Więcej

    Komiks o „Bitwie pod Warką”

    Odsłonięcie pomnika Wielkiego Hetmana Stefana Czarnieckiego na wareckim rynku, 7 kwietnia 2013 roku, w 357. rocznicę Bitwy pod Warką, stało się okazją do ponownego wydania komiksu Bitwa pod Warką w roku 1656. Ten pierwszy z serii komiksów przedstawiających wielkich bohaterów oraz wspaniałe wydarzenia historyczne związane z Warką, został wydany w 2006 roku, dzięki współpracy Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego i Stowarzyszenia W.A.R.K.A. Świętowaliśmy wówczas 350. rocznicę Bitwy pod Warką.

    Dziś, z perspektywy kilku lat, możemy potwierdzić, że poprzez formę komiksu, udało się w sposób bardziej przystępny i atrakcyjny przybliżyć wydarzenia odległe, trudne i skomplikowane. Poza historią słynnej bitwy z okresu potopu szwedzkiego, przedstawiliśmy Piotra Wysockiego, a ostatnio także historię oddziału płk Władysława Kononowicza walczącego w czasie powstania styczniowego w Warce i okolicy. Tradycyjne komiksy od niedawna uzupełniamy o wersje multimedialne, co dodatkowo poszerza grono ich odbiorców. Jest już o Piotrze Wysockim na stronie www.oWysockim.pl, a niedługo będzie można oglądać dwa kolejne, elektroniczne komiksy na: www.oCzarnieckim.pl i www.oKononowiczu.pl.

    357 lat temu pod Warką rozegrała się bitwa, w której wojska polskie pod wodzą Stefana Czarnieckiego pokonały szwedzkiego najeźdźcę. Zwycięstwo spod Warki miało ogromne znaczenie dla podniesienia ducha narodu, ponieważ szwedzki najazd na Polskę w 1655 roku był miażdżącym ciosem. Pod Warką pokonaliśmy Szwedów po raz pierwszy na otwartym polu. Pokazaliśmy, że potrafimy zwyciężać. Sukces ten rozpoczął zwycięską ofensywę, która w rezultacie doprowadziła do pokoju oliwskiego w 1660 roku.

    Bitwa pod Warką 1656 roku stanowi jedną z najciekawszych kart historii grodu nad Pilicą. Stąd pomysł na drugie wydanie komiksu.

    Jesteśmy szczerze wdzięczni wszystkim, którzy wspomagają opracowanie i wydawanie serii komiksów historycznych o Warce. Do wszystkich kierujemy serdeczne podziękowania. Reedycja komiksu „Bitwa pod Warką w roku 1656” była możliwa dzięki wsparciu: Samorządu Gminy Warka, Samorządu Powiatu Grójeckiego, Gminnej Jednostki Kultury „Dworek na Długiej”, Grupy Żywiec S.A. Browar w Warce, Banku BGŻ – Oddział w Warce, Primy Sp. z o.o., Posłowi RP Czesławowi Czechyrze, Januszowi Lipce – DEVELOPER i Księgarni Szkolnej Grażyny Wojtas.

    Iwona Stefaniak – Dyrektor Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego

    Andrzej Zaręba – Prezes Zarządu Stowarzyszenia W.A.R.K.A.

     

    Komiks „Bitwa pod Warką w roku 1656”

    Scenariusz i tekst / Anna i Leszek Owczarczykowie

    Współpraca / Iwona Stefaniak

    Korekta / Anna Owczarczyk

    Rysunki / Krzysztof Wyrzykowski

    Druk / Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy

    Wydawca / Stowarzyszenie W.A.R.K.A. przy współpracy z Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce

    Wydanie pierwsze – Warka 2006, Wydanie drugie poprawione – Warka 2013

    Stowarzyszenie W.A.R.K.A.
    Stowarzyszenie W.A.R.K.A.https://stowarzyszeniewarka.pl
    Nasza misją jest rozwój lokalny poprzez pobudzanie aktywności mieszkańców i promocję powiatu grójeckiego. Wizja Aktywność Rozrywka Kultura Alternatywa to hasła, których pierwsze litery tworzą nazwę organizacji i są drogowskazem przybliżającym jej cele i działalność.

    NAJPOPULARNIEJSZE