Więcej
  Strona głównaInstytucjePolskie "Jasełka" w Konarach

  Polskie „Jasełka” w Konarach

  Co prawda klimat świąteczny odszedł już w zapomnienie i opadł jak pióro na wietrze, muszę się z Wami podzielić wrażeniami, jakie zrobiło na mnie wigilijne spotkanie opłatkowe, które odbyło się 18 grudnia 2018 roku w PSP w Konarach.

  Jako mieszkanka Konar z nieskrywaną dumą muszę powiedzieć, że  ‘’nasza szkoła”, bo tak przywykliśmy tu mówić, corocznie zaprasza wszystkich okolicznych mieszkańców na wigilię środowiskową. Każdy jest tu mile widziany i serdecznie witany już od progu szkoły przez Panią Dyrektor
  i grono pedagogiczne.

  Tym razem oprócz stałych bywalców pojawiła się liczna  reprezentacja grupy seniorskiej, jaka od niedawna działa aktywnie  i spotyka się w szkole w Konarach. Przybyli również zaproszeni goście w osobie Małgorzaty Iskry, Danuty Sadowskiej,  Bogusławy Michalskiej, Marianny Sobotka, Jerzego Kołodziejskiego, Tadeusza Sobieraja, Jolanty i Wiesława Czerwińskich oraz księży Piotra Libera i Romana Borkowskiego.

  Od momentu wkroczenia na salę gimnastyczną poczułam niezwykły klimat. Piękna dekoracja na ścianach i stołach oraz napis Polska wierna Chrystusowi zapowiadały niecodzienne przeżycie. I nie myliłam się. Do narodzonego Jezusa przybyli tradycyjnie pasterze, a za nimi polscy królowie: Bolesław Chrobry, Władysław Jagiełło i Jan III Sobieski oraz ksiądz Popiełuszko, Jan Paweł II, powstaniec styczniowy, legionista, husarz, kosynier, powstaniec warszawski, strajkujący robotnicy z Solidarności 1980. Reżyserzy jasełek, którymi oczywiście byli katecheci, czyli ksiądz proboszcz Piotr Liber i pani Agnieszka Kamińska, zadbali o akcenty patriotyczne, będące kontynuującą wszystkich działań szkoły, mających na celu uczczenie 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Zadbano o kostiumy. Aktorzy prezentowali się doskonale i taki sam był poziom słowa mówionego. Ogromne wzruszenie chwyciło mnie za gardło w momencie sceny finałowej, kiedy Maryja skierowała prośbę do swojego nowonarodzonego syna:

  Synu mój, grzeszni są.

  Wiele lat niewoli przetrwali za karę,

   ale ocalili ducha wolności i żywą wiarę.

  Błagam, podaj rękę,

  błogosław im ojczyznę miłą.

  Wspieraj jej siłę swą siłą!

  Wychodząc  ze szkoły, poczułam jakąś niewytłumaczalną lekkość duszy. Jedynie ciało było ociężałe z powodu spożycia nadmiernej ilości wybornego ciasta przygotowanego przez rodziców.

  Wielokrotnie bywałam na uroczystościach w szkole w Konarach. Każde przedstawienie jest inne. Większość to spektakle autorskie. Życzę gronu pedagogicznemu, by nigdy nie wyczerpały się pomysły. A w ostatnim czasie podsłuchałam, że już trwają próby do przedstawienia organizowanego 20 lutego z okazji Dnia Seniora. Zaznaczyłam sobie ten dzień w kalendarzu i czekam z niecierpliwością.  Jestem pewna, że jak zwykle zostaniemy pozytywnie zaskoczeni przez pedagogów i ich fantastycznie rozśpiewanych uczniów.

  Mieszkanka Konar


  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJPOPULARNIEJSZE