0.7 C
Warka
środa, 7 grudnia, 2022
Więcej
  Strona głównaInstytucjeWrociszewskie działania proekologiczne ocenione najwyżej!

  Wrociszewskie działania proekologiczne ocenione najwyżej!

  Publiczna Szkoła Podstawowa im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego przystąpiła po raz kolejny do XVII edycji konkursu zbiórki surowców wtórnych organizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie. W tej edycji,  w kategorii szkół podstawowych z liczbą uczniów od 101 do 200, zajęliśmy I miejsce z liczbą punktów 98,98, znacznie przewyższając ilością zdobytych punktów szkoły, które zajęły kolejne miejsca. Szkoła obok prestiżu i dyplomu otrzymała oczyszczacz powietrza, projektor i sprzęt nagłaśniający.

  Celem konkursu była nie tylko zbiórka surowców wtórnych, czyli makulatury i butelek PET, oraz baterii, ale głównie edukacja młodych ludzi w kierunku dbałości o niezanieczyszczanie środowiska i wykorzystywania tych surowców w procesie recyklingu. Zbiórka makulatury to również ochrona lasów, które są płucami naszego świata, dając nam w procesie fotosyntezy tlen. Po raz kolejny przystąpiliśmy w ramach konkursu do zbiórki baterii, które ze względu na szkodliwość substancji takich jak kadm, rtęć i ołów są rakotwórcze. Niejeden „paluszek” rozlany w naturalnym środowisku może zatruć kilka metrów sześciennych ziemi, wód gruntowych i przyczynić się do choroby nowotworowej.

  W tym roku, ze względu na rozwój pandemii, czas trwania konkursu był zupełnie inny- od 15 marca do 20 września. Społeczność szkolna zbierała surowce w dwóch etapach. Pierwszy zakończył się w czerwcu, a drugi we wrześniu. Informacje o zbiórce, jak co roku, zostały przekazane do każdej rodziny szkolnej, do każdej społeczności sołeckiej, przekazywane ogłoszeniami, informacjami na stronie internetowej, jak  również pocztą pantoflową.

  I znów społeczność bardzo pozytywnie zaskoczyła organizatorów tego konkursu. Ogromne ilości butelek, nakrętek, makulatury i baterii zostały zgromadzone na terenie placu szkolnego. Ilości te były dużo większe niż w poprzednich latach.

  Ogromne podziękowania należą się prezesowi Romanowi Korczakowi i Zakładowi Usług Komunalnych w Warce Sp. z o.o. Dzięki pomocy firmy cały „urobek” został szybko i sprawnie odebrany i przekazany dalej do recyklingu. Na Pana Prezesa i pomoc firmy szkolna społeczność zawsze może liczyć.

  W tym miejscu dyrektor szkoły i koordynator akcji bardzo dziękują wrociszewskiej społeczności za tak wspaniały odzew.

  Mariola Bienias, PSP Wrociszew

   

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE