Więcej
  Strona głównaInstytucjePolewka Prasłowian – sycące danie obiadowe

  Polewka Prasłowian – sycące danie obiadowe

  Koło Gospodyń Wiejskich w Gośniewicach słynie ze swych talentów kulinarnych. Nie dziwi zatem, że gospodynie ochoczo przystąpiły do konkursu „Jabłko na Widelcu”. Zaproponowana przez nich „Polewka Prasłowian” to smaczne, zdrowe i sycące danie – efekt wielu poszukiwań i pasji autorki przepisu – pani Kasi.

  Nazwa orzeźwiającej zupy nawiązuje do historii Gośniewic. Podczas prac archeologicznych znaleziono bowiem tutaj ślady osady kultury łużyckiej – Prasłowian. Wiadomo, że Prasłowianie znali jabłonie i korzystali z ich owoców. Pierwotnie były to oczywiście drzewka dziko rosnące, także małe i cierpkie owoce jabłoni leśnej. Karczując lasy drzewka te oszczędzano i przesadzano w pobliże siedzib ludzkich.

  Składniki:

  – 10 średniej wielkości jabłek champion lub ligol

  – 2-3 cebule

  – 1 duży por (biała część)

  – łyżka oleju

  – 4-5 ziemniaków

  – 1 litr bulionu warzywnego

  – 1 spory korzeń startego chrzanu polnego

  – 200 ml śmietany (30%)

  – sól do smaku

  – 1 łyżeczka czarnego mielonego pieprzu

  – 1 pętko kiełbasy wieprzowej

  Przygotowanie:

  Rozgrzać suchą patelnię. Kiełbasę pokroić w trzymilimetrowe plastry i smażyć z obu stron aż do zarumienienia. W ten sposób usmażone chipsy przełożyć na talerz wyłożony ręcznikiem papierowym. Następnie drobno pokrojoną cebulę i pora dusić na patelni przez trzy minuty. Dodać pokrojone w kostkę ziemniaki i dusić kolejne trzy minuty. Zawartość patelni przełożyć do garnka, zalać bulionem i gotować przez 20 minut. Następnie dodać pokrojone na małe kawałki jabłka oraz chrzan i gotować następne 10 minut. Po tym czasie dodać śmietanę, sól i pieprz do smaku. Całość zmiksować. Podawać z wcześniej przygotowanymi chipsami z kiełbasy lub chipsami z jabłek.

  Przepis pochodzi z broszury „Spiżarnia królowej Bony”, którą można nieodpłatnie nabyć w siedzibie Stowarzyszenia W.A.R.K.A. (ul. Warszawska 45).

   

  Stowarzyszenie W.A.R.K.A.
  Stowarzyszenie W.A.R.K.A.https://stowarzyszeniewarka.pl
  Nasza misją jest rozwój lokalny poprzez pobudzanie aktywności mieszkańców i promocję powiatu grójeckiego. Wizja Aktywność Rozrywka Kultura Alternatywa to hasła, których pierwsze litery tworzą nazwę organizacji i są drogowskazem przybliżającym jej cele i działalność.

  NAJPOPULARNIEJSZE