0.7 C
Warka
środa, 7 grudnia, 2022
Więcej
  Strona głównaBlogiKronika policyjna i dwa słowa Komendanta

  Kronika policyjna i dwa słowa Komendanta

  W nocy z 05/06 sierpnia 2021r w miejscowości Grażyna nieznani sprawcy po uprzednim zerwaniu kłódki, dostali się do wnętrza garażu, skąd zabrali w celu przywłaszczenia między innymi spawarkę, szlifierki kątowe, piły spalinowe oraz inne narzędzia. Do chwili obecnej nie ustalono sprawcy tego przestępstwa jednak Policja z Warki bardzo prosi o wszelkie informacje które mogą przyczynić się do ustalenia sprawców i odzyskania utraconego mienia. Sprawcy za popełnienie tegoż czynu grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

  W dniu 16 sierpnia 2021r., policjanci z Komisariatu Policji w Warce zostali  poinformowani o kradzieży roweru górskiego do którego doszło na terenie Kempingu nad Pilicą w Warce. Sprawą od razu zajęli się kryminalni z wareckiego komisariatu. Policjanci bardzo szybko ustalili tożsamość sprawcy. Okazał się nim 31 letni mieszkaniec Warki któremu za popełnienie tego czynu grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

  Do dramatycznego odkrycia doszło w sobotę rano w jednym z domów przy ulicy Bankowej w Grójcu. W dniu 21 sierpnia 2021 roku około godziny 9.00 rano w sobotę dyżurny otrzymał zgłoszenie o ujawnieniu zwłok 89-letniej kobiety. O odkryciu poinformował jej syn.
  Przez cały dzień na miejscu pracowali policjanci pod nadzorem prokuratora. Lekarz wstępnie nie wykluczył udziału osób trzecich. Okoliczności śmierci kobiety wyjaśni postępowanie. Jednocześnie zwracam się do wszystkich osób, które mają wiedzę, co mogło wydarzyć się w nocy z piątku na sobotę, o zgłaszanie tych informacji policji, chociażby anonimowo do Komisariatu Policji w Warce bądź Komendy Powiatowej Policji w Grójcu.

  Dwa słowa Komendanta

  Serdecznie Witam wszystkich mieszkańców miasta  i gminy Warka.

  Sierpień to nie tylko okres urlopowych wyjazdów, wypoczynku w górach czy nad wodą, ale również czas intensywnych rolniczych prac polowych. Każdego roku, w okresie wakacji, notowany jest wzrost liczby wypadków w gospodarstwach rolnych, których ofiarami stają się także dzieci i młodzież. Działanie z wyobraźnią i świadomością zagrożeń jest najlepszym sposobem na uniknięcie ludzkich tragedii. Niech „kręci nas bezpieczeństwo podczas wykonywania prac w ogrodach, sadach i na polach”. Dlatego przekażę kilka wskazówek, jak uniknąć zagrożeń:

  • nie zezwalajmy dzieciom na wykonywanie niebezpiecznych prac polowych, zwłaszcza przy użyciu maszyn rolniczych;
  • nie pozostawiajmy małych dzieci bez opieki dorosłych a na podwórkach wydzielmy miejsca do zabawy, odgrodzone od miejsc, po których chodzą zwierzęta czy poruszają się maszyny rolnicze;
  • nie pozostawiajmy niebezpiecznych narzędzi w miejscach, gdzie mogą stanowić zagrożenie dla dziecka;
  • nie prośmy dzieci o pomoc przy pracach ze szkodliwymi substancjami chemicznymi, takimi jak: pestycydy, nawozy, paliwa, rozpuszczalniki, smary;
  • każdorazowe uruchomienie kombajnu czy ciągnika poprzedźmy sygnałem dźwiękowym, a wcześniej upewnijmy się, czy w sąsiedztwie pracującej maszyny nie przebywają osoby nieuprawnione, np. bawiące się dzieci;
  • pamiętajmy, że nie każdy, zwłaszcza osoby starsze i dzieci, powinien pracować na wysokości, np. na przyczepie przy załadunku, przy układaniu słomy na stogach i na poddaszach;
  • nie przewoźmy nikogo na załadowanych wozach i przyczepach;
  • nie podejmujmy żadnej pracy po spożyciu alkoholu i nie pozwalajmy, by czynili to inni;

  W razie wypadku staraj się zachować zimną krew i zadzwoń na numer 112.

  Po raz kolejny zachęcam mieszkańców gminy Warka do korzystania z aplikacji „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”. Jest to darmowa aplikacja na urządzenia mobilne która umożliwia zgłoszenie nam konkretnego problemu. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa od momentu uruchomienia cieszy się zainteresowaniem mieszkańców naszej gminy, którzy aktywnie informują nas o pojawiających się zagrożeniach. Tylko od początku roku odnotowaliśmy blisko 30 takich zgłoszeń. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to również narzędzie które wspiera policjantów w codziennej służbie. Korzystanie z aplikacji daje mieszkańcom możliwość zgłaszania miejsca, gdzie dochodzi do sytuacji mogących mieć wpływ na bezpieczeństwo. Na podstawie tych informacji policjanci podejmują interwencje eliminując zagrożenia. Za wszystkie zgłoszenia dziękujemy.

  Dzięki takiej współpracy możemy skutecznie podejmować działania nawet w sytuacji, gdy zagrożenia w danym momencie nie widać. Pamiętajmy, że zgłoszenia za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastąpią potrzeby pilnej interwencji Policji, gdy zagrożone jest życie lub zdrowie ludzkie.  W tych przypadkach należy korzystać z bezpłatnego numeru alarmowego 112. Strona nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. Zachęcamy do korzystania z aplikacji i jednocześnie dziękujemy mieszkańcom za dotychczasowe zgłoszenia.

  Z poważaniem,

  Komendant Komisariatu Policji w Warce – kom. Paweł Lewandowski

   

   

   

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE