1.3 C
Warka
niedziela, 27 listopada, 2022
Więcej
  Strona głównaInstytucjeKronika policyjna i dwa słowa Komendanta

  Kronika policyjna i dwa słowa Komendanta

  Policjanci z wareckiego komisariatu 25 października 2021 r., zatrzymali poszukiwanego mężczyznę, mieszkańca Warki, który ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości. 30-letni warczanin nie tylko ma teraz do odbycia karę 1 roku pozbawienia wolności za wcześniej popełnione przestępstwa, ale również odpowie za posiadanie narkotyków, które policjanci znaleźli podczas jego przeszukania w trakcie zatrzymania. 30-latek został osadzony w policyjnej celi, skąd trafił za kraty więzienia. Mężczyźnie za posiadanie narkotyków grozi do 3 lat pozbawienia wolności.

  Pomimo licznych apeli Policji, a także kampanii społecznych prowadzonych przez dzielnicowych tutejszego komisariatu, nie udaje się uniknąć oszustw metodą „na wnuczka”, czy też „na policjanta”. 3 października wareccy policjanci otrzymali zgłoszenie dotyczące podobnego przestępstwa zaistniałego 1 października. Na telefon stacjonarny mieszkającej na jednym z osiedli w Warce – kobiety, dzwoniła roztrzęsiona osoba mówiąc, że jej wnuk miał poważny wypadek i że może on uniknąć odpowiedzialności, jeśli uzyska szybką pomoc finansową. Po tym seniorka wszystkie posiadane oszczędności wydała nieznanemu mężczyźnie  tzw. „odbierakowi”, który przyszedł do jej mieszkania. Po przekazaniu pieniędzy, po trzech dniach seniorka zorientowała się, że została oszukana po czym powiadomiła Policję. Do chwili obecnej nie ustalono sprawców tego przestępstwa. Sprawcy za popełnienie tegoż czynu grozi do 8 lat pozbawienia wolności.

  Policjanci z Komisariatu Policji w Warce poszukują trzech kobiet narodowości romskiej które 8 listopada 2021 r. krążyły po gminie Warka i prosiły mieszkańców o zbędne dla nich rzeczy. W końcu zapukały do drzwi 92-letniej kobiety, mieszkanki Murowanki, którą poprosiły o szklankę wody. Gdy dwie kobiety odwróciły uwagę staruszki, jedna z Romek weszła do pokoju i ukradła z szuflady pieniądze. Do chwili obecnej nie ustalono sprawców tego przestępstwa jednak Policja z Warki bardzo prosi o wszelkie informacje które mogą przyczynić się do ich ustalenia.

  DWA SŁOWA KOMENDANTA

  Serdecznie Witam wszystkich mieszkańców miasta  i gminy Warka.

  Okres jesienno-zimowy niesie zagrożenia dla osób bezdomnych utraty ich zdrowia, a nawet życia z powodu wychłodzenia. Jest coraz zimniej, szczególnie w nocy, dlatego wareccy policjanci kontrolują miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne. Zwracajmy uwagę na bezdomnych. Nie bądźmy obojętni na cudzą krzywdę bo każdy z nas może pomóc.

  Wareccy policjanci jak co roku w okresie jesienno-zimowym podejmują działania, aby pomóc tym, których życie i zdrowie może być zagrożone z powodu wychłodzenia. Policjanci kontrolują miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne, m.in. opuszczone budynki, a także ogródki działkowe. Funkcjonariusze współpracują także z instytucjami powołanymi do niesienia pomocy osobom bezdomnym i samotnym.

  Apeluję do wszystkich, żeby nie przechodzić obojętnie wobec osób, które potrzebują pomocy, np. leżących w parkach czy na działkach. Często mylne jest przekonanie, że jedynym powodem takiego zachowania jest ich stan trzeźwości. Widząc osobę narażoną na wychłodzenie pomóżmy jej i nie bądźmy obojętni. Posiadając informacje o miejscach pobytu osób bezdomnych prosimy, aby przekazywać je do właściwych instytucji także policji. Pamiętajmy, że czasami tylko jeden telefon może uratować komuś życie. Wystarczy zadzwonić na telefon alarmowy 112.

  Ponadto ostrzegam o nowym sposobie działania cyberprzestępców metodą na tzw; „Spoofing telefoniczny” – jest to coraz popularniejsze oszustwo polegające na podszywaniu się dzwoniącego pod inne numery, by móc następnie dzwonić z nich do ofiar. Technicznie taką możliwość dają nowe rozwiązania technologiczne, gdzie aparat telefoniczny nie jest podłączony do sieci telefonicznej tylko do komputerowej. Dzięki temu dzwoniący może ręcznie wprowadzić numer i jego opis, który wyświetli się adresatowi jako połączenie przychodzące. W ten sposób oszuści dzwonią do losowo wybranych osób podszywając się pod konsultantów banków, a także przedstawicieli urzędów i instytucji, w tym także funkcjonariuszy Policji. Sprawcy wykorzystują różne legendy i historie po to, by zmanipulować rozmówcę i uzyskać dostęp do jego smartfona lub komputera, a w konsekwencji do rachunku bankowego. Ofiara spoofingu, sugerując się numerem, który wyświetlił się na telefonie jest przekonana, że prowadzi rozmowę z infolinią banku, pracownikiem urzędu lub policjantem. We wszystkich rozmowach zawsze występuje jeden element – presja czasu i poczucie zagrożenia. Przestępca stara się wystraszyć rozmówcę, by działał pod wpływem emocji. W praktyce zablokowania spoofingu telefonicznego jest technicznie niemożliwe. Zapobieganie tego typu oszustwom polega przede wszystkim na zwiększaniu świadomości ludzi w zakresie metod i technik wykorzystywanych przez przestępców. Aby nie dać się oszukać musimy uważnie słuchać dzwoniącego i panować nad emocjami. Jeśli nasz rozmówca poinformuje, że pieniądze na naszym koncie są zagrożone lub z innego powodu należy przelać je na inne konto – od razu powinniśmy się rozłączyć. Dla pewności możemy samodzielnie zadzwonić do banku, by ostatecznie zweryfikować przekazane informacje.

  Z poważaniem,

  Komendant Komisariatu Policji w Warce – kom. Paweł Lewandowski

   

   

   

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE