Więcej
  Strona głównaInstytucjeDworek na DługiejWola Palczewska buduje infrastrukturę i wspólnotę

  Wola Palczewska buduje infrastrukturę i wspólnotę

  Do przodu wciąż idziemy, w tyle nie zostajemy,

  Działamy, nie przestajemy,

  Zamierzone cele sumiennie realizujemy…

  Dzięki zeszłorocznej edycji Programu „Działaj Lokalnie” mieszkańcy wsi Wola Palczewska wspólnymi siłami wyremontowali dawny wiejski sklep, który przysposobili na Świetlicę. W tym roku złożony został ponownie wniosek do konkursu a dzięki pozyskanej dotacji udało się rozpocząć budowę infrastruktury społecznej przy łowisku „Wolanka”.

  Grupa, która przygotowała projekt to nieformalne grono mieszkańców Woli Palczewskiej, na czele z liderem – sołtysem wsi Arkadiuszem Migdalskim. W skład grupy wchodzi młodzież oraz dorośli mieszkańcy tej miejscowości, osoby w większości pracujące w swoich gospodarstwach sadowniczych, ale również w instytucjach pozarolniczych. To, co ich połączyło to wspólna pasja oraz pragnienie udoskonalenia istniejącego już łowiska.

  Celem projektu było pobudzenie mieszkańców do wspólnego działania oraz wzajemnej integracji, poprzez wykonanie podestu na stawie, wspólnego wykonania ławek oraz koszy na śmieci. Mieszkańcy własnymi siłami pragnęli udoskonalić łowisko „Wolanka”, tak by dzieci, ale również i dorośli zyskali miejsce do wspólnych spotkań i spędzenia wolnego czasu, ucząc ich przy tym, jak bezcenne może okazać się wspólne zaangażowanie i zespołowa praca. Podczas spotkań nad łowiskiem mieszkańcy mieliby możliwość wspólnej integracji oraz wymiany informacji dotyczących połowu poszczególnych gatunków ryb. Sołtysowi jak i mieszkańcom zależy na rozwoju swojej miejscowości, a stanie się to tylko wtedy, gdy zintegrowani mieszkańcy, będą się wspólnie łączyć i działać.

  Ostatnie dni lata, korzystając z ciepłej pogody, mieszkańcy Woli Palczewskiej, zarówno ci najmłodsi jak i starsi spędzają nad stawem łowiąc ryby i odpoczywając w wybudowanej dodatkowo dzięki Gminie Warka i Mazowieckiemu Instrumentowi Aktywizacji Sołectw i Gminy Warka altanie.

  Kolejne pomysły i dążenia udało się zrealizować dzięki Programowi „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanemu przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Ośrodek Działaj Lokalnie Stowarzyszenie W.A.R.K.A. przy wsparciu środków Gminy Warka, Starostwa Powiatowego w Grójcu oraz lokalnych Partnerów – Gminnej Instytucji Kultury „Dworek na Długiej”, Zakładu Usług Komunalnych w Warce Sp. z o.o., DELTIMA i TRANS-MED Dariusz Witkowski.

   

   

  Stowarzyszenie W.A.R.K.A.
  Stowarzyszenie W.A.R.K.A.https://stowarzyszeniewarka.pl
  Nasza misją jest rozwój lokalny poprzez pobudzanie aktywności mieszkańców i promocję powiatu grójeckiego. Wizja Aktywność Rozrywka Kultura Alternatywa to hasła, których pierwsze litery tworzą nazwę organizacji i są drogowskazem przybliżającym jej cele i działalność.

  NAJPOPULARNIEJSZE