Strona głównaInstytucjePolewka Prasłowian – sycące danie obiadowe

Polewka Prasłowian – sycące danie obiadowe

Koło Gospodyń Wiejskich w Gośniewicach słynie ze swych talentów kulinarnych. Nie dziwi zatem, że gospodynie ochoczo przystąpiły do konkursu „Jabłko na Widelcu”. Zaproponowana przez nich „Polewka Prasłowian” to smaczne, zdrowe i sycące danie – efekt wielu poszukiwań i pasji autorki przepisu – pani Kasi.

Nazwa orzeźwiającej zupy nawiązuje do historii Gośniewic. Podczas prac archeologicznych znaleziono bowiem tutaj ślady osady kultury łużyckiej – Prasłowian. Wiadomo, że Prasłowianie znali jabłonie i korzystali z ich owoców. Pierwotnie były to oczywiście drzewka dziko rosnące, także małe i cierpkie owoce jabłoni leśnej. Karczując lasy drzewka te oszczędzano i przesadzano w pobliże siedzib ludzkich.

Składniki:

– 10 średniej wielkości jabłek champion lub ligol

– 2-3 cebule

– 1 duży por (biała część)

– łyżka oleju

– 4-5 ziemniaków

– 1 litr bulionu warzywnego

– 1 spory korzeń startego chrzanu polnego

– 200 ml śmietany (30%)

– sól do smaku

– 1 łyżeczka czarnego mielonego pieprzu

– 1 pętko kiełbasy wieprzowej

Przygotowanie:

Rozgrzać suchą patelnię. Kiełbasę pokroić w trzymilimetrowe plastry i smażyć z obu stron aż do zarumienienia. W ten sposób usmażone chipsy przełożyć na talerz wyłożony ręcznikiem papierowym. Następnie drobno pokrojoną cebulę i pora dusić na patelni przez trzy minuty. Dodać pokrojone w kostkę ziemniaki i dusić kolejne trzy minuty. Zawartość patelni przełożyć do garnka, zalać bulionem i gotować przez 20 minut. Następnie dodać pokrojone na małe kawałki jabłka oraz chrzan i gotować następne 10 minut. Po tym czasie dodać śmietanę, sól i pieprz do smaku. Całość zmiksować. Podawać z wcześniej przygotowanymi chipsami z kiełbasy lub chipsami z jabłek.

Przepis pochodzi z broszury „Spiżarnia królowej Bony”, którą można nieodpłatnie nabyć w siedzibie Stowarzyszenia W.A.R.K.A. (ul. Warszawska 45).

 

Stowarzyszenie W.A.R.K.A.https://stowarzyszeniewarka.pl
Nasza misją jest rozwój lokalny poprzez pobudzanie aktywności mieszkańców i promocję powiatu grójeckiego. Wizja Aktywność Rozrywka Kultura Alternatywa to hasła, których pierwsze litery tworzą nazwę organizacji i są drogowskazem przybliżającym jej cele i działalność.

NAJNOWSZE

NAJPOPULARNIEJSZE