-7.7 C
Warka
czwartek, 9 lutego, 2023
Więcej
  Strona głównaBlogiKronika policyjna i dwa słowa Komendanta

  Kronika policyjna i dwa słowa Komendanta

  22 października 2021 roku dzielnicowa z tutejszego komisariatu podczas codziennego obchodu rejonu służbowego w Warce zauważyła poruszającego się rowerem znanego służbowo mężczyznę. W trakcie legitymowania ujawniła, że 37-latek w plecaku posiada katalizator. Po doprowadzeniu mężczyzny do komisariatu, w trakcie podjętych czynności policjanci ustalili, że katalizator został wycięty w nocy z niedzieli na poniedziałek z Mithubishi zaparkowanego w Warce. Właściciel samochodu o kradzieży dowiedział sie od policjantów. Podczas czynności dochodzeniowo-śledczych okazało się, że ten sam sprawca usiłował również ukraść katalizator z Mazdy. Mieszkaniec Warki usłyszał już zarzuty kradzieży i usiłowania kradzieży. Kodeks karny za to przestępstwo przewiduje karę pozbawienia wolności do 5 lat.

  W okresie od 1 stycznia 2021 r. od chwili obecnej funkcjonariusze Komisariatu Policji w Warce przyczynili się do wyeliminowania z ruchu trzydziestu siedmiu pijanych kierowców, którzy swoim nieodpowiedzialnym zachowaniem mogli doprowadzić do tragedii na drodze. Dodaję, że nie we wszystkich przypadkach kierującymi byli mężczyźni. Wszystkie zatrzymane „na podwójnym gazie” osoby, za swoje postępowanie odpowiedzą przed sądem. Przypominam, że jazda pod wpływem alkoholu to jedna z najgorszych decyzji, jaką możemy podjąć w naszym życiu i może być ona przyczyną ludzkich tragedii. Za popełnienie tego przestępstwa grozi 2 lata pozbawienia wolności.

  Od pewnego czasu dużą „popularnością” cieszą się oszustwa z wykorzystaniem popularnego serwisu ogłoszeniowego OLX. Należy szczególnie uważać na wszelkie podejrzane zachowania kupujących oraz sprzedających. Powinniśmy otrzymać nauczkę na przykładzie pewnej nieświadomej mieszkanki Warki, która straciła kilkanaście tysięcy złotych. Schemat wyłudzenia pieniędzy przez OLX-a jest naprawdę banalnie prosty i przez to wiele osób w ogóle nie domyśla się, że coś jest nie tak. Najczęściej oszuści podszywają się pod kupującego i piszą w wiadomości prywatnej bezpośrednio na OLX-ie lub poprzez komunikator WhatsApp, że są zainteresowani kupnem jakiegoś przedmiotu – w naszym przypadku była to suknia ślubna. Po krótkiej wymianie zdań sprzedający zazwyczaj otrzymuje wiadomość z linkiem, w której przestępca pisze, iż zapłacił za przedmiot lub go zarezerwował, co oczywiście nie jest prawdą i prosi o kliknięcie w hiperłącze/link w celu potwierdzenia zakupu. Po wypełnieniu danych na fałszywej witrynie przypominającej bank powinniśmy dostać jeszcze SMS-a i to właśnie tu dokonuje się ostatni krok oszustwa. Wpisanie otrzymanego kodu powoduje zazwyczaj, że udzielamy przestępcy dostępu do naszego konta czy karty płatniczej. Oznacza to, że w ciągu kilku minut możemy spodziewać się wyczyszczenia naszego konta bankowego lub przynajmniej wykorzystania limitu płatności na karcie. Dlatego apeluję o rozwagę i ostrożność aby przez  naszą nieuwagę oraz chęć szybkiej sprzedaży swoich rzeczy, nie paść ofiarą przestępstwa i stracić swoje pieniądze. Za popełnienie tego typu przestępstwa, sprawcom grozi do 8 lat pozbawienia wolności.

   

  Dwa słowa Komendanta

  Serdecznie Witam wszystkich mieszkańców miasta i gminy Warka.

  Zbliżający się czas Świąt Bożego Narodzenia to nie tylko otwierany codziennie przez dzieci kalendarz adwentowy czy świąteczna kolacja z najbliższymi, to także czas przygotowań, podczas którego zakupowy szał, pośpiech i roztargnienie będą nam towarzyszyć. Te okoliczności staną się idealne dla przestępców, którzy korzystając z naszej nieuwagi, będą próbowali skusić nas na „tańsze zakupy” lub używając manipulacji, pozyskają od nas dane poufne, przy użyciu których dokonają transakcji „w naszym imieniu”. Uważajmy na fałszywe sklepy internetowe, które proponują atrakcyjny towar po jeszcze bardziej atrakcyjnej cenie ale taki, którego nie tak naprawdę dany sklep nie posiada co w konsekwencji prowadzi do strat finansowych klienta.

  W Polsce trwa czwarta fala pandemii. W tym roku przygotowania do świąt jak również same święta mają nieco innych charakter. To za sprawą panującej na świecie pandemii koronawirusa SARS-COV-2 i obostrzeń z nią związanych W ostatnim czasie lawinowo rośnie liczba zakażeń, dlatego wareccy policjanci nieprzerwanie prowadzą działania, których celem jest ograniczenie transmisji Covid-19. Obok medyków na froncie walki nieustannie stoją także służby mundurowe. Policjanci każdego dnia sprawdzają na terenie miasta i gminy Warka, czy mieszkańcy oraz osoby odwiedzające ten rejon, stosują się do obostrzeń i reagują na zauważone nieprawidłowości. Pod szczególnym nadzorem funkcjonariuszy są sklepy, środki komunikacji publicznej i wszystkie te miejsca, w których gromadzą się mieszkańcy. Nadal musimy pamiętać, że zgodnie z obowiązującymi przepisami w tych miejscach niezmiennie należy zakrywać usta i nos maseczką. Najskuteczniejszą metodą walki z pandemią pozostaje dystans społeczny, zasłanianie ust i nosa odpowiednią maseczką oraz częsta dezynfekcja rąk. Zasady te pozwalają uchronić przed wirusem siebie, ale także innych. W tych trudnych czasach trzeba wykazać się odpowiedzialnością za siebie i innych. Po raz kolejny apeluję o odpowiedzialne i rozsądne zachowanie oraz o przestrzeganie tych zasad. Przypominam, że w przypadku niestosowania się do obowiązku zasłaniania ust i nosa policjant może nałożyć mandat karny lub skierować do sądu wniosek o ukaranie, a o rażącym łamaniu przepisów poinformować inspektora sanitarnego, gdzie kara administracyjna nałożona przez tę instytucję może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Policjanci w ramach codziennych obowiązków odwiedzają również osoby, które są objęte kwarantanną i sprawdzają, czy pozostają w miejscu swojego zamieszkania. Przepisy przewidują możliwość nałożenia wysokich kar finansowych wobec tych osób, które kwarantanny nie przestrzegają. Decyzja, co do konkretnej wysokości kary jest zawsze indywidualna. Nie tylko nadzór ze strony mundurowych zapewni nam oraz naszym bliskim i sąsiadom bezpieczeństwo. Ważna jest samodyscyplina i odpowiedzialne zachowanie. W czasie przebywania w samoizolacji lub podczas kwarantanny korzystajmy ze zdobyczy techniki oraz narzędzi, które dostarczają nam władze. Chodzi tutaj o takie aplikacje mobilne jak „Kwarantanna domowa” czy „Stop Covid – ProteGo Safe”. Zarejestrujmy się i korzystajmy z nich dla naszego wspólnego dobra.

  Nie lekceważmy nadal obowiązujących obostrzeń! Pamiętajmy, to od odpowiedzialności nas wszystkich zależy zdrowie i życie nasze i naszych bliskich.

  Rok 2021 to kolejny niezwykle trudny dla naszej formacji. Pandemia koronawirusa stawia przed nami wiele dodatkowych zadań, nie zwalniając z dotychczasowych. Często nasze obowiązki wiążą się z rygorystycznymi ograniczeniami dla obywateli, a ich egzekwowanie spotyka się ze społecznym niezadowoleniem. Mamy jednak świadomość, że działania te są niezbędne, bo pozwalają ograniczyć liczbę osób chorujących na Covid-19 i chronią tych, dla których z uwagi na stan zdrowia, wirus może być szczególnie niebezpieczny.

  Dziękuję wareckim policjantom za ogromny trud, wysiłek i poświęcenie  w tym trudnym dla nas wszystkich czasie, za zaangażowanie i oddanie służbie mimo częstej krytyki medialnej oraz za odporność, za płynący w naszą stronę hejt. Dziękuję po prostu za to, że jak zawsze liczyć mogą na Was mieszkańcy miasta i gminy Warka. 

  Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia proszę przyjąć najserdeczniejsze życzenia zdrowia, spełnienia marzeń oraz miłych rodzinnych spotkań przy Wigilijnym stole. Życzę także aby nadchodzący Nowy 2022 Rok przyniósł Wam wiele pomyślności, uśmiechu i radości. Kończąc, chciałbym w imieniu swoim i wszystkich wareckich policjantów złożyć podziękowania lokalnemu samorządowi za dotychczasową owocną współpracę oraz zaangażowanie i wsparcie w wielu przedsięwzięciach podejmowanych na rzecz poprawy bezpieczeństwa. Dzięki takim działaniom możemy w pełni dbać o bezpieczeństwo naszych mieszkańców.   

  Z poważaniem,

  Komendant Komisariatu Policji w Warce – kom. Paweł Lewandowski

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE