21.4 C
Warka
środa, 27 września, 2023
Więcej
  Strona głównaSportPiotr Plesiewicz zadebiutuje w Mistrzostwach Polski!

  Piotr Plesiewicz zadebiutuje w Mistrzostwach Polski!

  Na sportowej mapie Warki pojawił się nowy punkt, który w przyszłości może stać się stolicą gminnego sportu. Piotr Plesiewicz, który dotychczas wareckim kibicom znany był głównie z rywalizacji w wyciskaniu sztangi leżąc zmienia dyscyplinę. Dzięki hojności jednego ze sponsorów z Warki, który ufundował zawodnikowi specjalny rower przeznaczony do uprawiania kolarstwa szosowego osób niepełnosprawnych,  Piotr Plesiewicz dostał szansę realizacji swojego marzenia i pasji, którą jest handbike.
  Od blisko dwóch miesięcy Piotr Plesiewicz trenuje pod okiem Mirosława Malca. Jego przygotowanie to przede wszystkim oswajanie się z trójkołowcem oraz budowanie wydolności organizmu na dłuższe dystanse. Codziennie zawodnik pokonuje dziesiątki kilometrów, aby móc rywalizować z najlepszymi handbike’owcami. Aktualnie Piotr Plesiewicz na swoim trójkołowcu przejechał już blisko 2 000 kilometrów, a to dopiero początek jego przygody z tą odmianą kolarstwa. O talencie Piotra Plesiewicza przekonany jest trener Mirosław Malec, który od razu uważał, że powołaniem zawodnika jest handbike:

  Piotrek jest niezwykle wytrzymały. Posiada tę rzadko spotykaną cechę organizmu – nie odczuwa dużego bólu fizycznego. To niezwykły plus ułatwiający uprawianie takich sportów wytrzymałościowych.

  Teraz, po dwumiesięcznej adaptacji z trójkołowcem Piotra Plesiewicza czeka debiut w zawodach z cyklu handbike. Zawodnik przejdzie swój chrzest w tej dyscyplinie podczas V Mistrzostw Polski w Kolarstwie Szosowym Osób Niepełnosprawnych EDF Tour 2013. Zawody rozpoczną się 5 września i potrwają do 8 dnia dziewiątego miesiąca. Podczas mistrzostw Piotr Plesiewicz swoich sił spróbuje między innymi w wyścigu ze startu wspólnego na dystansie 12,7 km czy jeździe na czas, w której postara się jak najszybciej  pokonać odległość 6 kilometrów.
  Po debiucie w mistrzostwach Polski mieszkaniec Warki rozpocznie przygotowania do udziału w kolejnej dużej imprezie będącej adaptacją Piotra Plesiewicza w świecie zawodowego kolarstwa szosowego osób niepełnosprawnych. Ta impreza, to 35. Maraton Warszawski Handbike. Zawody te odbędą się 28 września. W tej konkurencji Piotr Plesiewicz spróbuje pokonać 42 kilometrową trasę prowadzącą przez ulice stolicy Polski.
  Zważywszy na fakt, że Piotr Plesiewicz stawia swoje pierwsze kroki w kolarstwie szosowym, to jego start zarówno w mistrzostwach kraju jak i warszawskim maratonie jest lekcją kolarskiego fachu. Regularne starty w zawodach są nie tylko obowiązkowym elementem treningu przygotowawczego, lecz także cennym sprawdzianem aktualnej dyspozycji zawodnika i jego wydolnościowych możliwości. Fakt ten podziela trener Piotra Plesiewicza. Mirosław Malec następująco ocenił debiut swojego podopiecznego w świecie kolarstwa osób niepełnosprawnych:

  Nie wiemy z jakimi nadziejami jedziemy do Andrychowa. Na pewno jedziemy po naukę, która mam nadzieję będzie procentowała w przyszłości. Oby Piotrek ukończył swoje konkurencje z jak najlepszymi czasami. Wtedy będziemy mieli orientację jak wypada na tle czołówki. Miejsce w tym wypadku nie jest najważniejsze.

  Wielkim marzeniem Piotra Plesiewicza jest start w igrzyskach Paraolimpijskich Rio de Janeiro 2016. Mirosław Malec uważa, że żeby realnie myśleć o olimpiadzie należy w okresie przygotowawczym kilkakrotnie pokonać dystans taki jak z Warki do Rio de Janeiro. Odległość pomiędzy nadpilickim grodem na brazylijskim miastem wynosi w linii prostej 11 406.50 kilometrów. Zważając na fakt, że olimpiada w Rio odbędzie się za 3 lata, to pokonanie tego dystansu jest jak najbardziej realne.  A jeżeli do tego równania dodamy ambicję, siłę i wytrwałość Piotra Plesiewicza, to prawdopodobieństwo powodzenia zawodnika na arenie kolarstwa szosowego osób niepełnosprawnych jest naprawdę spore.

  informacja & zdjęcia: trener Mirosław Malec

   

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł
  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE