Pojechali po rozwój dla Jabłkowej Warki

Pojechali po rozwój dla Jabłkowej Warki

Mimo, że podsumowanie Jabłkowej Warki na JabłkoFest za nami to zapowiada się kontynuacja. Przedstawiciele grupy inicjatywnej Jabłkowej Warki udali się do Główczyc na Pomorzu na spotkanie Lokalnych Partnerstw PAFW, by pochwalić się efektami projektu i dowiedzieć się więcej na temat dalszego dofinansowania jabłkowych pomysłów.

Podczas spotkania w Główczycach  przedstawiciele Jabłkowej Warki opowiadali o tworzeniu Partnerstwa, które jest myślą przewodnią wszystkich 8 projektów zrealizowanych w ramach tego elitarnego programu na terenie całej Polski. Podczas prezentacji wareckiego projektu podkreślono udział poszczególnych lokalnych partnerów Jabłkowej Warki  w efektach partnerstwa – Zimowej Odmianie na wareckim rynku, Skrzynce Kontaktowej, Jabłkowym Dniu Dziecka, Jabłkowym Lecie w Warce, Szlaku Jabłkowym, Akcji certyfikacyjnej Jabłko na Widelcu, Muralach Przystankowych, imprezie JabłkoFest. Tak wielu rezultatów nie udało by się osiągnąć gdyby nie zaangażowanie wielu lokalnych instytucji, organizacji, firm, grup i osób indywidualnych z wareckim samorządem na czele.

W ramach spotkania przedstawiciele Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce przedstawili konkurs w którym można pozyskać 20 tys. zł na kontynuację pomysłu związanego z dobrem wspólnym projektu. Inicjatorzy mają już plany związane m.in. z pojawieniem się kolejnych elementów w architekturze Warki związanych z motywem przewodnim tj. jabłkiem i poszukiwaniem kolejnych Partnerów do współdziałania.

Spotkanie było okazją do promocji lokalnych zasobów związanych z jabłkami. Dziękujemy Browarowi w Warce za „Dziki Sad”, firmie Warwin za soki z Tłoczni Wareckiej, Grupie Producentów Owoców Twój Owoc za jabłka, w tym te posiadające certyfikat „Jabłko Grójeckie” oraz za soki, Browarowi Rzemieślniczemu BroWarka za lokalne piwo oraz Szkółce Owocowej Bończa za przetwory „Jabłko w pięciu smakach”. Gospodarze spotkania Lokalnych Partnerstw PAFW – Gminny Ośrodek Kultury w Główczycach pokazał wareckiej delegacji swoje efekty w ramach projektu „Robimy wiochę – sołectwo na medal”. Uczestnicy mogli też poszerzyć horyzonty podczas szkoleń zorganizowanych przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce (ARFP) które poprowadzili prezes Akademii Paweł Łukasiak, Piotr Jaśkiewicz z Fundacji Nauka dla Środowiska oraz Przemek Dziewitek –  Współpracownik Grupy TROP, Prezes Stowarzyszenia Pracownia Obywatelska.

W spotkaniu – na zaproszenie Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce (administratora Programu) – udział wzięli inicjatorzy projektu Jabłkowa Warka – Owoc Naszej Pasji. Byli to Dorota Lenarczyk – Stowarzyszenie W.A.R.K.A., Andrzej Zaręba – Dworek na Długiej, Lidia Grzegorek – Szkoła Podstawowa w Konarach, Małgorzata Dąbrowska – Szkółka Owocowa w Bończy. To oni wraz z Moniką Górniewicz ze Stowarzyszenia Animator zostali zaproszeni jako realizatorzy programów Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności przez tę organizację do udziału w programie Lokalne Partnerstwa PAFW i wpadli na pomysł jabłkowego projektu w 2016r.

Udostępnij:
← Inwestycje w Gminie Warka - ulica Fabryczna w remoncie Nadciąga WARCON 4! →

Dodaj komentarz