Więcej
  Strona głównaInstytucjeWrociszew znów wśród laureatów!

  Wrociszew znów wśród laureatów!

  Publiczna Szkoła Podstawowa im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego we Wrociszewie po raz kolejny wzięła udział w konkursie zbiórki surowców wtórnych organizowanym już po raz XV przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. W zeszłym roku w kategorii szkół od 100 do 200 uczniów szkoła w całym województwie zdobyła 3 miejsce. W tym roku skoczyli o oczko wyżej i zdobyli 2 miejsce. Jest to ogromny powód do radości dla całej społeczności szkolnej.

  Celem konkursu była nie tylko zbiórka surowców wtórnych, czyli makulatury i butelek PET, ale głównie edukacja młodych ludzi w kierunku dbałości o niezanieczyszczanie środowiska  i wykorzystywania tych surowców w procesie recyklingu. Zbiórka makulatury to również ochrona naszych lasów, których zmniejszająca się liczba jest mocno zauważalna.

  W tym roku, bez chwili wahania, społeczność szkolna aktywnie przystąpiła do konkursu. Do działania zachęcała wszystkich dyrektor szkoły Małgorzata Gowin oraz koordynator akcji Mariola Bienias.

  I znów wykorzystano sprawdzone już „kanały”: nauczyciele, uczniowie, sołtysi i zawsze nam sprzyjający proboszcz wrociszewskiej parafii ks. Adam Ostrowski, który wielokrotnie z kościelnej ambony zachęcał do udziału w akcji i zwracał uwagę na znaczenie takich działań.

  Społeczność  po raz kolejny bardzo pozytywnie zaskoczyła organizatorów konkursu. Początkowo wydawało się, że w tym roku zbiorą mniej. Kiedy pracownicy wareckiego Zakładu Usług Komunalnych przyjechali po pierwszą partię surowców zabrali 2 wielkie kontenery. Następnego dnia mieli przyjechać po „resztki” jednak okazało się, że surowców jest prawie tyle samo. Były to wręcz zadziwiające ilości butelek i nakrętek  oraz makulatury. Szkoła zebrała 3370 kg makulatury i 1160 kg butelek PET. Zebrane baterie w ilości około 90 kg również zostaną poddane profesjonalnemu recyklingowi. Ilości te są dużo większe niż w zeszłym roku, oznacza to, że nasze środowisko o tyle kilogramów będzie mniej zanieczyszczone.

  W szkole już wcześniej został rozstrzygnięty konkurs i przyznano nagrody. Klasa VIII, która zebrała najwięcej surowców, dostała dyplom i wielką skrzynię zdrowych owoców do wspólnego spożywania. W każdej klasie został wybrany uczeń, który zebrał najwięcej surowców i tak licząc od najmłodszych byli to: Róża Jaskuła, Natalia Sobczyk, Maja Lenarczyk, Julia Lenarczyk, Karina i Bartek Tkaczyk, Weronika Szczepaniak, Zofia Janczewska, Natalia Kozłowska, Maria Smodrzak i Angelika Piliszek. Uczniowie ci dostali piękne, kolorowe bidony na wodę.

  18 czerwca wrociszewska delegacja z dyrektor Małgorzatą Gowin na czele udała się do Warszawy do Urzędu Marszałkowskiego. Wszyscy laureaci zostali bardzo serdecznie przyjęci, a dyrektor Departamentu Gospodarki Odpadami, Emisji i Pozwoleń Zintegrowanych ogłosił wyniki konkursu, przekazał dyplomy i bardzo bogate nagrody rzeczowe. Oprócz darów dla „ducha”, nie zabrakło jadła dla ciała. Suto zastawiony stół sprawił przyjemność wszystkim uczestnikom. Szkoła otrzymała oczyszczacz powietrza, walizkowy zestaw do badania powietrza w terenie, 4 kompasy z „najwyższej półki”, tablicę „Pierwsza pomoc w zagrożeniu życia”,  pizzę ułamkową oraz książki „Skrzydlaci sprzymierzeńcy lasów”.  Uczniowie udzieli również wywiadu przedstawicielowi Radia Warszawa.

  W drodze powrotnej, gdy emocje już opadły, uzgodniono, że w przyszłym roku szkoła również bierze udział w konkursie.

  W tym miejscu dyrektor szkoły bardzo dziękuje wrociszewskiej społeczności za tak wspaniały odzew i już zachęca do zbiórki surowców wtórnych na poczet przyszłorocznego konkursu. Dziękuje również prezesowi ZUK-u Romanowi Korczakowi i pracownikom tej instytucji za pomoc w organizacji tego konkursu.

  Koordynator Mariola Bienias (PSP Wrociszew)

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJPOPULARNIEJSZE