-4.7 C
Warka
wtorek, 7 lutego, 2023
Więcej
  Strona głównaBlogiKronika policyjna i dwa słowa Komendanta

  Kronika policyjna i dwa słowa Komendanta

  W dniu 28 września 2021r., Komisariat Policji w Warce został powiadomiony przez mieszkańca Warki o tym, że nieznany sprawca przywłaszczył jego portfel z dokumentami i kartą płatniczą. Jeszcze tego samego dnia sprawca za pomocą przywłaszczonej karty dokonał kilku transakcji płatniczych w wareckich placówkach handlowych. Pracujący nad sprawą policjanci ustalili osobę, która użyła karty płatniczej pokrzywdzonego. Okazał się nim 30 – letni mieszkaniec gminy Grabów nad Pilicą. Użycie znalezionej karty płatniczej w polskim prawie traktowane jest jako kradzież z włamaniem. Dlatego za ten czyn sprawcy grozi nawet 10 lat za kratami.

  W dniu 8 października 2021r., policjanci z Komisariatu Policji w Warce zostali poinformowani przez kierowniczkę jednej z drogerii z terenu Warki o kradzieży perfum. Młody mężczyzna podczas wizyty w sklepie ukradł perfumy różnych marek o wartości prawie 2200 złotych. Do chwili obecnej nie ustalono sprawcy tego przestępstwa  jednak Policja z Warki bardzo prosi o wszelkie informacje które mogą przyczynić się do ustalenia sprawców i odzyskania utraconego mienia. Sprawcy za popełnienie tegoż czynu grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

  W dniu 9 października 2021r., policjanci z wareckiego komisariatu zajmujący się zwalczaniem przestępczości narkotykowej zatrzymali mężczyznę, mieszkańca Warki w związku z posiadaniem narkotyków. Do zatrzymania doszło w Warce w rejonie jednej ze szkół. Zatrzymany mężczyzna był doprowadzony do wareckiego komisariatu, gdzie został przesłuchany i usłyszał zarzuty. Mężczyźnie za posiadanie narkotyków grozi do 3 lat pozbawienia wolności.

   

  „DWA SŁOWA KOMENDANTA”

  Serdecznie Witam wszystkich mieszkańców miasta i gminy Warka.

  W dalszym ciągu mamy pandemię koronawirusa tak więc apeluję o zachowanie ostrożności i rozsądku. Czasy są dla wszystkich niezwykle trudne również dla naszej formacji. Pandemia koronawirusa, stawia przed nami wiele dodatkowych zadań, nie zwalniając z dotychczasowych. W dalszym ciągu prowadzimy ścisły nadzór nad osobami objętymi kwarantanną domową. Każdy pacjent objęty kwarantanną domową musi być odpowiedzialny i nie narażać innych na ryzyko.

  Proszę uważać na nowy sposób działania oszustów!!! Użytkownicy telefonów komórkowych otrzymują fałszywe SMS-y o nałożeniu kwarantanny. Wiadomości zawierają linki odsyłające do rzekomo szczegółowych informacji na ten temat. Może to być próba wyłudzenia danych lub zainstalowania złośliwego oprogramowania. Apeluję o zachowanie czujności i nie klikanie w przesłany link!!! W przesyłanych treściach przeważnie podany jest link/adres do strony. Wiadomości są tak skonstruowane, że mają zmusić odbiorcę do kliknięcia w odsyłacz. Uważajmy na tego typu linki, ponieważ to jest próba oszustwa i wyłudzenia danych!

  Przypominam, że kwarantanna nakładana jest automatycznie przy przekroczeniu granicy lub na podstawie przeprowadzonego wcześniej wywiadu epidemiologicznego przez pracowników państwowej inspekcji sanitarnej. Po skierowaniu na kwarantannę, osoba dostaje prawidłowy sms o następującej treści: „Jesteś na kwarantannie. Masz ustawowy obowiązek używania aplikacji Kwarantanna domowa. Jest dostępna w Appstore i Google Play.” 

  Fałszywe wiadomości tekstowe wraz z linkami dotyczą nie tylko tematu kwestii kwarantanny. Zdarza się tak, że informują nas między innymi o wystawieniu e-recepty, odnalezienia portfela, dopłaty za przesyłkę. Kliknięcie w przesłany link prowadzi do strony nakłaniającej do pobrania aplikacji “Flash Player”. Aplikacja ta jest złośliwa, po instalacji dokonuje ataku na rachunki bankowe właściciela smartfona i okrada go z pieniędzy. Pomysłowość oszustów nie zna granic. Coraz to wymyślają różne sposoby, by wyłudzić nasze dane. Każdorazowo otrzymując takie SMS-y, które zawierają link, proszę o nie otwieranie załączników. Możemy paść ofiarą oszustów, którzy chcą wyłudzić od nas dane, które mogą posłużyć do utraty pieniędzy zgromadzonych na koncie lub zainstalować nam złośliwe oprogramowanie.

  Zachęcam mieszkańców gminy Warka do korzystania z aplikacji „Moja Komenda” jak również „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”. Prosiłbym o dalsze aktywne przekazywanie wszelkich informacji do dzielnicowych Komisariatu Policji w Warce oraz chciałbym przypomnieć telefony służbowe dzielnicowych pełniących służbę w gminie Warka: asp. Aneta Ścisłowska tel. 887 884 558, mł. asp. Sławomir Czępiński tel. 519 035 320 oraz mł. asp. Andrzej Mirowski tel. 519 035 323. 

  Kończąc życzę jak zwykle dużo spokoju.

  Z poważaniem,

  Komendant Komisariatu Policji w Warce – kom. Paweł Lewandowski

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE