Więcej
  Strona głównaInstytucjeDworek na Długiej700 lat Warki... Syn ziemi wareckiej Kazimierz Pułaski w "Panteonie bohaterów Warki"

  700 lat Warki… Syn ziemi wareckiej Kazimierz Pułaski w „Panteonie bohaterów Warki”

  276 lat temu, w Warszawie urodził się najsłynniejszy syn ziemi wareckiej – Kazimierz Pułaski. Ta rocznica to okazja aby upamiętnić i zaprezentować go w powstającym w Ratuszu „Panteonie bohaterów Warki”.

  Kazimierz Pułaski – syn starosty wareckiego Józefa Pułaskiego (herbu Ślepowron) i Marianny z Zielińskich. Był jednym z najwybitniejszych dowódców konfederacji barskiej, obrońcą Jasnej Góry przed wojskami rosyjskimi i królewskimi (grudzień 1770 – styczeń 1771). Oskarżony o organizowanie nieudanego porwania króla Stanisława Augusta Poniatowskiego został skazany zaocznie na śmierć.

  W 1772 roku uciekł z kraju. Po pięciu latach tułania się po takich krajach jak: Niemcy, Turcja, Francja, udał się do Ameryki Północnej. Mianowany przez Jerzego Waszyngtona generałem brygady Armii Kontynentalnej walczącej o niezależność Ameryki Północnej. Gdy poległ w bitwie pod Savannah (w Stanie Georgia) 11 października 1779 roku, miał zaledwie 34 lata. Jego postać stanowiła i wciąż stanowi źródło zainteresowania historyków i pisarzy. Jerzy Waszyngton w rozkazie z 17 listopada 1779 r. napisał: „Na hasło: Pułaski, ma być odzew Polska.” Dziś Kazimierz Pułaski nazywany jest „Ojcem kawalerii amerykańskiej” i „Bohaterem dwóch Narodów” – polskiego i amerykańskiego. W USA wystawiono mu wiele pomników, tablic pamiątkowych; jego imieniem nazwano szkoły, miejscowości i ulice. Polonia amerykańska widzi w nim swojego bohatera i patrona. W listopadzie 2009 roku prezydent USA nadał Kazimierzowi Pułaskiemu pośmiertne tytuł Honorowego Obywatela USA.

  Pomnikiem żywej pamięci o bohaterze dwóch narodów jest Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce.

  „Panteon bohaterów Warki” tworzony jest z okazji 700-lecia potwierdzenia nadania miastu praw miejskich. Autorem rysunków najbardziej znanych postaci historycznych związanych z ziemią warecką jest plastyk Gminnej Instytucji Kultury „Dworek na Długiej” Sławomir Ragan.

  Kazimierz Pułaski to już piąty warecki bohater zaprezentowany w Ratuszu – po Władysławie Kononowiczu, Józefie Pułaskim, Stefanie Czarnieckim oraz Mikołaju Zieleńskim. W symbolicznym odsłonięciu portretu uczestniczyła Wiceburmistrz Warki Teresa Knyzio, Dyrektor Muzeum im. K. Pułaskiego Iwona Stefaniak, Dyrektor PSP nr 2 im. K. Pułaskiego Maryla Szajner, autor portretu Sławomir Ragan oraz Dyrektor „Dworku na Długiej” Andrzej Zaręba.

  Dworek na Długiej
  Dworek na Długiejhttp://dworek.warka.pl/
  Gminna Instytucja Kultury w Warce. Adres: ul. Długa 3, 05-660 Warka. Tel. +48 667 22 70, 793 800 142. Godziny pracy: październik – maj w godz. 8:00–20:00 (pon. – czw.) i 8:00–16:00 (pt.); czerwiec–wrzesień w godz. 8:00–16:00 (pon.–pt.).

  NAJPOPULARNIEJSZE