Więcej

    Sołtysi wybrani

    Od 11 do 23 lutego mieszkańcy 46 sołectw w gminie Warka dokonali wyboru sołtysów i rad sołeckich w kadencji 2019-2022.

    W niektórych o funkcję gospodarza ubiegało się kilku kandydatów, w innych pod głosowanie poddawano jedno nazwisko. Czasem wynikało to z braku zaangażowania społecznego, a innym razem ze szczerego przekonania o tym, że obecny sołtys świetnie wywiązuje się ze swojej roli. W niektórych sołectwach wybory były jedynie formą wyrażenia swojego poparcia i zaufania dla obecnego sołtysa, w innych trwała zażarta walka o funkcję i o wyniku decydowały pojedyncze głosy. W 15 sołectwach mieszkańcy dokonując wyboru, postanowili dać szansę nowym osobom, w 31 zdecydowano się na reelekcję. W gronie sołtysów jest 8 Pań z czego 2 będą pełniły swoją funkcję po raz pierwszy.

    1. Bończa – Dąbrowska Małgorzata
    2. Borowe – Szcześniak Robert
    3. Branków – Węgielska Maria
    4. Brzezinki – Michalak Bogdan
    5. Budy Michałowskie – Podymniak Tomasz
    6. Budy Opożdżewskie – Wasiak Katarzyna
    7. Dębnowola – Cieciora Tadeusz
    8. Gąski – Urbański Artur
    9. Gośniewice – Tomala Józef
    10. Grażyna – Wiadrowski Piotr
    11. Grzegorzewice – Nowak Norbert
    12. Gucin – Matys Jerzy
    13. Hornigi – Włodarczyk Mateusz
    14. Kalina – Wasiak Jan
    15. Kazimierków – Franczak Przemysław
    16. Klonowa Wola – Rudnicki Wojciech
    17. Konary – Sobieraj Tadeusz
    18. Krześniaków – Kozoń Sylwester
    19. Laski – Wroniewicz Mirosława
    20. Lechanice – Myszka Karina
    21. Magierowa Wola – Nowakowski Paweł
    22. Michalczew – Cieślińska Barbara
    23. Michałów Dolny – Kozłowski Krystian
    24. Michałów Górny – Marciszewski Grzegorz
    25. Michałów Parcela – Siadkowski Janusz
    26. Murowanka – Piwnicki Tomasz
    27. Niwy Ostrołęckie – Kociszewski Rafał
    28. Nowa Wieś – Stańczyk Kamil
    29. Nowe Biskupice – Rokita Agnieszka
    30. Opożdżew – Romanowski Daniel
    31. Ostrołęka – Anyszkiewicz Stanisław
    32. Ostrówek – Młynarczyk Zbigniew
    33. Palczew – Myśliborski Przemysław
    34. Palczew Parcela – Marciszewski Andrzej
    35. Piaseczno – Jagiełło Stanisław
    36. Pilica – Wargocki Konrad
    37. Podgórzyce – Szlązak Jacek
    38. Prusy – Gostkowska Malwina
    39. Przylot – Nadolny Adam
    40. Stara Warka – Przybylski Ryszard
    41. Stare Biskupice – Sulik Zbigniew
    42. Winiary – Janusik Jerzy
    43. Wichradz – Dobosz Robert
    44. Wola Palczewska – Migdalski Arkadiusz
    45. Wrociszew – Napiórkowski Dariusz
    46. Zastruże – Bernacki Mariusz

    Przeprowadzone wybory i zbliżający się Dzień Sołtysa (11 marca) skłaniają do refleksji nad rolą sołtysów we współczesnych społecznościach wiejskich. Zazwyczaj oceniany przez pryzmat bohatera niewybrednych żartów – sołtysa Wąchocka, utrwala niesprawiedliwy obraz sołtysa jako nierozgarniętego, dobrodusznego prostaczka, który wieczorem zwija asfalt. Nic bardziej błędnego. Urząd sołtysa pojawił się na przełomie XI- XII wieku we wsiach lokowanych na prawie niemieckim. Jego znaczenie, rola oraz kompetencje zmieniały się i były ściśle związane z panującym ustrojem i sytuacją geopolityczną, ale warto pamiętać, że w przeciwieństwie do innych urzędów i instytucji, nawet radykalne zmiany pozostawiły funkcję sołtysa. Obecnie w ponad 40 tysiącach sołectw mieszka około 40% Polaków. W świetle przepisów prawa sołtys oraz członkowie rady sołeckiej są wybierani w głosowaniu tajnym i bezpośrednim na czteroletnią kadencję. Sołtysi za wykonywaną pracę nie otrzymują stałego wynagrodzenia, wyjątek stanowi procent od kwartalnego inkasa podatków lokalnych.

    W ramach wykonywanej pracy sołtysi nie są objęci ubezpieczeniem społecznym, a czas sprawowania kadencji nie jest wliczany do okresu zatrudnienia. Ustawa o samorządzie gminnym daje prawo radzie gminy do przyznania sołtysowi diety za udział w pracach na rzecz gminy oraz zwrot kosztów podróży służbowej. Ale rola sołtysa nie może, albo raczej nie powinna ograniczać się do roli inkasenta. Sołtys to nie tylko bezpośrednie ogniwo łączące gminę z mieszkańcami wsi.  To osoba, która reprezentuje wieś  i buduje jej wizerunek. Jako „dobry gospodarz’’ zabiega o inwestycje w sołectwie, troszczy się o jego rozwój. Coraz częściej staje się też animatorem, mobilizującym do działania, osobą integrującą lokalną społeczność. Sołtys to funkcja bez szczególnego umocowania prawnego i bez szerokiego wachlarza narzędzi i atrybutów. O jego skuteczności i tym jak będzie sprawował swoją funkcję, jak nigdzie indziej, decydują i przesądzają nie tyle narzędzia, co charakter i osobowość. O wszystkim tym świetnie wiedzą mieszkańcy i dokonując wyboru mieli świadomość jakiego chcą gospodarza i jaki kandydat najlepiej wpisuje się w ich oczekiwania.

    Z okazji zakończonych wyborów i Dnia Sołtysa, który obchodzimy 11 marca, gratulujemy sołtysom wyboru na stanowisko, życzymy  spokojnej i owocnej kadencji, wsparcia ze strony mieszkańców, wytrwałości w rozwiązywaniu problemów lokalnej społeczności oraz powodzenia w życiu prywatnym i wielu powodów do uśmiechu na co dzień.

     

    Z okazji Dnia Sołtysa, wszystkich sołtysów oraz osoby zainteresowane organizacją życia sołeckiego, w imieniu Stowarzyszenia Sołtysi Mazowsza zapraszamy na ogólnopolską konferencję naukową zorganizowaną pod patronatem Polskiej Akademii Nauk. Wydarzenie odbędzie się 23 marca w podwarszawskim Izabelinie. W gronie ekspertów i praktyków porozmawiamy, jak zbudować markę wsi, czy mieszkanie na wsi to dobry wybór i jak ewoluują wiejskie społeczności. Przedstawiciel władz samorządowych i państwowych przybliżą instrumenty rozwoju lokalnego oraz perspektywę wsparcia unijnego po roku 2020.

    Szczegóły wydarzenia pod adresem www.soltysimazowsza.pl.

    Małgorzata Dąbrowska

    Redakcja Warka24.pl
    Redakcja Warka24.pl
    Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

    NAJPOPULARNIEJSZE