Geocaching w Warce – czyli gdzie są ukryte skarby?

Geocaching w Warce – czyli gdzie są ukryte skarby?

Geocaching to gra terenowa polegająca na poszukiwaniu wcześniej ukrytych skarbów, tzw. „keszy” przy wykorzystaniu systemu GPS. W geocaching może bawić się każdy niezależnie od wieku. Wystarczy jedynie urządzenie z dostępem do Internetu, trochę wolnego czasu oraz chęci i świat staje przed nami otworem. Na terenie całej Polski i nie tylko ukryto kilkadziesiąt tysięcy skrzynek gotowych do odnalezienia, w których znajdują się rzeczy na wymianę.

Najważniejszym elementem zabawy i naszej odnalezionej skrzynki jest papierowy jest dziennik wpisów, tzw. Loogbook, do którego powinniśmy się wpisać, gdy odnajdziemy skarb. Po tym możemy wymienić się rzeczami w myśl zasady „jeżeli coś bierzemy, należy wrzucić coś o podobnej wartości”. Następnie musimy niepostrzeżenie odłożyć skrzynkę w miejsce, gdzie ją znaleźliśmy i odpowiednio zamaskować.

W geocaching możemy bawić się na dwóch serwisach:

geocaching.pl (serwis oficjalny – możliwość zdobycia odznaki PTTK)

opencaching.pl (serwis tworzony przez hobbystów).

Oba serwisy są bardzo fajne i godne polecenia. Dla początkującego poszukiwacza skarbów z pewnością łatwiejszy w obsłudze będzie serwis opencaching.pl.

Serwis daje nam kilka ważnych usprawnień, dzięki którym zabawa w geocaching wciągnie nas na długi czas.

Po pierwsze: na serwisie mamy lokalizacje i umiejscowienie skrzynek. Dzięki lokalizacji wiemy, gdzie się udać i gdzie szukać. Po drugie: serwis automatycznie odhacza nam odnalezione skrzynki. Wystarczy, że wpiszemy się do logu internetowego (elektroniczny wpis –  odpowiednik papierowego wpisu w logbooku), a na mapie nasze znalezione skrzynki zostaną odhaczone.

W kwietniu, w ramach projektu „Klub Poszukiwaczy Skarbów” realizowanego przez Stowarzyszenie W.A.R.K.A. dzięki dotacji Funduszu Społecznego Grupy Żywiec w Warce przeprowadzone zostały warsztaty, w których udział wzięło ponad 350 osób (głównie dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Kazimierza Pułaskiego w Warce, Publicznej Szkoły Podstawowej w Konarach, Publicznej Szkole Podstawowej w Ostrołęce oraz Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Nowej Wsi). Kulminacją działań był Dzień Poszukiwaczy Skarbów, który odbył się w niedzielę 23 kwietnia w Warce.

Punktualnie o godzinie 13:00 przy kawiarni na rynku stanął punkt poszukiwaczy skarbów. Zainteresowani mogli wziąć udział w kilku działaniach mających na celu aktywny sposób spędzania wolnego czasu wraz z rodziną.  Były to: Questing, gra QR i oczywiście geocaching. Chwilę po godzinie 13:00 grupa osób chcąca poszukiwać skarbów, udała się do Dworku przy ulicy Długiej na miniwykład dotyczący geocachingu. Ponadto zainteresowani pod okiem prowadzącego mogli założyć sobie konto na serwisie openaching.pl i rozpocząć swoje poszukiwania. Każdy znalazca skarbu, uczestnik gry QR lub Questingu po dotarciu do bazy poszukiwaczy skarbów na rynku otrzymywał nagrody.

W ramach projektu, w kwietniu powstało w Warce 7 nowych skrzynek utworzonych specjalnie na Dzień Poszukiwaczy Skarbów. Skrzynki, które powstały w ramach projektu, to „skarby” Warki: Kazimierz Pułaski, Piotr Wysocki, Stefan Czarniecki, Władysław Kononowicz, Browar, Jabłko oraz żelazny most kolejowy. Wraz z wcześniejszymi skrzynkami utworzonymi w 2016 roku w ramach projektu „Szlakiem Książąt Mazowieckich”, w Warce do odnalezienia jest 12 aktywnych skrzynek. Ponadto w najbliższej okolicy są ukryte kolejne.

Zabawa w geocaching jest dobrowolna i bez żadnych ograniczeń. Każdy w dowolnym momencie może przystąpić do zabawy i w każdej chwili z niej zrezygnować.

Czy warto? Pewnie, że tak! To nic nie kosztuje, a może sprawić wielką radość. Bo czy nie w każdym z nas drzemie odkrywca i poszukiwacz?:>

Do zobaczenia przy skrzynkach w terenie!

Przemek Kowalski

Projekt ”Klub Poszukiwaczy Przygód” realizowany jest przez Stowarzyszenie W.A.R.K.A. dzięki dofinansowaniu Funduszu Społecznego Grupy Żywiec – www.fundusz.grupazywiec.pl

 

Udostępnij:
← Co słychać w Klubie Kajakowym KOREK Warka? Po raz piąty posprzątaliśmy brzegi Pilicy →

Dodaj komentarz