Więcej
  Strona głównaInstytucjeCzytanie rozwija... przedszkolaków w Michałowie

  Czytanie rozwija… przedszkolaków w Michałowie

  W piątek 5 stycznia 2018 roku w Publicznej Szkole Podstawowej w Michałowie odbyło się ciekawe wydarzenie. Uczniowie klasy VI odwiedzili Oddział Przedszkolny. Starsze dzieci postanowiły poczytać swoim młodszym  kolegom. Głośne czytanie to łatwy, tani, przyjazny dziecku i skuteczny sposób mądrego wychowania. Wspólna lektura książek jest wartościowym sposobem spędzania czasu z dzieckiem. Wpływa na rozwój jego intelektu, wyobraźni, poszerza zasób słownictwa oraz  pomaga dzieciom w komunikowaniu się z innymi. Ponadto czytanie jest doskonałą alternatywą dla gier komputerowych  – tak popularnej wśród uczniów formy spędzania czasu wolnego.

  Uczniowie klasy VI oraz nauczyciel biblioteki szkolnej w Michałowie Grażyna Wachnik przedstawili dzieciom z Oddziału Przedszkolnego legendy związane z historią okolicznych miejscowości oraz przeniosły maluchy w świat baśni i fikcji literackiej. Przedszkolaki z przyjemnością wysłuchały m. in. opowieści o najeździe Tatarów na miejscowość Branków, o powstaniu nazwy wsi  Michałów, o Wrociszu oraz białych koniach z brankowskiego wzgórza Harbotka.

  Ciekawym elementem tej lekcji było również używanie przez lektorów rekwizytów oraz ilustracji związanych z poszczególnymi legendami. Sposób, w jaki zostały przedstawione teksty wzbudzały zainteresowanie. Zmiany tempa czytania, tonu głosu czy też intonacji sprawiły, że przedszkolaki wsłuchiwały się w legendy, a następnie aktywnie brały udział w rozmowie na ich temat. Dodatkowe atuty przeprowadzonej lekcji to: dostarczenie dzieciom wiadomości dotyczących ich miejsca zamieszkania, ćwiczenia w odróżnianiu prawdy od fikcji oraz wychowanie młodego czytelnika. Dzieci wraz ze swoją wychowawczynią Karoliną Gielniewską-Janusz zostały również zaproszone na następne lekcje biblioteczne oraz do częstego odwiedzania biblioteki szkolnej.

  Cieszy również fakt, że sześcioro dzieci z Oddziału Przedszkolnego stało się czytelnikami biblioteki szkolnej. Chętnie wypożyczają  książeczki i czytają je w domu samodzielnie albo wspólnie z rodzicami.

  Należy również dodać, że  szkoła w Michałowie bierze udział w  projektach, które mają na celu uzyskanie środków, które pozwoliłyby wzbogacić zasoby biblioteki w nowe i atrakcyjne książki. Co roku przeprowadzana jest w szkole zbiórka makulatury pod hasłem: „Zamień makulaturę na lekturę”. Za uzyskane z jej sprzedaży środki kupowane są atrakcyjne książki. W latach ubiegłych szkoła uczestniczyła również w akcji „Książka naszych marzeń”. W październiku 2017 roku złożyła wniosek do władz o udzielenie wsparcia finansowego na zakup książek do biblioteki szkolnej w ramach wieloletniego programu – „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” – Priorytet 3. W ramach tego projektu biblioteka w Michałowie zobowiązała się do realizacji różnorodnych  działań promujących czytanie. Oto najciekawsze z nich: spotkanie z pisarzem Stanisławem Łubieńskim, którego książka w 2017 roku była nominowana do nagrody NIKE, konkurs „Jestem bohaterem książki” polegający na wcieleniu się w ulubioną postać literacką oraz projekt „Młodzi twórcy literatury”. Większość działań zawartych we wniosku w ramach Narodowego Programu czytelnictwa została już zrealizowana.

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJPOPULARNIEJSZE