Strona głównaInstytucjeDworek na DługiejGrupa Rekonstrukcji Historycznej WARKA zbroi się!

Grupa Rekonstrukcji Historycznej WARKA zbroi się!

Grupa Rekonstrukcji Historycznej „WARKA” formalnie działa już od niemalże 10-ciu lat. Powstała w ramach realizowanego przez Gminną Instytucję Kultury „Dworek na Długiej” projektu unijnego LEADER, w ramach którego udało się wyposażyć pierwszych pasjonatów historii i rekonstrukcji w komplet strojów i uzbrojenia osobistego z czasów Powstania Listopadowego i jego bohatera – Piotra Wysockiego.

W kolejnych latach członkowie GRH „WARKA” doposażali się m.in. w stroje i uzbrojenie z czasów Powstania Styczniowego i związanego z Warką jednego z jego bohaterów – pułkownika Władysława Kononowicza oraz w stroje i sprzęt z czasów walk na przyczółku warecko-magnuszewskim w czasie II wojny światowej.

Corocznie Grupa uczestniczy w różnych inscenizacjach, uroczystościach i wydarzeniach historycznych na terenie całej Polski promując historię, patriotyzm oraz Warkę.

W ostatnim czasie rekonstruktorzy wzbogacili się o dwa kolejne muszkiety z bagnetami, które dokupiła Gminna Instytucja Kultury „Dworek na Długiej” z którą Grupa współpracuje na stałe. Są to muszkiety skałkowe Charleville 1777 w kalibrze .69 – broń wykorzystywana przez wojsko polskie w czasie Powstania Listopadowego.

 

Dworek na Długiejhttp://dworek.warka.pl/
Gminna Instytucja Kultury w Warce. Adres: ul. Długa 3, 05-660 Warka. Tel. +48 667 22 70. Stałe godziny pracy : Pn-Pt 8.oo-16.oo Dodatkowo w godzinach popołudniowych i w sobotę odbywają się zajęcia tematyczne z instruktorami.

NAJNOWSZE

NAJPOPULARNIEJSZE