W.A.R.K.A. wyciąga Trojdena

W.A.R.K.A. wyciąga Trojdena

W poprzednim roku Warka, dzięki pochowanym w kryptach kościoła MB Szkaplerznej Książętom Mazowieckim stała się jednym z punktów powstałego na Mazowszu Szlaku Książąt Mazowieckich. To kolejny ważny element rozwoju turystyki w niemalże 7-wiekowym grodzie nad Pilicą.

Wszyscy znamy naszych wielkich bohaterów – Kazimierza Pułaskiego, Piotra Wysockiego, Władysława Kononowicza czy Stefana Czarnieckiego. Niestety niewiele osób wie o związkach Warki z Książętami Mazowieckimi.

Dlatego też Stowarzyszenie W.A.R.K.A. przygotowało projekt „Wyciągamy Trojdena”, który realizowany jest dzięki dotacji samorządu województwa mazowieckiego.
W ramach niego powstaje, przy zaangażowaniu kilku partnerów nowy, szósty już quest historyczny poświęcony pochowanym w Warce książętom – Trojdenowi, jego bratu Siemowitowi II i księżnej Danucie Annie, która była żoną Janusza I (wnuka Trojdena), powstały trzy skrzynki geocachingowe (udostępnione zostaną 11 listopada) związane z wymienionymi książętami w których jednym ze skarbów są ręcznie wybijane dukaty Trojdena , odbyły się warsztaty związane z tą, nowoczesną formą turystyki opartą na poszukiwaniu skarbów z GPS-em. W ramach projektu powstanie także w przestrzeni miejskiej mural historyczny. Te działania mają na celu pokazanie zarówno mieszkańcom Warki jak i turystom, że dziedzictwo historyczne naszego miasta jest przeogromne i warto je „wyciągać” na światło dzienne. Należy przypomnieć też, że w tym roku przypada 695. rocznica potwierdzenia nadania Warce praw miejskich. Dokument ten podpisał właśnie książę Trojden – prawnuk pierwszego władcy Mazowsza Konrada Mazowieckiego. To właśnie dziadek Trojdena chcąc chronić Księstwo przed Prusami sprowadził krzyżaków a oni, jak wszyscy dobrze wiemy z historii, szybko z przyjaciół stali się naszymi wrogami. Pewnie niewielu też wie, że powstałe w wyniku podziału Polski przez Bolesława Krzywoustego Mazowsze, istniejące początkowo jako dzielnica a później jako niezależne Księstwo Mazowieckie, przetrwało przez ponad 3 wieki aż do 1526 roku. My, jako mieszkańcy Warki z tym właśnie dziedzictwem jesteśmy związani a nasi przodkowie przez lata zamieszkiwali niezależne Księstwo Mazowieckie.

Dodając do zaplanowanych i już częściowo zrealizowanych działań w ramach opisanego powyżej projektu fakt, iż składająca się z przedstawicieli różnych wareckich instytucji Drużyna Trojdena w tym roku zwyciężyła w Turnieju Miast na Szlaku Książąt Mazowieckich zdobywając ex aequo ze Zwoleniem tytuł „Honorowej Stolicy Księstwa Mazowieckiego” możemy być pewni, że obok wielkich wareckich bohaterów za chwilę staną kolejni, sławiący Warkę i ściągający turystów. Przecież wyciągamy Trojdena…

Stowarzyszenie W.A.R.K.A.

pasek-z-logami-wyciagamy-trojdena

 

Udostępnij:
← Gimnazjaliści ślubowali... Świętujmy Niepodległość! →

Dodaj komentarz