7.9 C
Warka
piątek, 7 października, 2022
Więcej
  Strona głównaInstytucjeDworek na Długiej700 lat Warki... Hetman Czarniecki już w "Panteonie bohaterów Warki"

  700 lat Warki… Hetman Czarniecki już w „Panteonie bohaterów Warki”

  Z okazji 700-lecia potwierdzenia nadania praw miejskich Warce w Urzędzie Miejskim powstaje „Panteon bohaterów Warki”. Autorem rysunków najbardziej znanych postaci historycznych związanych z ziemią warecką, które będą prezentowane przez cały jubileuszowy rok, jest plastyk Gminnej Instytucji Kultury „Dworek na Długiej” Sławomir Ragan.

  Jako pierwszy, przy okazji rocznicy wybuchu powstania styczniowego, odsłonięty został portret pułkownika Władysława Kononowicza.

  Drugim zaprezentowanym bohaterem jest Hetman Stefan Czarniecki. Stało się to 16 lutego – w 356. rocznicę śmierci tego wielkiego żołnierza i wybitnego dowódcy. W symbolicznym odsłonięciu portretu uczestniczył Burmistrz Warki Dariusz Gizka, Dyrektor szkoły w Ostrołęce noszącej imię Hetmana Stefana Czarnieckiego Maciej Lidak, autor portretu Sławomir Ragan oraz Dyrektor „Dworku na Długiej” Andrzej Zaręba.

  Na wieść o najeździe szwedzkim w 1655 roku Stefan Czarniecki, wówczas już kasztelan kijowski, stanął przy polskim królu Janie Kazimierzu. Po kilku nieudanych bitwach wojsk polskich król powierzył Czarnieckiemu obronę Krakowa. W styczniu 1656 r. Jan Kazimierz mianował Czarnieckiego regimentarzem i zlecił mu prowadzenie zimowej kampanii przeciw Szwedom. Pierwsza bitwa pod Gołębiem (18 II), która zakończyła się klęską, spowodowała zmianę taktyki. Odtąd Czarniecki prowadził na szeroką skalę tzw. „wojnę szarpaną”. Pod Jarosławiem rozbił tylną straż szwedzką, udaremnił oblężenie Przemyśla i nie dawał spokoju cofającemu się ze swym wojskiem Karolowi Gustawowi. Zajął Sandomierz i zmusił Szwedów do opuszczenia zamku. Następnie wyruszył z wojskami Lubomirskiego naprzeciw wojskom Fryderyka Badeńskiego, przeszedłszy wpław Pilicę – 7 kwietnia 1656 r. rozbił wojska margrabiego pod Warką. Bitwa ta miała poważne znaczenie operacyjne i moralne. Była uwieńczeniem zwycięskiej kampanii zimowo-wiosennej Stefana Czarnieckiego, umożliwiała stronie polskiej przeniesienie działań do centralnej i północnej Polski. Ujawniła wielkie znaczenie współdziałania wojska z ludem. Najeźdźca po raz pierwszy poniósł klęskę w otwartej bitwie. Zwycięstwo przywróciło narodowi wiarę w wartość polskiego żołnierza.

  Warto zapoznać się szerzej z sylwetką wielkiego hetmana oraz historią „Bitwy pod Warką” – zachęcamy do kliknięcia tutaj.

   

  Avatar photo
  Dworek na Długiejhttp://dworek.warka.pl/
  Gminna Instytucja Kultury w Warce. Adres: ul. Długa 3, 05-660 Warka. Tel. +48 667 22 70. Stałe godziny pracy : Pn-Pt 8.oo-16.oo Dodatkowo w godzinach popołudniowych i w sobotę odbywają się zajęcia tematyczne z instruktorami.

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE