Więcej
  Strona głównaInstytucjeDworek na DługiejUpamiętniliśmy 230. rocznicę Konstytucji 3 maja i posadziliśmy "Cis Papieski"

  Upamiętniliśmy 230. rocznicę Konstytucji 3 maja i posadziliśmy „Cis Papieski”

  3 maja 2021r. obchodziliśmy 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Była ona pierwszą konstytucją w Europie i drugą na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych. Regulowała zasady funkcjonowania władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli. Konstytucja była symbolem wolności dla Polski i jej mieszkańców, dlatego tuż po zaborach, od 1919 roku dzień jej uchwalenia stał się świętem narodowym.

  Ze względu na panującą pandemię tegoroczna uroczystość została ograniczona do wspólnej modlitwy w kościele pw. Świętego Mikołaja Biskupa w Warce (z transmisją online). Zanim rozpoczęła się liturgia odprawiana przez proboszcza ks. Pawła Witkowskiego oraz ks. Piotra Jaworskiego uczestnicy wysłuchali wprowadzenia historycznego oraz wspólnie odśpiewali Hymn Państwowy.

  Po nabożeństwie, na placu przy kościele odbyło się uroczyste posadzenie „Cisa Papieskiego” wyhodowanego z nasion cisa pospolitego objętego ochroną jako pomnik przyrody w Henrykowie. Jego nasiona zostały pobłogosławione przez Ojca Świętego Benedykta XVI. Pomysłodawcami tej inicjatywy, którzy jednocześnie przekazali to wyjątkowe drzewko byli Państwo Jarosław, Marzena i Andrzej Marczak.

  Spośród zaproszonych na uroczystość gości przybyli: jeden z inicjatorów wspólnego posadzenia pamiątkowego drzewka Andrzej Marczak, Sekretarz Gminy Karolina Sałyga, która reprezentowała Burmistrza Warki Dariusza Gizkę, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Warce Aldona Rzeźnik, Wiceprzewodniczący Paweł Maciejewski oraz Radni: Zbigniew Gilarski, Urszula Orlik i Iwona Sekuła, Radni Powiatu Grójeckiego: Grażyna Kijuc, Cezary Kołodziejski oraz Andrzej Zaręba, który jednocześnie pełni funkcję Członka Zarządu i podczas uroczystości reprezentował Starostę Grójeckiego.

  Organizatorzy uroczystości – Samorząd Warki, Gminna Instytucja Kultury „Dworek na Długiej” oraz Parafia pw. Świętego Mikołaja Biskupa w Warce serdecznie dziękują wszystkim uczestniczącym w upamiętnieniu w Warce uchwalenia „Konstytucji 3 maja”.

  Dworek na Długiej
  Dworek na Długiejhttp://dworek.warka.pl/
  Gminna Instytucja Kultury w Warce. Adres: ul. Długa 3, 05-660 Warka. Tel. +48 667 22 70, 793 800 142. Godziny pracy: październik – maj w godz. 8:00–20:00 (pon. – czw.) i 8:00–16:00 (pt.); czerwiec–wrzesień w godz. 8:00–16:00 (pon.–pt.).

  NAJPOPULARNIEJSZE