13.2 C
Warka
czwartek, 28 września, 2023
Więcej
  Strona głównaSportBieganieSportowy Benefis Marty Mikołajczyk

  Sportowy Benefis Marty Mikołajczyk

  To była niezwykle wzruszająca uroczystość! W niedzielę, 20 czerwca, Warka uczciła Martę Mikołajczyk – ikonę polskiego maratonu.

  Niebywała osobowość sportowa, 73 – letnia Marta Mikołajczyk, niegdyś reprezentantka naszej polskiej Kadry Narodowej, trenowała z Ireną Szewińską i przebiegła w sumie 110 maratonów! Ta niesamowita biegaczka z Warki była honorowym gościem wielkiej fety na Stadionie Lekkoatletycznym w Warce 20 czerwca. Benefis zorganizowany specjalnie ku jej czci nosił tytuł „Marta Mikołajczyk. Historia dłuższa niż 100 maratonów”.

  Na imprezę przybyli prawie wszyscy biegacze wareccy i nie tylko. Klub KS Start Pułaski Warka zrzesza bowiem sportowców także z różnych okolicznych miejscowości. Byli rodzice z dziećmi, które chciały zobaczyć najstarszą i najlepszą biegaczkę naszego regionu, mistrzynię maratonu.

  Marta Mikołajczyk wraz z mężem, również biegaczem z bogatą przeszłością – Cristo Wasiliewem, zajechała wprost na stadion w Warce – ekskluzywnym kabrioletem. Przywitał ją uroczyście prezes klubu KS Start Pułaski Warka, Jacek Winiarczyk oraz rzesze przybyłych na stadion biegaczy i ciekawych poznania wielkiej osobowości – mieszkańców Warki. Jubilatka, która już za kilka dni kończy 73 lata, poprowadziła najmłodszych przez bieżnię stadionu w biegu na 420 metrów (nawiązanie do symbolicznej maratońskiej liczby 42), a następnie dorosłych biegaczy z Warki i Białobrzegów – na dystansie 4200 metrów.

  Podczas uroczystości miało miejsce wiele wzruszających momentów. Głos zabrali m.in. dyrektor Centrum Sportu i Rekreacji w Warce Marian Górski, prezes klubu KS Start Pułaski Warka Jacek Winiarczyk, reprezentanci wareckiej grupy biegowej – Biegiem po Warce, sponsorzy oraz bliscy i znajomi Marty, którzy chcieli powspominać jej dawne, chlubne dzieje.

  Uczestnicy biegu otrzymali pamiątkowe dyplomy, a dzieci mogły też zabawnie pomalować sobie twarz oraz popuszczać kolosalne bańki mydlane.

  Marta została nagrodzona listami gratulacyjnymi – także od Samorządu Miasta i Gminy Warka oraz licznymi nagrodami. Otrzymała również pamiątkową koszulkę z napisem „Przebiegłam więcej niż 100 maratonów. I to jeszcze nie koniec…”. Na jej rękach spoczął również piękny portret namalowany przez wareckiego artystę, Sławomira Ragana, ufunodwany przez Samorząd Warki i Dworek na Długiej.

  Marta Mikołajczyk wciąż jest aktywną biegaczką. Jej specjalnością są długie dystanse, biegała maratony w całej Europie, zapisując się w ścisłej czołówce, ale w przeszłości osiągała nieprzeciętne, a często mistrzowskie wyniki również w biegach krótkich. Za czasów szkolnych trenowała pod okiem wspaniałego sportowca – pasjonaty Stanisława Kowalskiego, który odkrył w niej wielki fenomen.

  Stale bierze udział w zawodach na terenie całej Polski i większość biegów w swoich kategoriach wiekowych wygrywa.

  Warka jest dumna z jej osiągnięć i niesamowitej, morderczej, nierozerwalnie związanej ze sportem przeszłości. Dla wareckich biegaczy jest Ona niegasnącą ikoną polskiego maratonu, ale też azymutem wszelkich biegowych działań i aspiracji.

  Pomimo żaru lejącego się z nieba, tego dnia na stadionie w Warce rozbrzmiewało wiele głośnych oklasków, uśmiechu, a także nie zabrakło łez wzruszenia. To było bardzo potrzebne i niezwykle pokrzepiające wydarzenie!

  Dziękujemy współorganizatorom i fundatorom: Urząd Miasta i Gminy, CeSiR Warka, Dworek na Długiej, Kifato MK, Klondaik, Bank Spółdzielczy w Warce, Plastusiowo – AGAT office, Valdi Katalizatory, Multika, Gospodarstwo Sadownicze Jerzy Napiórkowski, Agencja Reklamowa TOMI i wielu, wielu biegaczom zaangażowanym w imprezę.

  Agnieszka Rudnicka

   

   

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE