Obywatel UE rusza na wieś

Instytucje, Sołectwa, Wiadomości 1 października 2019
Obywatel UE rusza na wieś

Od 15 lat Polska jest pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej. Dla wielu z nas, zwłaszcza młodszego pokolenia, bycie członkiem europejskiej wspólnoty to normalność, podobnie jak podróżowanie bez paszportów, setki kilometrów wybudowanych dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych, inwestycje w infrastrukturę, dopłaty bezpośrednie i fundusze modernizujące polskie rolnictwo. Musimy pamiętać, że Unia Europejska to przede wszystkim wspólnota wartości. To poszanowanie godności człowieka bez względu  na jego rasę, religię czy pochodzenie społeczne.

Choć wszyscy jesteśmy obywatelami Unii Europejskiej, okazuje się, że niewiele o niej wiemy. Z mediów docierają informacje o kolejnych kryzysach i konfliktach. Czasem naszą uwagę przykuje tablica informacyjna o unijnym dofinansowaniu, a co pięć lat odbywają się wybory do Parlamentu Europejskiego. Wszystko to jest dalece niewystarczające, żeby zrozumieć, czym jest Unia, jakimi prawami się rządzi, co w niej działa dobrze, a co wymaga zmian.

Olgierd Łukaszewicz, założyciel fundacji pod nazwą „My Obywatele Unii Europejskiej – Fundacja im. Wojciecha B. Jastrzębowskiego”, znany aktor teatralny i telewizyjny, dwukrotny prezes ZASP, zaangażowany działacz społeczny postanowił namówić sołtysów do zorganizowania w swoich sołectwach obywatelskich rozmów pod tytułem: „Czy zjednoczona Europa może być naszą ojczyzną?” Pod patronatem Gazety Sołeckiej postanowił odwiedzić laureatów konkursu Sołtys Roku proponując współorganizację spotkań z mieszkańcami i wspólną rozmowę o Unii Europejskiej. Co skłoniło  założycieli fundacji do podjęcia takich działań? „Niedawno byliśmy świadkami w audycji telewizyjnej obrad pewnej małej gminy. Jeden z radnych zaproponował, aby flaga europejska zniknęła z budynku, bo UE nie jest jego ojczyzną. Kilkoro innych radnych zgodziło się i flagę zdjęto. Najwyższy czas porozmawiać o tym, ile wspólnych polityk zaproponowała Polsce UE i w ilu bierzemy aktywny udział. Długo zaniedbywana w Polsce praca u podstaw jest dziś niezbędna.”- mówi Olgierd Łukaszewicz.

Inauguracja projektu realizowanego przez Fundację My Obywatele Unii Europejskiej „Czy zjednoczona Europa może być naszą ojczyzną ?” odbyła się 25 sierpnia w Bończy, gmina Warka, woj. mazowieckie. Współorganizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Made in Bończa. W prelekcji i dialogu społecznym udział wzięli Jan Truszczyński- główny negocjator wejścia Polski do Unii Europejskiej, Olgierd Łukaszewicz- założyciel Fundacji „My Obywatele Unii Europejskiej”, Witold Moszyński- prezes Zarządu Fundacji, Maciej Piotr Kaczyński – główny ekspert Fundacji do spraw Unii Europejskiej, Alicja Wejner – autorka książki „Azymut wspólna Europa. Jastrzębowski.” oraz Janusz Leśniewski, aktor teatralny i telewizyjny.

Podczas spotkania z mieszkańcami Bończy padały ciekawe i ważne pytania, które były przyczynkiem do rozmowy i dyskusji.  Jaki jest sens i cel integracji europejskiej? Dlaczego jesteśmy częścią Europy? Jakie są nasze prawa i nasze obowiązki? Czy potrzebujemy więcej, czy mniej Europy? Spotkanie w Bończy pokazało, że dyskusja na poziomie lokalnym jest bardzo potrzebna.

Projekt Fundacji rozpoczął się w Bończy, w samym środku Największego Sadu Europy, 60 km od Warszawy, w miejscu, w którym idea współdziałania jest niezwykle ważna i bliska mieszkańcom. Wraz z debatą na temat naszego życia w zjednoczonej Europie, uczestnicy wydarzenia wzięli udział w spektaklu poświęconym dziełu jednego z pionierów integracji europejskiej – Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego, autora „Konstytucji dla Europy”.

Projekt Fundacji „Czy zjednoczona Europa może być naszą ojczyzną?” to niezwykle ważne i potrzebne przedsięwzięcie. Pozostaje życzyć Fundacji i Polakom tysiąca okazji do takich spotkań.

Stowarzyszene Made in Bończa

Udostępnij:
← Młodzi koszykarze KS Pułaski trenowali w Gdyni! Wielkie serca w CKZiU w Nowej Wsi →

Dodaj komentarz