7.3 C
Warka
niedziela, 2 kwietnia, 2023
Więcej
  Strona głównaOrganizacjeZalany Champion – czyli o tym, jak zatrzymać smak jabłek

  Zalany Champion – czyli o tym, jak zatrzymać smak jabłek

  Gospodynie wiejskie słyną z tego, że potrafią wyczarować niesamowite dania i przetwory. Panie z Rosochy postanowiły poddać znane wszystkim jabłka odmiany champion obróbce termicznej, połączyć z goździkami, cynamonem i zalewą. Efektem jest „Zalany Champion” – jabłka w marynacie, które są doskonałym dodatkiem do mięs, serów, pasztetów i deserów.

  Jak mówi przedstawicielka Koła Gospodyń Wiejskich w Rososze – Anna Wojciechowska „Zalany champion” wpisał się na stałe do lokalnych zwyczajów i kulinariów. 31 października uważany jest za symboliczną datę końca sezonu jabłkowego. Z zakończeniem zbiorów związany jest zwyczaj, nazywany „okrężną” lub „wiankiem”. Zgodnie z tradycją pracownicy wysypują pod nogi gospodarza kosz owoców z ostatniego zbioru, które musi samodzielnie pozbierać, co ma zapewnić udane zbiory w przyszłym roku. Po tym obrzędzie gospodarz zaprasza wszystkich pracowników na biesiadę. Tradycyjnie wśród potraw nie może zabraknąć jabłek w marynacie, których każdy powinien skosztować. Jak głoszą miejscowe przekazy zapewni to w przyszłym roku dobrobyt i zdrowie gospodarzom oraz pracownikom.

   

  PRZEPIS:

  Składniki:

  5 jabłek champion

  Zalewa: 

  1 szklanka octu jabłkowego

  1,5 szklanki cukru

  pół łyżeczki soli

  2 litry wody

  10 goździków

  laska cynamonu

   

  Przygotowanie: 

  Jabłka obrać i pokroić w ósemki, a następnie ułożyć w słoiku. Z podanych składników zagotować zalewę, a następnie zalać nią jabłka. Słoiki pasteryzować przez około 5 minut.

  Przepis pochodzi z broszury „Spiżarnia królowej Bony”, którą można nieodpłatnie nabyć w siedzibie Stowarzyszenia W.A.R.K.A. (ul. Warszawska 45).

  Stowarzyszenie W.A.R.K.A.
  Stowarzyszenie W.A.R.K.A.https://stowarzyszeniewarka.pl
  Nasza misją jest rozwój lokalny poprzez pobudzanie aktywności mieszkańców i promocję powiatu grójeckiego. Wizja Aktywność Rozrywka Kultura Alternatywa to hasła, których pierwsze litery tworzą nazwę organizacji i są drogowskazem przybliżającym jej cele i działalność.

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE