Szachiści z Ostrołęki i Nowej Wsi najlepsi w powiecie!

Szachiści z Ostrołęki i Nowej Wsi najlepsi w powiecie!

18 kwietnia uwaga entuzjastów królewskiej gry skupiona była wokół centralnego wydarzenia w naszym regionie, jakim były IV Drużynowe Mistrzostwa Powiatu Szkół Podstawowych w Szachach Szybkich. Grójecki Ośrodek Kultury co roku zaprasza do uczestnictwa w tych prestiżowych zawodach wszystkie placówki z terenu powiatu. Za każdym razem odzew jest coraz większy. Tym razem, pomimo braku kilku zaprawionych w bojach drużyn, padł kolejny rekord frekwencji – na starcie turnieju stanęło aż 11 czteroosobowych zespołów reprezentujących 5 gmin: Belsk Duży, Błędów, Grójec, Pniewy i Warka. Faworytami mistrzostw byli zwycięzcy sprzed roku: PSP Ostrołęka, ZSP Nowa Wieś i PSP nr 2 w Grójcu.

W pierwszej odsłonie mistrzostw „wielka trójka” bardzo pewnie uporała się z niżej rozstawionymi rywalami. Pojedynki Ostrołęka – Błędów i Nowa Wieś – Jeziora zakończyły się pogromami 4-0. Grójecka „Dwójka” oddała przeciwnikom z Wrociszewa tylko jeden punkt, zwyciężając 3-1. Takim samym rezultatem zakończył się pojedynek Michałowa z PSP nr 1 z Grójca na korzyść tych pierwszych. W meczu reprezentacji Częstoniewa i Konar padł remis a Zaborów, ze względu na nieparzystą liczbę drużyn, w pierwszym starciu pauzował. W drugiej rundzie doszło do wymiany „uprzejmości” pomiędzy  faworytami – „Dwójką” i Nową Wsią. Pojedynek zakończył się wynikiem 3-1 na korzyść reprezentantów wareckiej gminy. Kolejny ulubieniec bukmacherów (Ostrołęka) ograł do zera Konary, a w pozostałych meczach padły pokojowe rezultaty. W trzeciej kolejce doszło do następnego starcia dwóch potęg, jakim było spotkanie Ostrołęka – Nowa Wieś. Po bardzo interesującej walce, tak jak i w poprzednim roku, drużyny podzieliły się punktami po równo. Tymczasem zraniona uprzednio „Dwójka” wyładowała swą sportową złość na rywalach z Michałowa, miażdżąc ich 4-0, a w kolejnej rundzie w tym samym stylu odprawiła miejscowych rywali z „Jedynki”. Pozostali faworyci również zwyciężyli w swoich pojedynkach. W piątej odsłonie zawodów rozpędzoną „Dwójkę” zatrzymali zawodnicy z Ostrołęki, nie dając im żadnych szans (4-0), a ponieważ także i Nowa Wieś zwyciężyła po raz kolejny, tym razem z Konarami, jasnym stało się, że to pomiędzy czołową dwójką z poprzedniego roku rozstrzygnie się kwestia mistrzostwa powiatu. Arcyciekawie zapowiadały się zatem ostatnie dwie rundy, w których to obie drużyny prowadzić miały korespondencyjny pojedynek, którego zwycięzcą miał okazać się ten, kto zgromadzi większą liczbę „małych punktów”. Handicap był po stronie Ostrołęki, która miała 3,5 punktu w zapasie. Każda partia była w związku z tym na wagę złota.

W przedostatniej odsłonie turnieju, obaj pozostali na placu boju faworyci, zgodnie odprawili swych bezpośrednich rywali w perfekcyjnym stylu (4-0). „Dwójka” walcząc już „tylko” o ostatnie miejsce podium, pokonała rywali z Błędowa 3 do 1. W finałowej rundzie zmotywowana reprezentacja Nowej Wsi po raz kolejny zwyciężyła 4-0 (z „Jedynką”), lecz okazało się to niewystarczające, by dogonić Ostrołękę, która mimo utraty jednego oczka z Wrociszewem, dość pewnie wygrała 3-1, broniąc tym samym tytułu mistrza powiatu sprzed roku i zrównując się w liczbie zwycięstw w zawodach z reprezentacją Bikówka. Grójecka „Dwójka” zapewniła sobie ostatecznie trzecie miejsce, wygrywając 3-1 z Konarami i pozostaje jedyną drużyną stającą na podium w każdej edycji zawodów.

Klasyfikacja drużynowa

Lp. Drużyna Punkty Meczowe Małe Punkty
1 PSP Ostrołęka 13 25
2 ZSP Nowa Wieś 13 22.5
3 PSP nr 2  Grójcu 10 18
4 PSP Zaborów 8 11.5
5 PSP Wrociszew 7 13.5
6 PSP Konary 7 13.5
7 PSP Błędów 7 11
8 PSP Michałów 6 11.5
9 PSP Częstoniew 5 12
10 PSP nr 1 w Grójcu 5 10
11 PSP Jeziora 3 5.5

 

Klasyfikacja indywidualna

I Szachownica

 1. Kacper Tulo ZSP Nowa Wieś
 2. Jakub Szczepaniak PSP Ostrołęka
 3. Michał Smętek PSP nr 2 w Grójcu

II Szachownica

 1. Jakub Łukiewicz PSP Ostrołęka
 2. Bartosz Jarzębak ZSP Nowa Wieś
 3. Konrad Majewski PSP Błędów

III Szachownica

 1. Igor Dąbrowski PSP Ostrołęka
 2. Tomasz Kierszniewski PSP nr 2 w Grójcu
 3. Antoni Bartczak PSP Konary

IV Szachownica

 1. Weronika Malinowska ZSP Nowa Wieś
 2. Aleksandra Zwierzyńska PSP Ostrołęka
 3. Martyna Chądzyńska PSP nr 2 w Grójcu

Udostępnij:
← Konkurs BOŚ Kochasz „krzyżówki”? Zostań Mistrzem! →

Dodaj komentarz