12.8 C
Warka
środa, 22 marca, 2023
Więcej
  Strona głównaInstytucjeDworek na DługiejGrupa Rekonstrukcji Historycznej WARKA zbroi się!

  Grupa Rekonstrukcji Historycznej WARKA zbroi się!

  Grupa Rekonstrukcji Historycznej „WARKA” formalnie działa już od niemalże 10-ciu lat. Powstała w ramach realizowanego przez Gminną Instytucję Kultury „Dworek na Długiej” projektu unijnego LEADER, w ramach którego udało się wyposażyć pierwszych pasjonatów historii i rekonstrukcji w komplet strojów i uzbrojenia osobistego z czasów Powstania Listopadowego i jego bohatera – Piotra Wysockiego.

  W kolejnych latach członkowie GRH „WARKA” doposażali się m.in. w stroje i uzbrojenie z czasów Powstania Styczniowego i związanego z Warką jednego z jego bohaterów – pułkownika Władysława Kononowicza oraz w stroje i sprzęt z czasów walk na przyczółku warecko-magnuszewskim w czasie II wojny światowej.

  Corocznie Grupa uczestniczy w różnych inscenizacjach, uroczystościach i wydarzeniach historycznych na terenie całej Polski promując historię, patriotyzm oraz Warkę.

  W ostatnim czasie rekonstruktorzy wzbogacili się o dwa kolejne muszkiety z bagnetami, które dokupiła Gminna Instytucja Kultury „Dworek na Długiej” z którą Grupa współpracuje na stałe. Są to muszkiety skałkowe Charleville 1777 w kalibrze .69 – broń wykorzystywana przez wojsko polskie w czasie Powstania Listopadowego.

   

  Dworek na Długiej
  Dworek na Długiejhttp://dworek.warka.pl/
  Gminna Instytucja Kultury w Warce. Adres: ul. Długa 3, 05-660 Warka. Tel. +48 667 22 70. Stałe godziny pracy : Pn-Pt 8.oo-16.oo Dodatkowo w godzinach popołudniowych i w sobotę odbywają się zajęcia tematyczne z instruktorami.

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE