Więcej
  Strona głównaInstytucjeDworek na DługiejKomu Bóg, komu Ojczyzna miła! Za mną!

  Komu Bóg, komu Ojczyzna miła! Za mną!

  360 lat temu pod Warką rozegrała się bitwa, w której wojska polskie pod wodzą Stefana Czarnieckiego pokonały szwedzkiego najeźdźcę. Zwycięstwo spod Warki miało ogromne znaczenie dla podniesienia ducha narodu, ponieważ szwedzki najazd na Polskę w 1655 roku był miażdżącym ciosem. Pod Warką pokonaliśmy Szwedów po raz pierwszy na otwartym polu. Pokazaliśmy, że potrafimy zwyciężać! Sukces ten rozpoczął zwycięską ofensywę, która w rezultacie doprowadziła do pokoju oliwskiego w 1660 roku. Bitwa pod Warką 1656 roku stanowi jedną z najciekawszych kart historii grodu nad Pilicą dlatego nie możemy dopuścić do zapomnienia tej ważnej daty w dziejach historii naszego kraju. 7 kwietnia 2016 roku odbędą się obchody miejskie związane z 360. rocznicą zwycięskiej „Bitwy pod Warką”.

  Serdecznie zapraszamy do aktywnego uczestnictwa!

  Program uroczystości:

  14:00 Kościół Św. Mikołaja Biskupa w Warce

  • Rys historyczny
  • Uroczysta Msza Święta z udziałem Pocztów Sztandarowych

   

  15:15 Rynek – Plac Stefana Czarnieckiego

  • Hymn Państwowy
  • Powitanie uczestników
  • Apel Pamięci
  • Salwa Honorowa
  • Złożenie kwiatów pod pomnikiem Hetmana Stefana Czarnieckiego
  • Otwarcie wystawy plenerowej poświęconej Hetmanowi Stefanowi Czarnieckiemu
  • Wręczenie nagród w konkursie wiedzy „Nasza Historia” oraz konkursie plastycznym „Szczęśliwa pod Warką wiktoryja
  • Występ Orkiestry Wojskowej

   

  Warecka Akademia Wiedzy działająca w „Dworku na Długiej” zaprasza o godz. 17:30 na wykład „Bitwa pod Warką w tradycjach patriotycznych i regionalnych”, który wygłosi dr Remigiusz Matyjas.

  Każdy uczestnik uroczystości otrzyma komiks „Bitwa pod Warką 1656” wydany przez Muzeum im. K. Pułaskiego i Stowarzyszenie W.A.R.K.A.

  Organizatorami uroczystości są: Samorząd Miasta i Gminy Warka, 1 Grójecki Ośrodek Radioelektroniczny im. ppłk. Jana Kowalewskiego, Gminna Instytucja Kultury „Dworek na Długiej”, Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego, Parafia Św. Mikołaja w Warce oraz Publiczna Szkoła Podstawowa im. Stefana Czarnieckiego w Ostrołęce.

  Plakat CZARNIECKI zm2

  Dworek na Długiej
  Dworek na Długiejhttp://dworek.warka.pl/
  Gminna Instytucja Kultury w Warce. Adres: ul. Długa 3, 05-660 Warka. Tel. +48 667 22 70. Stałe godziny pracy : Pn-Pt 8.oo-16.oo Dodatkowo w godzinach popołudniowych i w sobotę odbywają się zajęcia tematyczne z instruktorami.

  NAJPOPULARNIEJSZE