12.8 C
Warka
środa, 22 marca, 2023
Więcej
  Strona głównaSportBartłomiej Malec zajął 9. miejsce na Mistrzostwach Europy!

  Bartłomiej Malec zajął 9. miejsce na Mistrzostwach Europy!

  Bartłomiej Malec zajął 9. miejsce na Mistrzostwach Europy w siatkówce plażowej do 22 lat, które odbywały się w bułgarskiej Wernie.

  Siatkarz z Warki możliwość gry w turnieju uzyskał dzięki absencji  jednej z par. Rezygnacja jednego z europejskich duetów spowodowała, że polski związek siatkówki plażowej powołał Bartłomieja Malca do gry na Mistrzostwach Europy. Wiążącym kryterium tego wyboru była wysoka pozycja zawodnika w ogólnopolskim zestawieniu siatkarzy plażowych z 2012 roku.
  Na plażowych boiskach Bułgarii Bartłomiej Malec o tytuł najlepszego siatkarza plażowego Starego Kontynentu rywalizował wraz ze swoim partnerem Pawłem Pełką. W stawce zawodów znalazły się 32 europejskie duety, a wśród nich były 3 pary reprezentujące biało-czerwone barwy. Stawka zawodników została podzielona na osiem grup, w których to poszczególne pary rywalizowały o możliwość gry w następnej fazie walki o medale. Awans z grupy należał się dwóm najlepszym siatkarskim duetom.

  Bartłomiej Malec i jego siatkarski towarzysz trafił do grupy A, w której rywalizowali z reprezentantami Serbii, Bułgarii oraz Chorwacji. Pierwszy mecz na mistrzostwach półwarecki siatkarski duet stoczył z reprezentantami gospodarzy, czyli parą – Stankov-Ivanov. Gra z organizatorami turnieju nie zdeprymowała reprezentantów Polski. Pewnie pokonali oni Bułgarów, wygrywając 2 : 0. Kolejnymi rywalami duetu Bartłomiej Malec – Paweł Pełka byli siatkarze pochodzący z Serbii. Ci także nie stanowili dla reprezentantów Polski przeszkody nie do przybycia. Zostali oni pewnie pokonani przez Polaków 2 : 0. Układ w grupie A, w której znajdował się warczanin i jego siatkarski partner, po dwóch wygranych Polaków jednoznacznie informował, że Paweł Pełka i Bartłomiej Malec mają pewny awans do gry w następnej fazie rozgrywek o tytuł mistrza Europy. Ostatni mecz z chorwacką parą był spotkaniem w którym stawką było pierwsze miejsce w grupie. Ten pojedynek polska para przegrała 0 : 2 zajmując tym samym 2. miejsce w swojej grupie, które dawało awans do gry w następnym etapie. Kolejną fazą mistrzowskiego turnieju była rywalizacja szesnastu duetów, które wywalczyły awans ze swojej grupy. Ten etap rywalizacji rozgrywany był wedle zasad rywalizacji pucharowej, czyli przegrany duet odpada z turnieju, a wygrany walczy dalej przechodząc do następnego etapu.  W tej części rywalizacji pierwszym rywalem  Pawła Pełki i Bartłomieja Malca był białoruski duet Dedkov-Sinhayeuski. Zmotywowani zwycięstwami reprezentanci Polski w pierwszym secie niemalże zmiażdżyli Białorusinów wygrywając z nimi 21 do 11. W drugim secie szala zwycięstwa przechyliła się na białoruską część boiska. Para Dedkov-Sinhayeuski stawiła czoła duetowi Pełka – Malec wygrywając drugiego seta 21 do 18. O losach awansu do następnej rundy mistrzostw Europy zadecydować miał tie-break, w którym to Polacy nie pozwolili na białoruską swobodę i wygrali 15 : 12. Ostatecznie Bartłomiej Malec i Paweł Pełka wyeliminowali Białorusinów z turnieju wygrywając z nimi spotkanie rezultatem 2 : 1.
  Po spotkaniu z Białorusią duet Malec – Pełka na następnego rywala musiał poczekać aż do losowania, które miało wyłonić duety spotkające się w następnej rundzie. Niestety ale przewrotny los sprawił, że walkę o miejsce w ósemce czempionatu Starego Kontynentu stoczą dwa polskie duety. Bartłomiej Malec i Paweł Pełka trafili na utytułowany duet brylujący w rankingach siatkówki na plaży, czyli parę Kosiak-Rudol.  Polsko-polski pojedynek zakończył się zwycięstwem bardziej doświadczonych zawodników. Para Kosiak-Rudol pokonała Pawła Pełkę i Bartłomieja Malca 2 : 0 eliminując ich tym samym z gry w mistrzostwach Europy. Jak się później okazało półwarecki duet przegrał ze zdobywcami brązowego medalu na bułgarskich mistrzostwach.

  Ostatecznie Bartłomiej Malec i Paweł Pełka na Mistrzostwach Europy w siatkówce plażowej do 22 lat rozgrywanych w bułgarskiej Wernie zajęli 9. lokatę. Miejsce to niezwykle cieszy, a fakt, że duet Malec – Pełka do Bułgarii pojechał niemalże bez żadnego mentalnego przygotowania potęguję tę radość.
  Zadowolenie to udzieliło się także tacie i pierwszemu trenerowi Bartłomieja Malca. Mirosław Malec następująco podsumował bułgarskie Mistrzostwa Europy:

  Sam wyjazd na Mistrzostwa Europy był przeogromnym zaskoczeniem i wyróżnieniem. Takie powołanie jest wielką nobilitacją i docenieniem przez siatkarskie związek. Myślę, że zawodnicy pokazali, że pomimo takiej niespodzianki jaką był wyjazd na mistrzostwa Europy nie zawiedli i wykorzystali swoją szansę. Swoją grą pokazali, że mają duży potencjał i wielkie możliwości. Z mocnymi europejskimi duetami grali jak równy z równym.  Takie rzeczy cieszą przeogromnie i motywują do dalszej pracy.
  Teraz przed nami gra w turnieju mistrzostw Polski seniorów, w którym mamy liczę, że także pokażemy się z dobrej strony.  A po nim przygotowania do przyszłego sezonu siatkówki plażowej, który mam nadzieję również zaobfituje w ogromne sukcesy i wielkie sportowe radości.

  Gdy w lipcu Bartłomiej Malec wywalczył 4. miejsce na Mistrzostwach Polski juniorów sympatycy siatkówki plażowej z Warki ogarnięci dumą obwieszczali, że czwarty siatkarski junior Polski mieszka w Warce. Teraz frazę tę należy nieco strawestować. Aktualnie przekazywać należy następujący komunikat:   9. siatkarz Europy mieszka w Warce!  A zważając na fakt, że  to dopiero początek siatkarskiej kariery Bartłomieja Malca,  to być może jej dynamiczny rozwój spowoduje, że komunikat ten będziemy musieli zmieniać coraz częściej.

  informacja & zdjęcia: trener Mirosław Malec

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE