Aktywny lipiec wareckich rekonstruktorów

Aktywny lipiec wareckich rekonstruktorów

Lipiec 2017 roku upłynął  członkom Grupy Rekonstrukcji Historycznej WARKA, działającej przy „Dworku na Długiej” pod znakiem dużej aktywności.

2 lipca uczestniczyli w pikniku Vivat Pułaski organizowanym przez Muzeum im Kazimierza Pułaskiego i Stowarzyszenie W.A.R.K.A. gdzie integrowali się z grupami odtwarzającymi okres walk o niepodległość USA.

Tydzień później, 8 lipca byli z wizytą edukacyjną u Skautów Europy (harcerstwa katolickiego). Po przybyciu w leśne ostępy Puszczy Stromieckiej nastąpiła prezentacja samochodu terenowego oraz broni ASG. Nie zabrakło też  opowieści o leśnych  ludziach czyli partyzantach z tego rejonu.

Już następnego dnia – 9 lipca, członkowie GRH przeistoczyli się z partyzantów w szeregowych żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego walczących na przyczółku warecko-magnuszewskim. Piknik w Mniszewie przypomniał zarówno rekonstruktorom jak i widzom o zwykłych żołnierzach, którzy często nie zdążyli do armii gen. Andersa.

W następnym tygodniu dwa projekty filmowe związane z  upamiętnieniem powstańców styczniowych. Klimatyczne zdjęcia nocne kręcone były w skansenie koło Węgrowa.

Ostania akcja Grupy to film poświęcony bohaterskiej szarży polskich szwoleżerów pod Somosierrą z 1808 roku, gdzie odgrywali rolę hiszpańskich gerylasów (piechoty nieregularnej) ale sercem byli oczywiście po stronie bohaterskich szwoleżerów pod wodzą pułkownika Jana Kozietulskiego. Kilka miesięcy wcześniej oddaliśmy mu hołd w 196. rocznicę śmierci podczas patriotycznej mszy Belsku Dużym.

GRH WARKA

 

Udostępnij:
← Wareccy Diabetycy na Ziemi Sądeckiej i Słowacji Zakończenie roku akademickiego wareckiego UTW →

Dodaj komentarz