2.5 C
Warka
środa, 1 lutego, 2023
Więcej
  Strona głównaBlogiSensoryczny zakątek – korepetycje zmysłów

  Sensoryczny zakątek – korepetycje zmysłów

  W tym roku, jak i w poprzednich latach, odbył się konkurs grantowy ogłoszony przez Stowarzyszenie W.A.R.K.A. – Ośrodek Działaj Lokalnie. Dzięki takiemu konkursowi różne podmioty lokalne mogły zgłaszać własne projekty i starać się o zdobycie dofinansowania na ich realizację. Również my – Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Osób Niepełnosprawnych „Tęcza” – wzięliśmy udział w tym konkursie i udało nam się zdobyć wyżej wymieniony grant. Realizatorem programu „Działaj Lokalnie” jest Polsko – Amerykańska Fundacja Wolności na mocy umowy zawartej z Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce. Nasz projekt nosi nazwę „Sensoryczny Zakątek – korepetycje zmysłów” i jest przeznaczony zarówno dla osób z niepełnosprawnością intelektualną jak i fizyczną, podopiecznych zaprzyjaźnionej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej oraz wszystkich zainteresowanych mieszkańców Warki i okolic.

  W naszym „Sensorycznym Zakątku” można znaleźć pięć przeplatających się stref, każda dopasowana do innych zmysłów i każda odpowiadająca za inne doznania sensoryczne. Przychodząc do naszego ogrodu sensorycznego, który mieścić się będzie przy Warsztatach Terapii Zajęciowej w Warce, wszyscy chętni będą mieli okazje doświadczyć przechadzki przez zaskakujące i jakże urokliwe zakątki. Poczynając od pierwszej, strefy ruchu, w której m.in. będzie można przejść przez ścieżkę składającą się z pól różniących się strukturą materiału, czyli korki plastikowe, kasztany, kamyki, szyszki itp. Dodatkowo odwiedzający będą mogli spróbować swoich sił przy tablicy manipulacyjnej, która została od początku do końca stworzona przez nas z elementów recyklingowych. Również dla hasających maluchów zostały przygotowane dyski sensoryczne, które swoją barwą i wyglądem przypominają kolorowe jeżyki. Kolejną strefą jest strefa zapachu, w której znajdą się kwiaty i zioła o prześlicznej woni, oszałamiającej zmysł węchu. Idąc dalej przechodzimy do kolejnego sektora odpowiadającego zmysłowi smaku. Tam na gości czekać będą krzewy, z których pełnymi garściami można będzie czerpać aromatyczne owoce. Gdy już upojeni wonią i najedzeni słodyczą owoców przejdziemy do kolejnej strefy, będziemy mogli cieszyć się własnoręcznie wybitą melodią na specjalnie przez nas stworzonych pokaźnych rozmiarów cymbałach!! To specjalnie dobrane rurki, docięte i skomponowane przez nas tak, aby dźwięk wybrzmiewał jak najczyściej. Również stworzone przez nas mini dzwoneczki będą delikatnie muskać ucho gości. Kończąc przechadzkę po naszym „Sensorycznym Zakątku”, będziemy mogli oddać się relaksowi, czyli strefie do tego specjalnie przewidzianej, w której znajdować się będą w oazie krzewów, drzew i słońca koce i leżaki, abyśmy mogli odetchnąć i zamyślić się choć na chwilkę o doznaniach i przeżyciach z poprzednich stref.

   

  Projekt „Sensoryczny Zakątek – korepetycje zmysłów” został dofinansowany w ramach programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Stowarzyszenie W.A.R.K.A. – Ośrodek ODL.

  Autor: Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Osób Niepełnosprawnych „TĘCZA”

   

   

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE