt 8.oo-16.oo Dodatkowo w godzinach popołudniowych i w sobotę odbywają się zajęcia tematyczne z instruktorami.

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE