Więcej

  Cuda z gliny

  Glina – jak wiele rzeczy można z niej wyczarować? Dowiedzieli się o tym uczestnicy warsztatów pt. „Co potrafi glina” przygotowanych przez Kawiarnię Galerię Rynek w ramach projektu „Skrzynka z Kulturą”. Na wareckim rynku w Skrzynce Kontaktowej od 5 do 8 czerwca codziennie uczestnicy zajęć poznawali nowe techniki lepienia z gliny i ozdabiania wykonanych przedmiotów.

  Pierwszego dnia uczestnicy zostali wprowadzeni w tematykę lepienia z gliny – poznali technikę i różne metody tworzenia. Na początek wszyscy obrabiali i wałkowali glinę, a następnie wycinali z niej płaskie elementy. Zobaczyli także podstawę funkcjonowania koła garncarskiego. Drugi dzień to wejście na kolejny, trudniejszy poziom. Pojawiła się bowiem forma przestrzenna. Instruktorki – Agnieszka Puk i Anna Szafarz zaproponowały ulepienie jabłka z „przyjaznym szkodnikiem” oraz liść kapusty pekińskiej.

  W środę uczestnicy zapoznali się z kolejnym elementem obrabiania stworzonych przedmiotów. W mgnieniu oka powstawały piękne dekoracje dzięki odciskaniu wzorów w glinie. W ruch poszło także koło garncarskie, gdzie wszyscy zmagali się z wyprowadzeniem gliny do góry. Ostatni dzień zajęć to już własna inicjatywa uczestników. Trzydniowa nauka zaowocowała pięknymi elementami dekoracyjnymi oraz misiami.

  Warsztaty zorganizowane przez Kawiarnię Galerię Rynek cieszyły się dużym zainteresowaniem szczególnie wśród dzieci. Każde z nich mogło przygotować ozdobę do swojego pokoju czy prezent dla kogoś bliskiego, a fakt, iż przedmiot był wykonany własnoręcznie będzie cieszył podwójnie. Dziękujemy wszystkim uczestnikom zajęć!

              Projekt realizowany był przez Kawiarnię Galerię Rynek dzięki wsparciu Gminnej Instytucji Kultury „Dworek na Długiej” w ramach programu „Skrzynka z Kulturą” będącego elementem projektu „Jabłkowa Warka – Owoc Naszej Pasji.

  ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ TU

  Dworek na Długiej
  Dworek na Długiejhttp://dworek.warka.pl/
  Gminna Instytucja Kultury w Warce. Adres: ul. Długa 3, 05-660 Warka. Tel. +48 667 22 70, 793 800 142. Godziny pracy: październik – maj w godz. 8:00–20:00 (pon. – czw.) i 8:00–16:00 (pt.); czerwiec–wrzesień w godz. 8:00–16:00 (pon.–pt.).

  NAJPOPULARNIEJSZE